What's new

Νέο Μέλος & ερωτησούλα.

Ksaderfo

Active member
Νέο Μέλος & ερωτησούλα.

Αγαπητά τσακάλια και αγαπητοί αζντυνομικοί.

Είναι νέο μέλος, χάρηκα που σας βρήκα και να μου συγχωρείτε το τρακ.

Έχω μία σατιβα. Ή ποικιλία είναι η γνωστή "Fairy Ksaderfo" από τη γνωστή τράπεζα "Lazarat Defense Hydroponics". :peacock:

Είναι μαλλον στο pre flower. Δλδ έχει αρχίσει ίσα ίσα να δείχνει το φυλο στις διακλαδώσεις. Καμία σχέση με τα αυτόματα δίπλα αν και είναι ήδη 2 βδομάδες έτσι. αλλά το έχω ξαναβάλει και στο τέλος γίνεται, αν δε τεζαρει όμως μέχρι τότε που περσι ένα το έκανε.

Αν και με τόσο λίγο φούντα, 4-5 φύλλα κάτω έχουν αρχισει να δείχνουν έλλειψη άζωτο.. το ταιζω με ένα Οργκανικ 2-7-5 (bio bloom).

Να βάλω άζωτο; Ή μήπως θα καθυστερήσει κιαλο την ίδια πολύ αργή ανθοφορία του;;

Θενκς. :thank you:
 
Δες αν το νερο με το οποιο ποτιζεις πριν και αφου βαλεις λιπασμα εχει τις σωστες τιμες αγωγιμωτητας και pH. Ειναι ευκολο να μπερδεψεις την ελλειψη ιχνοστοιχείων με το κλειδωμα απορρόφησης λογω κακων τιμων αγωγιμωτητας και pH. Ο λογος που ειπα πριν να δεις πριν και μετα ειναι διοτι το νερο το οποιο χρησημοποιεις μπορει να μην ειναι καταλληλο λογω των τιμων του.
 

Ksaderfo

Active member
Χει θενκς..

Χμμμ, το νερό στάνταρντ δεν έχει καλό pH δε χρειάζεται να κάνω καν μέτρηση..

Δε φανταστηκα ότι η μικρή απόκλιση στο pH θα προκαλέσει σοβαρά προβλήματα..

Λεπόν:

Αρχικά σκέφτομαι να πάρω ποτιστιρι και να αφήνω το νερό κάνα 2 μερες.

Επίσης σκεφτομαι να μην ποτιζω το λίπασμα μόνο μία φορά όλη τη βδομάδα μονοκοπανια αλλά σε 2-3 δόσεις.

Θα πάω καλά ή θα βρω;

Να να δες:

Έχει γίνει τεράστιο και πυκνό και έχει κατι κλαδαρες με αγκαλιάζει ολόκληρο... Αν φουντώσει θα είναι μπο-μπα..

Θα συμφωνησω για την ποικιλία με κάτι που διάβασα σε ένα φόρουμ, μπορεί και σε αυτό, ότι "ανθεκτικά είναι αλλά όχι εύκολα". 💀

Τα αυτοματακια είναι σαν πράσα. Τέλεια ειναι. Λείπουν και φύλλα που και που όμως. 😆
 

Attachments

  • 1470246462644-30830880.jpg
    1470246462644-30830880.jpg
    49.9 KB · Views: 47
  • 147024650507890060286.jpg
    147024650507890060286.jpg
    44 KB · Views: 43
Φιλε απλα αγορασε ενα μετρητη pH και εναν μετρητη EC για να εχεις την μεταφορα των θρεπτικων ουσιων εγγυημενη εφοσον το νερο ειναι το μεταφορικό μεσο. Μετά, συνηθως ενα μονο μερος λιπασματος για να ταΐσεις τα φυντανια δεν αρκει γιατι ειναι συνηθως το 1 μερος απο τα 2 ή/και 3. Εγω στη θεση σου θα αγοραζα τη σειρα flora απο general hydro floragro floramicro florabloom. Χωρις να θελω να κανω διαφημισεις. Ή συμπληρωσε το πακετο της biobizz το οποιο δεν ξερω ποιο ειναι διωτι δεντα εχω αγορασει ποτε. Αυτά φιλε ειναι ολα οσα θα σου χρειαστουν απο αποψη λιπανσης. Το φυτό χρειαζεται αζωτο ακομα και στην ανθοφορια σε μειωμενα μεν επιπεδα αλλα το καθε strain εχει διαφορετικες αναγκες. Αυτά απο εμενα.
 

