What's new

Low cost / Low yeld / Low everything

deepstate

Member
CBD Stress Killer Automatic
LED Hoff 20W 1850lm 7000K

Am comandat o samanta si mi-au trimis doua, au germinat cum nici nu visam.

Nu sunt interesat de yeld mare, doar sa ajung cu planta pana la capat si sa nu simt ca mi-am pierdut vremea. Deocamdata ma uit la ele o data la 3 zile, deci nici vreme nu pierd tare multa.

Pamantul e un amestec de doua Compo Sana, pentru plante verzi si universal, ce am avut prin casa.

Am si un mic ventilator in afara cadrului, pe USB, directionat sa bata spre gaurile de aerisire.

Deocamdata par sa creasca... acceptabil. Nu vreau sa investesc bani multi in ele, preferabil deloc.

Zic asta pentru ca am PH metru, dar nu intentionez sa cumpar substante de reglat PH-ul, deci nu l-am folosit. Apa e de la robinet potabila, duritate mica.

Dilema mea e cu nutrientii, sunt necesari la pretentiile mele scazute, ori ba? Si le pot da organici daca pamantul nu a fost organic?
 

Attachments

  • IMG_20200420_111208.jpg
    IMG_20200420_111208.jpg
    83.3 KB · Views: 43

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Poti da nutrienti organici dar is vor incepe efectele mai cu intarziere. Adica ar trebui sa incepi deja cu vro jumatate de doza la cateva udari. Nu e obligatoriu insa e posibil ca fara sa ai parte de deficiente, care sigur nu ajuta cu yeld-ul si calitatea..
Daca mai ai becuri prin casa eu as recomanda sa mai adaugi. Macar sa treci de 50 w, ca na una e sa scoti 15 gr, una e sa scoti spre 50..

Spor la treaba.
 

loreniana4001

Active member
"[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif] Nu vreau sa investesc bani multi in ele, preferabil deloc. [/FONT][FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Dilema mea e cu nutrientii, sunt necesari la pretentiile mele scazute, ori ba?[/FONT] "


Eu cred ca plantele tale ar avea nevoie de ceva "ajutor". Costul nutrientilor nu e asa piperat. Cu 30-50 lei "rezolvi" problema.


Succes!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ia calda sa ai spectrul mai complet. Daca nu gasesti poti lua si rece, diferentele de eficienta a spectrului sunt mici. Eu de obicei merg pe daylight (mediu) daca exista.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Low cost??
Cat de low cost??
Eu ți-aș recomanda sa mai pui câteva becuri acolo! Vorba lui explo sa treci de 50w măcar!!
Fale mai multe transplanturi 4sau 5 ori pe toată perioada lor!! Când le muti in ghivece mai mari și mai adaugi pământ de fiecare data mai câștigă cate o doză mică de nutrienți care le ajută să nu moară de foame până termină!!
Dar mă gândesc că 10 grame de pe amândouă e o pierdere de timp!
Dar na , asta e !!
Ventu bagal în box sa sufle la plante ! Sau punel pe out, sa scoată aerul afară!
Nu te ajuta cu nimic daca sufla din afară înăuntru!!
Și dacă tot o sa ai probleme cu deficiente ai putea cumpăra niște îngrășământ pentru legume! Cat poate fi?? 10 lei??
Nici un pachet de țigări!
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
La doua plante si cateva zeci de wati e ok, poa' sa bage ventu si-n bucatarie ca aerisirea e asigurata de convectie in cortul ala.
Da' ma-ntreb eu de ce zici low cost si incepi cu becuri scumpe?

20w - 25 de lei x 2 = 50 lei / 40w ori daca iei de ex 5 x 12w la 10 lei bucata, ai 60w la aceiasi bani.
La led (si nu numai) fiecare fractiune de watt conteaza plus ca e mult mai bine sa imprastii puterea aia pt ca cele doua plante vor creste si se vor intinde.
Nu e vb de suma in sine cat de pricipiu, daca o iei proportional si calculezi cheltuiala per volum sau suprafata vei constata ca desi operezi intr-un m2, aceeasi configuratie in 10-20-100 mp iti creste cheltuielile exponential. Ca sa nu vb si de costurile operationale per suprafata/vol...

Parerea mea. :2cents:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Si eu m-am gandit ca becurile alea sunt relativ scumpe per watt pentru ce ofera, dar in acelasi timp daca omu aia are si vrea sa mai ia unu.. ok.
Nu e ca si cum un microgrow cu buget de max 100 lei e facut sa fie scalabil si eficient. Te costa o treime de leu sau ceva de genul asta in plus per gram.. e ok.
 

deepstate

Member
LED-ul eu l-am luat pentru altceva, asta cu crescutul ierbii e activitate secundara, acum doar profit ca aveam cortul montat si becul cumparat in alte scopuri. Si cortul il am de mai demult, pe vremea aia am crescut la lampi cu halogen, le mai am insa consuma prea mult curent si nu mai fumez eu atat de mult, abia bag 5-10g pe luna.

Dar de dragul agriculturii am mai cumparat un LED cu lumina calda si am facut un setup unicat :D

Ventilatorul pe USB nu e in cadru, dar impinge cat de cat aerul de deasupra plantelor spre gaurile de evacuare. Mai bine decat deloc.

