What's new

-παραδοσιακές, ντόπιες ποικιλίες κάνναβης-

thandee

Active member
Γεια σου iron...η σκουφια του σπορου οπως λεει και το ονομα του κραταει απτο Λιβανο...λεγεται red Lebanese Sativa και την κραταω στα χερια μου απο προσωπικο strain hunting....δεν πωλειται σε καποια τραπεζα σπορων...Η Ace seeds θα κυκλοφορησει αρχες του '18 μια Red Lebanese Sativa η οποια ειναι ιδια σε εμφανιση με τη δικη μου....ομως εχουν τελειως διαφορετικη εμφανιση στη φουντα και στο high!!!:)
 
Last edited:

ironagxos

Member
Γεια σου iron...η σκουφια του σπορου οπως λεει και το ονομα του κραταει απτο Λιβανο...λεγεται red Lebanese Sativa και την κραταω στα χερια μου απο προσωπικο strain hunting....δεν πωλειται σε καποια τραπεζα σπορων...Η Ace seeds θα κυκλοφορησει αρχες του '18 μια Red Lebanese Sativa η οποια ειναι ιδια σε εμφανιση με τη δικη μου....ομως εχουν τελειως διαφορετικη εμφανιση και high!!!:)
respect!!!
apo real seed company ena filos ekane agora...den ksero an exei kamia sxesh omos;;;
 

orfeas

Active member
Veteran
Γεια σου iron...η σκουφια του σπορου οπως λεει και το ονομα του κραταει απτο Λιβανο...λεγεται red Lebanese Sativa και την κραταω στα χερια μου απο προσωπικο strain hunting....δεν πωλειται σε καποια τραπεζα σπορων...Η Ace seeds θα κυκλοφορησει αρχες του '18 μια Red Lebanese Sativa η οποια ειναι ιδια σε εμφανιση με τη δικη μου....ομως εχουν τελειως διαφορετικη εμφανιση στη φουντα και στο high!!!:)
γιατί τη κόκκινη του Άσσου την ήπιες και ξέρεις; :biggrin:

:tiphat:
 

thandee

Active member
γιατί τη κόκκινη του Άσσου την ήπιες και ξέρεις; :biggrin:

:tiphat:

ΟΧΙ...Συμφωνα με τα λεγομενα του Ντουμπι περι του δικου τους φυτου απο bud structure και high...και σιγουρα γιατι προφανως λειτουργω αλλα γραμμη απτην ace...τραβαμε ξεχωριστους δρομους:biggrin:..πολυ μικρες πιθανοτητες για ιδια ποικιλια:)
 

thandee

Active member
Lebanese red-Indica...

Lebanese red-Indica...

At night...:dance013::smoker:
 

Attachments

  • 2017-10-23 21.49.13.jpg
    2017-10-23 21.49.13.jpg
    35.1 KB · Views: 83

thandee

Active member
Lebanese Red-Indica...

Lebanese Red-Indica...