Ksaderfo

Active member
Το pH είναι σίγουρα 7αν, όχι και 8 εδώ στο Χόμπιτον...

Θα ρωτησω το μαγαζί που ψωνίζω αν ξέρει γιατί είναι εδω κοντά κάι μπορεί να πάρω ένα χαρτονάκι να κάνω μία μέτρηση...

Διάβασα λίγο χθες και όντως παίζει θέμα με το pH.

Άζωτο θα συμπλήρωνα με κοπριά... Ή με Piss.. :D Αλλά αυτό το bio bloom έχει 2-7-5 μέσα...

Πως χαμηλώνουμε pH τζάμπα; Λεμόνι λένε αλλά μη γεμίσει Pokemon το χώμα;

Τώρα πολύ αργά για veg θρεπτικά.. είμαστε 3 βδομάδες μες στο flower.

Επίσης είδα και κάτι θρεπτικά με τεχνολογία pH perfect που λένε επίσης ότι έχουν "καλύτερης ποιότητας ενώσεις" οι οποίες απορροφούντε πιο εύκολα από το φυτό.. είναι από την advanced nutrients..

Τελικά πως βάζουμε τα θρεπτικά; Μονοκοπανια μία φορά την εβδομάδα η σε 3 δόσεις κάθε 3 μέρες ξέρω γω;

Θενκς. :)
 

weedolada

Member
Το pH είναι σίγουρα 7αν, όχι και 8 εδώ στο Χόμπιτον...

Θα ρωτησω το μαγαζί που ψωνίζω αν ξέρει γιατί είναι εδω κοντά κάι μπορεί να πάρω ένα χαρτονάκι να κάνω μία μέτρηση...

Διάβασα λίγο χθες και όντως παίζει θέμα με το pH.

Άζωτο θα συμπλήρωνα με κοπριά... Ή με Piss.. :D Αλλά αυτό το bio bloom έχει 2-7-5 μέσα...

Πως χαμηλώνουμε pH τζάμπα; Λεμόνι λένε αλλά μη γεμίσει Pokemon το χώμα;

Τώρα πολύ αργά για veg θρεπτικά.. είμαστε 3 βδομάδες μες στο flower.

Επίσης είδα και κάτι θρεπτικά με τεχνολογία pH perfect που λένε επίσης ότι έχουν "καλύτερης ποιότητας ενώσεις" οι οποίες απορροφούντε πιο εύκολα από το φυτό.. είναι από την advanced nutrients..

Τελικά πως βάζουμε τα θρεπτικά; Μονοκοπανια μία φορά την εβδομάδα η σε 3 δόσεις κάθε 3 μέρες ξέρω γω;

Θενκς. :)
Καλησπέρα!
το ph κατεβαίνει με κιτρικό οξύ (ξινό) το προμηθεύεσαι από το σουπερ μαρκετ συνήθως βρίσκεται στα μπαχαρικά.
 

Ksaderfo

Active member
Καλησπέρα!
το ph κατεβαίνει με κιτρικό οξύ (ξινό) το προμηθεύεσαι από το σουπερ μαρκετ συνήθως βρίσκεται στα μπαχαρικά.


Μη με λες για ξυνο τρώω φρικες απ το Βιετναμ! 💀 Ασε που λένε ότι χάνεται αμέσως...

Αυτοματουλια μου... 🐸
 

Latest posts

Latest posts

Top