What's new

καβατζα

γεια σας παιδιά

λοιπόν η άνοιξη έρχεται, τα σπόρια μου έχουν έρθει και απλά περιμένω τον απρίλιο, μέχρι τότε όμως δεν έχω κατασταλάξει στο που να βάλω τα δέντρα μου, σκέφτομαι να βάλω 6, η καβάντζα είναι γύρω στα 60 μετρα από ένα χωματόδρομο από τον οποιο είναι λιγα μονοπάτια που έχουν γίνει λογικά από πεζοπόρους, σήμερα που έψαχνα πέτυχα έναν τύπο με τον σκύλο του γύρω στα 40 μετρα ( κοντα σε ενα μονοπατακι) μακρυά από το πιθανό μου μέρος, είναι καλά καλυμμένο να το πω από θάμνους και δέντρα και έχει γύρω στις 4 με 6 ώρες ήλιο χωρίς διακοπή. Είναι κακό σημάδι ο τύπος με τον σκύλο? μετά από λίγο τον είδα να φεύγει, δηλαδή με το ζόρι να έκατσε 10-15 λεπτά, λογικά τον άφησε να κάνει την δουλειά του τον σκύλο και μετά φύγανε. Επίσης ποιες είναι οι πιθανότητες ο σκύλος του τύπου να βρει την καβάτζα με τα 6 φυντανια τον ιουλιο ή τον αυγουστο που θα ανθοφορουν; αξίζει να αναφερθεί ότι η καβάτζα είναι κοντά σε ένα μονοπατάκι αλλα είναι αδιέξοδο οποτε δεν νομίζω να το περπατήσει κανεις με σκοπό αφού δεν βγάζει και πουθενά μπορεί όμως για picnic λέμε τώρα κάποιος να πάει, επίσης βρήκα και κάτι πλαστικά μπουκάλια αρκετά χτυπημένα από τον ήλιο οποτε θα είναι κανενός χρόνου. τι λέτε? να ψάξω πιο βαθιά;

η περιοχη μου ειναι γεματο τετοια πολυ μικρα εως μετρια μονοπατακια τα οποια καταλιγουν σε μικρες εως μεγαλες εκτασεις χωματος και βραχων. τωρα υπαρχει αλλο ενα υποψηφιο μερος αλλα ειναι πολυ μακρια και επειδη δεν μπορω να βαζω συνεχεια το αμαξι στον χωματοδρομο επειδη θα γινεται χαλια θα ειναι υπερβολικα κουραστικο.

γνωμες;
 

Papastroumf

Member
γεια σας παιδιά

λοιπόν η άνοιξη έρχεται, τα σπόρια μου έχουν έρθει και απλά περιμένω τον απρίλιο, μέχρι τότε όμως δεν έχω κατασταλάξει στο που να βάλω τα δέντρα μου, σκέφτομαι να βάλω 6, η καβάντζα είναι γύρω στα 60 μετρα από ένα χωματόδρομο από τον οποιο είναι λιγα μονοπάτια που έχουν γίνει λογικά από πεζοπόρους, σήμερα που έψαχνα πέτυχα έναν τύπο με τον σκύλο του γύρω στα 40 μετρα ( κοντα σε ενα μονοπατακι) μακρυά από το πιθανό μου μέρος, είναι καλά καλυμμένο να το πω από θάμνους και δέντρα και έχει γύρω στις 4 με 6 ώρες ήλιο χωρίς διακοπή. Είναι κακό σημάδι ο τύπος με τον σκύλο? μετά από λίγο τον είδα να φεύγει, δηλαδή με το ζόρι να έκατσε 10-15 λεπτά, λογικά τον άφησε να κάνει την δουλειά του τον σκύλο και μετά φύγανε. Επίσης ποιες είναι οι πιθανότητες ο σκύλος του τύπου να βρει την καβάτζα με τα 6 φυντανια τον ιουλιο ή τον αυγουστο που θα ανθοφορουν; αξίζει να αναφερθεί ότι η καβάτζα είναι κοντά σε ένα μονοπατάκι αλλα είναι αδιέξοδο οποτε δεν νομίζω να το περπατήσει κανεις με σκοπό αφού δεν βγάζει και πουθενά μπορεί όμως για picnic λέμε τώρα κάποιος να πάει, επίσης βρήκα και κάτι πλαστικά μπουκάλια αρκετά χτυπημένα από τον ήλιο οποτε θα είναι κανενός χρόνου. τι λέτε? να ψάξω πιο βαθιά;

