What's new

LED

Lamogio

Member
Κατά την άποψή μου χωρίς να έχω εμπειρία , μόνο από τα όσα έχω διαβάσει , θεωρώ πως κάνει (λόγω του ότι είναι led ) .Αν ήταν σαν τους προβολείς που παίζουν στο δρόμο νομίζω πως τότε δε θα έκανε .
Παρόλα αυτά , περίμενε και σχόλια έμπειρων στο χώρο για να είσαι σίγουρος !
 

Lamogio

Member
Επίσης , να προσέξεις το φάσμα (ψυχρό στην ανάπτυξη θερμό στην ανθοφορια )

κατ'εμε ,επειδή ίσως να μη σε παίρνει να ααγοράσεις 2 τέτοια , αγόρασε 1 σε φάσμα 5500 που έχει σχετικά ίδιες "ποσότητες " μπλε και κίτρινου φωτός ..
 

Trela881

Member
Έχω την εντύπωση πως το 'θερμό λευκό' είναι πιο κατάλληλο (βάση αγορά ενός).
Το θέμα είναι στο αν κάνουν την δουλειά τους..
 

Lobri

Member
Τη δουλειά θα την κάνει αλλά για κάτι αξιόλογο θες 4 τέτοια πάνελ. Ενώ με τα ίδια λεφτά(για ένα πάνελ) πάνω κάτω παίρνεις αναλογικό μετασχηματιστή κ 400W HID λάμπες.
 

Trela881

Member
Σωστός! Αλλα κολοκαιρι πιάσαμε ρε αδερφέ δεν ήμαστε για τέτοιες λάμπες τώρα.. Χόρια την κατανάλωση!
Με βλέπω ίσως με μερικά από αυτά τα καλούδια.
https://astirgrows.com/el/3-texnitos-fotismos-led
Σε νεντα 1χ1 με 4-5 πιστεύω είμαι καλυμμένος..
120 με 150w
 

theia

Member
tote perimene to na piasoun ta krua !! katanalosi mia 400 exei 20 euro to mina an den kanw la8os !!
kalummenos apo pia apopsi ?
 

Trela881

Member
theia παίζει ήδη ένα reg στρεϊν από περσινό απόγονο ww auto που μάλλον μας βγήκε φοτοπεριοδου.. 38 ήμερον σε εξωτερικό χώρο..
δεν ήμαστε για τέτοια τώρα! έχουμε και μικροπροβλήματα από τετράστιχο :noway:
Αγόρασα από ένα φίλο μια τέντα 80χ80χ180
και με κόβω για μέσα..
Με ψήνει για LED φάση και ήμαστε σε αναζήτηση καιρό τώρα..
DIY φάση θα ήταν ότι πρέπει άλλα νομίζω είναι πολύ νωρίς για τέτοια
χωρίς κάποια σχετική εμπειρία..
Όποτε κάτι ετοιματζιδικο το οποίο να 'αξίζει' ο λόγος αγοράς του..
Καμιά πρόταση?? ASL30χ4?
 

weedolada

Member
Κατά τη γνώμη μου με αυτό που δείχνεις θα κάνεις δουλειά,αλλά τζάμπα δουλειά,μην περιμένεις σωστό αποτέλεσμα...ναι μπορεί να βγάλεις κάτι αλλά δεν αξίζει κατά τη γνώμη μου.Αντίθετα τα αστήρ επειδή τα δούλεψα και επειδή τα παιδιά τα κάνουν αποκλειστικά για καλλιέργεια,κάνουν πολύ καλή δουλειά..Βέβαια σε χώρο 1χ1 (τόσο είχα και εγώ) είναι λίγα 4 πανελ,αν θέλεις να δουλέψουν σωστά θέλεις σίγουρα 7-10 πανελ..Μιλάω εκ πείρας στα συγκεκριμένα πανελ.
 

Trela881

Member
Καλησπέρα weedolada, 7-10 μιλάμε για 700-1000 ευρώ!!
Σε καμιά περίπτωση δεν θα διαθέσω τόσα πολλά χρήματα και για χώρο 0,80x0,80 :noway:
Πως σου φαίνεται κάτι τέτοιο :
http://www.phytolite.com/product/phytoled-nx2-200-full-cycle/
ή
http://www.ebay.com/itm/Reflector-1...413905?hash=item43c422a611:g:4dkAAOSwll1Wwubg

Το δεύτερο σχετικά μεγάλο αλλά πιστεύω θα αποδίδει καλά :)
 

theia

Member
ayto sou exigoume trelamou oti me ena panel dn tha kaneis tpt !! Thes pola panel gia na kalipseis to 1x1 tis tentas giayto se rwtisa ti ennoeis oti eisai kalimenos !!
omws esu trexeis idi ena futo kai mesa kalokairiou dn mporeis me tpt na baleis HPS tha ta kapseis ola !! opote pai3e mpala anagastika me led twra kai oti bgaleis !! kai apo xeimona mpeneis mesa m to TERAS KAI ORGWNEIS !!!
 

Trela881

Member
Το Reflector 192 μου φαίνεται καλό.
Δεν γνωρίζω όμως και τι παίζει με τις παραγγελίες από εξωτερικό..
Επίσης με έχει καρφωθεί και η ιδέα για κάνα 2 Helios 64,
μόνο θετικά ακούμε :)
Ίσως ένα για αρχή για να δούμε και το γένος του φυτού διότι είναι και ρέγκιουλαρ ..
Αν όλα παν καλά πάμε στα 2 πάνελ !
Να προσθέσω ότι είμαι και παντελώς άσχετος ίνντορ ..
 

weedolada

Member
Όπως θα έλεγε και ένας γνωστός μου,το δεύτερο καλό είναι για να κάνεις το σπίτι κλαμπ,αλλά μέχρι εκεί..Γενικά η τάση στα λεντ πηγαίνει προς λεντ πανελ με λευκό φως..
Μια άλλη περίπτωση είναι αυτά
Τα λεντ είναι ακριβό σπορ αν θέλεις να κάνεις δουλειά και όχι να χαραμίζεις τον χρόνο σου..
 

theia

Member
Όπως θα έλεγε και ένας γνωστός μου,το δεύτερο καλό είναι για να κάνεις το σπίτι κλαμπ,αλλά μέχρι εκεί..Γενικά η τάση στα λεντ πηγαίνει προς λεντ πανελ με λευκό φως..
Μια άλλη περίπτωση είναι αυτά
Τα λεντ είναι ακριβό σπορ αν θέλεις να κάνεις δουλειά και όχι να χαραμίζεις τον χρόνο σου..

poli dunata ayta ta spectra !! panakriba alla polu dinata
 

theia

Member
poli kalo kai ayto !! me ta lefta ayta pantos stineis poli pio dunata pragmata kai mpeneis dunata ton xeimona !!
 

Latest posts

Latest posts

Top