At day...
Χμμμ...τα λογια απο την μερια μου περιτευουν γιαυτο το χορτο....μονο χορτο δεν θυμιζει κιαυτο με την σειρα του....Η ποικιλια ειναι Red Lebanese Indica...και ειλικρινα μουχει βαλει γκολ απτα αποδυτηρια ....σιγουρα απτις καλυτερες indica πουχω καπνισει σε ολα τα επιπεδα...γευση,αρωμα,ακουσμα....οι φωτος αδικουν λιγο την εμφανιση...οι φουντες μοιαζουν πιο Sativa αποτι τις συνηθισμενες indica πηχτες φουντες....το χρωμα ειναι μια μιξη σκουρο πρασινο με λαχανι και ειναι σκεπασμενες με φουλ κοκκινο μαλλι....σε προιδεαζει για κατι καλο....οι πρωτες μυρωδιες πουσουρχωνται ανοιγοντας το βαζο ειναι fruity skunk φαρμακειο αλλα με πολυ strong smell....τα πραγματα αρχιζουν και γινονται ολο και πιο special....οταν αρχιζεις και σπας τη φουντα αρχιζουν και αναδεικνυονται τα τροπικα φρουτα(tutti frutti ακριβως)...ανανας,μανγκο,πεπονι,ροδακινο,βερυκοκο,lime.....ακολουθουν οι φαρμακευτικες μυρωδιες που απλωνονται σε ξυλλωδεις μυρωδιες,φρεσκο σκορδο,πιπερι,diesel,φαρμακευτικα βοτανα...
Ακολουθει το στριψιμο το καπνισμα και μπουμ εκει τελειωνουν ολα....η πρωτη αισθηση που σου δινει ειναι χαλαρωμα στο σωμα αλλα οχι couchlock...εισαι λειτουργικως για τα παντα....εκτος του να σκαβεις..μετα αρχιζει και δινει εφορια,ανεβασμα που σου παιρνει το αγχος ,το στρες και σου στρωνει πληρως τη διαθεση σε πολυ δυνατο βαθμο και με πολυ δυναμη....και επειτα απο αυτο ακολουθει το κεντρικο high που ειναι ενα psychedelic καθαρα εγκεφαλικο ακουσμα που σε ταξιδευει εδω και εκει και αν η επειρια δεν φυγει δεν υποχωρει το εφε...παραπανω καπνισμα απο 1 τσιγαρο και το εφε γινεται dreamy και πολυ δυνατο... 1 τσιγαρο δινει διαρκεια 3-4 ωρες(πολυ υψηλο) και 3-4 τσιγαρα σεχουν ομορφα για μια ολοκληρη μερα χωρις το εφε να υποχωρει....το ακουσμα του θυμιζει πολλα modern kushes αλλα το συγκεκριμενο ειναι παραδοσιακο οποτε ολα υπαρχουν σε ενα μοναδικο και πολυ ξεκαθαρο ακουσμα...γιαυτο το λογο ειναι ισως και η πιο ωραια indica πουχω καπνισει...ρε παιδια τι ωραιες ποικιλιες που μεταχειριζονται ακομα στο λιβανο?Μοιαζουν υπερβολικα και με ντοπια δικα μας του παρελθοντος!ευγε σαυτα τα γενετικα...9/10 γιατι παντα υπαρχει και κατι καλυτερο!:)
 

Attachments

  • 2017-10-24 13.41.17.jpg
    2017-10-24 13.41.17.jpg
    25.2 KB · Views: 86
  • 2017-10-24 13.44.42.jpg
    2017-10-24 13.44.42.jpg
    34.7 KB · Views: 89
Last edited:

orfeas

Active member
Veteran
...και σιγουρα γιατι προφανως λειτουργω αλλα γραμμη απτην ace...τραβαμε ξεχωριστους δρομους

μπαρντόν; :biggrin:

και δε μου λες, γιατί οι φωτό σου είναι πάντα θολές; γκαβός ο κύριος ή γκαβή η κάμερα;

:tiphat:Ορφεύς
 

thandee

Active member
γιατί τη κόκκινη του Άσσου την ήπιες και ξέρεις; :biggrin:

:tiphat:

μπαρντόν; :biggrin:

και δε μου λες, γιατί οι φωτό σου είναι πάντα θολές; γκαβός ο κύριος ή γκαβή η κάμερα;

:tiphat:Ορφεύς

Τι σχεση Ορφευς μπορω να εχω με την ace για ναχουμε και ιδιες ποικιλιες??????με ιδιο ακουσμα???εκτος του οτι προερχονται απτην ιδια χωρα????μικρες πιθανοτητες
Οσο για τις θολες φωτος ναι αδικουν πολυ τις φουντες...αλλα γκαβη η καμερουλα σιγουρα και ο Κυριος της δεν αγαπα καθολου lights,camera,action τραβαμε χωριστους δρομους στη ζωη αλλα ελπιζω συντομα να ξεθολοσουν λιγο οι φωτος!
 

Ksaderfo

Active member
Τι σχεση Ορφευς μπορω να εχω με την ace για ναχουμε και ιδιες ποικιλιες??????με ιδιο ακουσμα???εκτος του οτι προερχονται απτην ιδια χωρα????μικρες πιθανοτητες
Οσο για τις θολες φωτος ναι αδικουν πολυ τις φουντες...αλλα γκαβη η καμερουλα σιγουρα και ο Κυριος της δεν αγαπα καθολου lights,camera,action τραβαμε χωριστους δρομους στη ζωη αλλα ελπιζω συντομα να ξεθολοσουν λιγο οι φωτος!