Nu am gasit in Dedeman BIO decat acest vermicompost, va fi suficient sau mai caut ceva NPK? https://www.dedeman.ro/alba-iulia/i...niversal-vermicompost-premium-4-5-l/p/7054161
 

Attachments

  • IMG_20200421_134010.jpg
    IMG_20200421_134010.jpg
    68 KB · Views: 42
  • IMG_20200421_134018.jpg
    IMG_20200421_134018.jpg
    70.8 KB · Views: 41
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu zic ca ar trebui sa fie suficient, doar sa il incorporezi cat mai repede in sol. Bun era sa il amesteci de la inceput. Daca ai o pompa de aer poti face AACT.. daca nu.. nu stiu, topdress si uzi prin el..
 

deepstate

Member
Am taiat si led-urile.

Sa imi fac griji pentru discolorarea frunzelor mici, ori ba? Comportamentul asta il are de cand erau mici.
 

Attachments

  • IMG_20200510_125129.jpg
    IMG_20200510_125129.jpg
    58.7 KB · Views: 42
  • IMG_20200510_131202.jpg
    IMG_20200510_131202.jpg
    93.8 KB · Views: 46
  • IMG_20200510_131210.jpg
    IMG_20200510_131210.jpg
    67 KB · Views: 41
  • IMG_20200510_131231.jpg
    IMG_20200510_131231.jpg
    74.6 KB · Views: 41
  • IMG_20200510_131234.jpg
    IMG_20200510_131234.jpg
    71.4 KB · Views: 41

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Fa-ti griji, pt ca arata ca o deficienta severa de magneziu..
 

deepstate

Member
Poate e de la PH, am in ghiveciul la trei tipuri de pamant, faptul ca se comporta asa de cand era mica ma face sa cred ca magneziu exista.
O sa-i mai dau niste vermicompost si cred ca am si ceva dolomita prin casa.
 

deepstate

Member
Tu nu cumva ai prea mult azot acolo? Azotul in excess interactioneaza cu absorbtia de Ca si/sau Mg, si poate da o deficienta de mai multe elemente ce arata similar cu ce ai tu acolo.
Si ai si ceva indicii, zone spre culoarea albastru pe unele frunze si varfurile arse. Cel putin asa vad eu in poze.
Tot ce-i posibil, deoarece aia care pare mai afectata e si mult mai inalta si am citit acum ca excesul de azot are efectul asta. Iar galbeneala asta a frunzelor aparuse de cand erau foarte mici, cand nu era motiv de deficienta.

Sunt confuz din cauza ca am folosit in mod evident acelasi pamant si in aceleasi proportii.

E eficient un flushing in conditiile astea? Nu ar spala si alti nutrienti de care voi avea nevoie?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Flushul agraveaza problema initial si nu l-as recomanda. Eu as pune juma de lingurita sau o lingurita de dolomite lime per ghiveci si niste materie vegetala (ca un mulch) la suprafata solului, apoi as uda. Asa mai scapi si de ceva azot si adaugi si cal mag.
 

deepstate

Member
Credeam ca am pus deja dolomita dar m-am uitat mai atent pe punga si vad ca e ceva ingrasamant din coji de oua :). In fine, o sa vad ce pot face de luni incolo.

Am facut si niste poze fara becuri ca sa nu afecteze culoarea, frunzele galbene sunt de pe ramuri de jos.
 

Attachments

  • IMG_20200523_200823.jpg
    IMG_20200523_200823.jpg
    55.3 KB · Views: 43
  • IMG_20200523_200815.jpg
    IMG_20200523_200815.jpg
    58.5 KB · Views: 39
  • IMG_20200523_200806.jpg
    IMG_20200523_200806.jpg
    71.6 KB · Views: 42
  • IMG_20200523_200753.jpg
    IMG_20200523_200753.jpg
    67.7 KB · Views: 46

Pillang

Well-known member
Mie imi este f simpatic cind face cineva low cost garden, si eu cresc minimal, nu masur ph, ec si nu le dau aproape nimic, numai nutrienti pt flow. Dar daca faci asa, e bine sa nu incerci lucruri, in care nu esti sigur, ca daca apar probleme, no sa sti cu ce sa rezolvi. La tine probabil au nevoie de N, dar asta e numai 60%, poate cu radacini ai probleme ca stropesti prea des, sau lumina e prea slaba. Eu sfatuiesc, daca nu te jignesc, sa incerci data urmatore ghiveci cit mai mare, un fel de pamint, (nu mix) perlit 40%, stropire numai atunci, cind ghivecele sint usoare si lumina cit mai tare, cu temperatura nu prea calda. In cazul asta daca apar peobleme, atunci putem sa ajutam, dar probabil nici nu o sa ai nevoie de ajutor ca o sa sti si tu, cu ce sa rezolvi. Dolomita, melas, bicarbonat de sodiu si alte vrajitorii sa lasi pt alti!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Dolomita e foarte buna cu masura. Iar perlit nu are nici un uz la peste 15-20% din mix. Deficienta de azot nu e sigur la cum arata plantele.
 
Top