η περιοχη μου ειναι γεματο τετοια πολυ μικρα εως μετρια μονοπατακια τα οποια καταλιγουν σε μικρες εως μεγαλες εκτασεις χωματος και βραχων. τωρα υπαρχει αλλο ενα υποψηφιο μερος αλλα ειναι πολυ μακρια και επειδη δεν μπορω να βαζω συνεχεια το αμαξι στον χωματοδρομο επειδη θα γινεται χαλια θα ειναι υπερβολικα κουραστικο.

γνωμες;

Όσον αφορά την ώρα που χτυπάει ο ήλιος είναι καλά.Το οτι δεν χτυπάει το φυτό ο ήλιος δεν σημαίνει πως αυτό δεν βρίσκει φως για φωτοσύνθεση(το πρωί αναφέρομαι).Το σημείο που θα βάλεις τα φυτά σου φρόντισε να είναι σε στροφή.Δηλαδή στον δρόμο που θα αφήνεις το αμάξι να είναι στροφή.Επίσης κοίτα να είναι προσβάσιμο σε εσένα και όχι σε άλλους. Συγκεκριμένα να μην χρειάζεται να κάνεις 5-10 χιλιόμετρα για να ποτίζεις γιατί μετά από ένα σημείο θα χρειάζονται κάθε μέρα πότισμα. Σ'αυτο που είπες για τον σκύλο μπορεί να τα βρει αλλά όχι να καταλάβει τι είναι εκτός και αν είναι εκπαιδευμένο για φούντες. Φρόντισε να διαμορφώσεις το μέρος έτσι ώστε να απωθεί κάποιον από το να μπει μέσα.Βάλε αγκάθια και τέτοια στα μονοπάτια που οδηγούν στην γιαφκα σου και μην πηγαίνεις από το ίδιο μονοπάτι συνέχεια για να μην το φτιάξεις εσύ και είναι εμφανές.Επίσης φρόντισε να φτιάξεις μονοπάτι εξόδου.Αρχικά αυτά! Καλή προσπάθεια και προσεκτικά φίλτατε γιατί σε νιώθω.
 
Δες η καβατζα ειναι αρκετα κοντα αν με ρωτησεις απο κεντρικο χωματοδρομο, ζευγαρακια πανε για χαμουρεμα, και γενικα βρισκω σκουπιδια στα μονοπατια, λοιπον οδηγηθηκα στη καβατζα απο μικρο μονοπατακι διπλα απο τη καβατζα υπαρχουν σκουπιδια και με κανει να αμφιβαλω αν ημουν ο μονος που πηγα για την ανοιξη εκει. Η καβατζα τωρα ειναι κλεισμενη να το πω απο ενα πευκακι μικρο και διπλα απο το πευκακι και απο τις 2 πλευρες ειναι 2 θαμνοι απο αυτους που ειναι με αγκαθωτα τα φυλλα του. Για να μπω πρεπει να πεσω πανω στο πευκακι που δεν εχει αγκαθια. το κακο ειναι οτι απο κατω χωραει ανετα ενας σκυλος. Απλα το μονο που με κανει να σκεφτομαι οτι ειναι καλη τοποθεσια ειναι οτι το μονοπατακι ισα ισα που φαινεται σε σχεση με τα αλλα μονοπατια που ειναι πιο φαρδιά . Λες να ψαξω αλλου; :thinking:
 