Πως τις κανετε και γινονται ετσι στρογγυλεμενες οι φουντες να πουμε;;

Για φωτο αν τραβας με τηλεφωνο δοκιμασε να το βαλεις στην λειτουργια "macro", επίσης αν τραβας χωρις φλας και χωρις πολυ φως βαζε καλυτερα χρονοδιακοπτη γιατι μενει πολυ ωρα αρκετο το κλειστρο και κουνιουνται...

Τωρα σορρυ, παω να ποσταρω Μου-Σι-Καρες!! :woohoo::biggrin:
 

thandee

Active member
Πως τις κανετε και γινονται ετσι στρογγυλεμενες οι φουντες να πουμε;;

ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΞΑ....

Για φωτο αν τραβας με τηλεφωνο δοκιμασε να το βαλεις στην λειτουργια "macro", επίσης αν τραβας χωρις φλας και χωρις πολυ φως βαζε καλυτερα χρονοδιακοπτη γιατι μενει πολυ ωρα αρκετο το κλειστρο και κουνιουνται...

ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ ΞΑ αλλα η γκαβη καμερα δεν ευνοει για πολυ ομορφα κοντινα δυστυχως ...λιγο καλα λιιγο κακα αλλα οχι κανονικα!

Τωρα σορρυ, παω να ποσταρω Μου-Σι-Καρες!! :woohoo::biggrin:

Ωραιες μουσικες ξα που τα ξετρυπωσες αληθεια αυτα???:biggrin:
 

Ksaderfo

Active member
ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΞΑ...


Ok περιμένω... Γιατί ξέρεις η γκόμενα δε θέλει να βλέπει σκατζοχοιρέ φούντες... Εγώ έτσι όπως τις μαζεύω έτσι μένουν.. με τα πίστιλ όρθια. Αλλά ξεραίνω σε κρεμάστρες. Εμένα μ'αρέσουν... :biggrin:

ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ ΞΑ αλλα η γκαβη καμερα δεν ευνοει για πολυ ομορφα κοντινα δυστυχως ...λιγο καλα λιιγο κακα αλλα οχι κανονικα!

Τότες δοκίμασε από τα 20-30 εκατοστά, με χρονοδιακόπτη και φλας.. Μετά κόψε μόνο το κομμάτι που θέλεις και κάντο και ένα resize, που δε θα χρειάζεται δλδ...


Ωραιες μουσικες ξα που τα ξετρυπωσες αληθεια αυτα???:biggrin:

Μετά από χρόνια και χρόνια κατάχρησης του διαδικτύου έχω μία εκτενή συλλογή από... "λινκ"... :biggrin:

Πχ: :biggrin:

[YOUTUBEIF]q7Ek_1MsYgg[/YOUTUBEIF]


Προσέξτε τα μάτια σας... :biggrin:

[YOUTUBEIF]9fpZSvXCKhQ[/YOUTUBEIF]
 

Booker

Member
Ωραίο θέμα μάγκες, χτες flushara μια καλαματιανή κυρία, προέλευση Καλαματιανός ντόπιος μόρτης παλαιάς σχολής το καλοκαίρι σε φεστιβαλική συνάντηση. Η κυρία έχει κάνει χοντρά και σκληρά παπάδια, ανυπομονώ για την δοκιμη της. Στην επαρχεία υπάρχουν άτομα που καλλιεργούν χρόνια την ίδια ποικιλία και φροντίζουν να κρατάνε σπόρο.
 

orfeas

Active member
Veteran
Ωραίο θέμα μάγκες, χτες flushara μια καλαματιανή κυρία, προέλευση Καλαματιανός ντόπιος μόρτης παλαιάς σχολής το καλοκαίρι σε φεστιβαλική συνάντηση. Η κυρία έχει κάνει χοντρά και σκληρά παπάδια, ...

