What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

MicroFridge Growbox, 150W HPS Jurnal

Status
Not open for further replies.

boltzar

Member
Mai nou, la magazinele de materiale de constructii se gaseste polistiren expandat la sac (sac plin cu bobitze din alea faramate gata). Se amesteca cu cimentul la tencuieli
 
E

evilkid

am citit aici ca daca pui se aereaza mai bine radacinile

ai inteles fix ce nu trebe :))) ala care zici tu ca e polistiren se numete defapt "perlit" ...n-are nici o treaba cu polistirenu
 

swimi

Member
perlit e pentru retinerea apei
wiki said:
In horticulture perlite can be used as a soil amendment or alone as a medium for hydroponics or for starting cuttings. When used as an amendment it helps prevent water loss and soil compaction.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cocopeat-ul retine si apa (80% retinere a apei) dar si suficient oxigen pentru radacini..
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
cocopeatu nu doar ca pastreaza apa dar si aereaza, astfel promovand cresterea radacinilor :D
cum asa? simplu: cand se uda, absoarbe multa apa si se umfla apoi cand apa se duce din el se strange la loc asa ca lasa locuri goale :D ... sau cel putin asa inteleg eu ca lucreaza cocopeatu. atunci cum mama masii o caramijoara inghite vreo 3 litri de apa si imi umple o galeata?
 

Paff

Member
Un mic update ... se poate observa ca jack-ul si-a schimbat putin culoarea fata de cum arata in poza din posturile precedente:biggrin:
 

Attachments

  • DSC04574m_resize.jpg
    DSC04574m_resize.jpg
    48.9 KB · Views: 19
  • DSC04590m.jpg
    DSC04590m.jpg
    42.6 KB · Views: 20
E

evilkid

s-a mai inverzit putin :) si ale mele am vaz ca au o problema asemanatoare cu a ta...or sa fie bine si ale tale si ale mele:))) sa fim optimisti :D
 

Paff

Member
ai incercat sa schimbi solul?



... Pamantul a fost remixat cu primaflora plante de apartament si primaflora plante de camera... cu perlit din vechiul pamant cu care este mixat sii... polistiren expandat, Dl. Doctor Sznake a facut combinatia... Ghiveciul a fost compartimentat in 6, iar cand prind baietii... ii scot cu tot cu radacina dupa care scot peretele despartitor de urmatorul compartiment... si doar adaug pamant unde am scos masculul... Binenteles fiecare compartiment are gauri de scurgere a apei... Sub ghiveci am pus un lighean acelasi tip cu ghiveciul, cu apa in care intra cam 3...4 litri de apa in care am bagat un incalzitor de acvarii. In felul acesta imi creste umiditatea si temperatura pamantului din ghiveci:watchplant:

O poza de alaltaieri... Mai bag in seara asta dupa 12 niste poze
 

Attachments

  • DSC04596m3.JPG
    DSC04596m3.JPG
    113.6 KB · Views: 22

Paff

Member
Inca o poza de acum 15min... nu le-am dat nimic pana acum....
 

Attachments

  • DSC04616m3.JPG
    DSC04616m3.JPG
    113.2 KB · Views: 17

zeeland

Member
vad ca si-or mai revenit.
poza din 5 feb ai putea sa o folosesti ca si exemplu clasic de lipsa de N. si daca la dim/varsta asta patesc asa ceva, atunci gandul te duce imediat la faptul ca o fi ceva dubios cu solul.

ma rog...ma bucur ca arata mai bine:)
 
Status
Not open for further replies.
Top