χοντρά και σκληρά; είσαι σίγουρος ότι ήταν καλαματιανή;

:tiphat:ορφέας
 

Booker

Member
Γεια σου Ορφέα, όταν λέω χοντρές και σκληρές φούντες για σάτιβα πάντα, δεν συγκρίνονται με indica strain. Απόρησα και εγώ όταν το έβλεπα να μεγαλώνει, αλλά η συμπεριφορά της μέσα στο room φαινόταν ότι δεν ήταν υβρίδιο από τον τρόπο που φούντιαζε. Βεβαια ειχα καποιες υποψίες μήπως ήταν εξημερωμένο υβρίδιο στα καλαματιανα εδάφη. Όταν έσκασα το πρώτο τσιγάρο κατάλαβα ότι δεν ήταν υβρίδιο σίγουρα. Πολύ ποιοτικό άκουσμα και δυνατό μάλιστα, χωρίς να σε ζαβώνει, κάνεις όλες σου τις δουλίτσες, μιλάς με κόσμο, δεν μου άφηνε πονοκέφαλο μετά καθόλου, αν έπινες και άλλο και άλλο την άκουγες πάντα, την επόμενη μέρα όσο και να έπινα ξυπνούσε με καθαρό κεφάλι. Το κάπνισα 4 σερί μέρες και καθάρισε η κεφάλα μου, έγινα άλλος άνθρωπος χωρίς να μου έχει λείψει καμιά μαστούρα από κανέναν υβρίδιο.Γέμισα ενέργεια χωρίς να έχω μείνει ξενέρωτος. Δυστυχώς είχα μόνο 60γρ και τώρα που έμεινα με τα υβρίδια έχω ξενερώσει. Το καλό είναι ότι μου έδωσε περίπου 20 σπορια, μιας και το άφησα αρκετά και ίσως παραπάνω απ όσο ήθελε και αυτογονιμοποιήθηκε, ήταν το μονο που έβγαλε σπόρο απ ολα τα αλλα που ήταν υβρίδια, οπότε δεν έπαιξε γονιμοποίηση από αλλο. Από του χρόνου τέρμα τα υβρίδια, μονο αυτο θα βάλω. Εγώ προσωπικά βάζω ένα μεγάλο Χ στα υβρίδια, ακόμη και στου άσσου. Στο τελευταίο grow επέλεξα δυο παλιες ποικιλίες μπας και πιάσω λίγο κάτι απο τα παλιά, το ένα ήταν το colompia gold (sativa) και το αλλ KETAMA (indica) με tch 16-17 και τα δυο. Σαφώς και έχουν ένα άρωμα καθαρό αλλά και αυτά πάλι σου κάνουν δυνατή κεφάλα με ολα τα επακόλουθα, ποτέ δεν ξενερώνεις, αναβλητικότητα σε όλα, ξυπνάς μαστούρης την επόμενη.
Vives μαστούριδες!
 

delicorganic

Well-known member
https://phylos.bio/sims/variety/PGT-206953/robert-c-clarke/greece-kalamata-red

Λοιπόν έχουμε και λέμε...
Απ' ότι φαίνεται και παραπάνω ντόπια ποικιλία υπάρχει και παραυπαρχει στην χώρα..
Μαζί με κάμποσες ακόμη ντόπιες ποικιλίες γειτονικών χωρών ο robert clarke(συγγραφέας του cannabis ethnobotany) πρόσφατα ανεβασε στο phylos galaxy και την δικιά μας ξακουστή ντόπια ποικιλια της Καλαμάτας.
Οι κύριες κατηγοριες κάνναβης που εμπεριέχει είναι με μεγάλη διαφορά απ' τις υπόλοιπες landrace και hemp! φυσικά και δεν περίμενα μόνο landrace μέσα του, αυτό θα σήμαινε αυτομάτως πως δεν μιλάμε για ντόπιο δικό μας.
Μέσα από χιλιάδες δείγματα που εχουν σταλεί δεν
Έχει βρεθεί ουδείς άμεσος συγγενής!!!
Το σημαντικότερο κατ'εμέ είναι η πλήρης απουσία skunk στην γενετική του, η πολύ πολύ μικρή παρουσία της οικογένειας kush και η απουσία cbd που δικαιολογεί ισως τον τρυπαριστο σατιβενιο του χαρακτήρα.
Με μια γύρα στον γαλαξία και σε ποικιλίες που υποδηλώνουν εντοπιότητα όπως π.χ. Παναμά,durban,zamaldelica,kali china,pck και πολλα άλλα
Διαπιστώνω την σταθερή παρουσία της οικογένειας skunk..
Ο συνδυασμός της παρουσίας μεγάλου ποσοστού landrace και hemp,της απουσίας skunk και kush και της χαμηλής μεταβλητότητας-ποικιλότητας δικαιολογεί σε μεγάλο βαθμό την εντοπιότητα μιας καλο
διατηρημενης ντόπιας ποικιλίας.
Μεγάλη δικαίωση για εμένα προσωπικά και για κάποιους ακόμη τολμηρούς τα αποτελέσματα του dna.
 
Last edited:
R

red23

https://phylos.bio/sims/variety/PGT-206953/robert-c-clarke/greece-kalamata-red

Λοιπόν έχουμε και λέμε...
Απ' ότι φαίνεται και παραπάνω ντόπια ποικιλία υπάρχει και παραυπαρχει στην χώρα..
Μαζί με κάμποσες ακόμη ντόπιες ποικιλίες γειτονικών χωρών ο robert clarke(συγγραφέας του cannabis ethnobotany) πρόσφατα ανεβασε στο phylos galaxy και την δικιά μας ξακουστή ντόπια ποικιλια της Καλαμάτας.
Οι κύριες κατηγοριες κάνναβης που εμπεριέχει είναι με μεγάλη διαφορά απ' τις υπόλοιπες landrace και hemp! φυσικά και δεν περίμενα μόνο landrace μέσα του, αυτό θα σήμαινε αυτομάτως πως δεν μιλάμε για ντόπιο δικό μας.
Μέσα από χιλιάδες δείγματα που εχουν σταλεί δεν
Έχει βρεθεί ουδείς άμεσος συγγενής!!!
Το σημαντικότερο κατ'εμέ είναι η πλήρης απουσία skunk στην γενετική του, η πολύ πολύ μικρή παρουσία της οικογένειας kush και η απουσία cbd που δικαιολογεί ισως τον τρυπαριστο σατιβενιο του χαρακτήρα.
Με μια γύρα στον γαλαξία και σε ποικιλίες που υποδηλώνουν εντοπιότητα όπως π.χ. Παναμά,durban,zamaldelica,kali china,pck και πολλα άλλα
Διαπιστώνω την σταθερή παρουσία της οικογένειας skunk..
Ο συνδυασμός της παρουσίας μεγάλου ποσοστού landrace και hemp,της απουσίας skunk και kush και της χαμηλής μεταβλητότητας-ποικιλότητας δικαιολογεί σε μεγάλο βαθμό την εντοπιότητα μιας καλο
διατηρημενης ντόπιας ποικιλίας.
Μεγάλη δικαίωση για εμένα προσωπικά και για κάποιους ακόμη τολμηρούς τα αποτελέσματα του dna.
Σπορο βαλαμε.Αυτο το υπεροχο κειμενο,θα μπορουσαμε να το εχουμε στα αγγλικα στο θρεντ με την προσπαθεια που γινετε?Ευχαριστω Deli
 

delicorganic

Well-known member
Σπορο βαλαμε.Αυτο το υπεροχο κειμενο,θα μπορουσαμε να το εχουμε στα αγγλικα στο θρεντ με την προσπαθεια που γινετε?Ευχαριστω Deli

Δεν καταλαβα red,τι εννοείς σπόρο βάλαμε?ποια προσπάθεια γίνεται?
 
R

red23

Δεν καταλαβα red,τι εννοείς σπόρο βάλαμε?ποια προσπάθεια γίνεται?
Και εγω και ο Thandee βαλαμε ελληνικο σπορο και θρεντ αρχισαμε.... Greek Landraces Exposed.Λιγο προχειρη η αρχη,αλλα,θα μπει καπιοα γραμμη στην πορεια.
 

Latest posts

Latest posts

Top