Papastroumf

Member
Δες η καβατζα ειναι αρκετα κοντα αν με ρωτησεις απο κεντρικο χωματοδρομο, ζευγαρακια πανε για χαμουρεμα, και γενικα βρισκω σκουπιδια στα μονοπατια, λοιπον οδηγηθηκα στη καβατζα απο μικρο μονοπατακι διπλα απο τη καβατζα υπαρχουν σκουπιδια και με κανει να αμφιβαλω αν ημουν ο μονος που πηγα για την ανοιξη εκει. Η καβατζα τωρα ειναι κλεισμενη να το πω απο ενα πευκακι μικρο και διπλα απο το πευκακι και απο τις 2 πλευρες ειναι 2 θαμνοι απο αυτους που ειναι με αγκαθωτα τα φυλλα του. Για να μπω πρεπει να πεσω πανω στο πευκακι που δεν εχει αγκαθια. το κακο ειναι οτι απο κατω χωραει ανετα ενας σκυλος. Απλα το μονο που με κανει να σκεφτομαι οτι ειναι καλη τοποθεσια ειναι οτι το μονοπατακι ισα ισα που φαινεται σε σχεση με τα αλλα μονοπατια που ειναι πιο φαρδιά . Λες να ψαξω αλλου; :thinking:

Ναι θα σου έλεγα να ψάξεις αλλού για 2 λόγους.Γιατί ένα κακό σημάδι είναι οτι ακολούθησες μονοπατάκι και βρήκες την καβατζα. Με το ίδιο σκεπτικό κάλλιστα κάποιος περίεργος θα μπορούσε να ακολουθήσει το ίδιο μονοπατάκι και να βρει κάτι που δεν ήθελες.Και το 2 είναι οτι άμα από το τώρα είναι μικρό θα φαρδύνει αρκετά γιατί όσο το πατάς το μεγαλώνεις.Δώσε βάση σε αυτό που σου λέω.Βρες κάτι που θα είναι προσβάσιμο σε εσένα και όχι σε άλλους.Δηλαδή να έχει αγκάθια δέντρα,μία ζούγκλα με λίγα λόγια όπου εσύ προσφανός θα ξες πως να τα προσπεράσεις τα αγκάθια και όλα αυτά αλλά ένας που μπαίνει 1η φορά όχι. Τώρα για τον σκυλο δεν θα φοβόμουν τόσο γιατί και στο δικό μου grow είχε μπει σκύλος και μάλιστα όταν πότιζα μία φορά αλλά έγινε όπως σου είπα.Για τον άνθρωπο ήταν δύσβατο και επικίνδυνο και δεν μπήκε αλλά φώναξε τον σκύλο και τελικά είχε βγει. Κάτι τέτοιο ψάξε.Τέτοια μέρη βρίσκεις συνήθως και απόμακρα μέρη που πάνε τύποι στις 6 η ώρα το πρωί για περπάτημα και τέτοια σκηνικά.Συνήθως 2-3 χιλιόμετρα από κέντρο.Για επαρχία μιλάω πάντα.
 
Φιλε εχεις δικιο. Θα ηταν πολυ βολικο αν το εκανα και λογικα θα το εβρισκε καποιος... βρηκα μια αλλη μεσα σε δασος αλλα ειναι 100 εως 120 μετρα μαρια απο μια ταβερνα ειναι καλη αποσταση; ειναι αρκετα δυσβατο και πολυ σκαρφαλομα αλλα νομιζω ειναι παλι κοντα. Λες να μυρισει εως εκει; πριν μετακομισω εδω ειχα μια καβατζα και στα 60 70 μετρα οταν φυσουσε μπορουσα να καταλαβω μυρωδια απο 3 φυτα μεσα σεπτεβριου. Αν δεν κανει και αυτη θα τα παρατησω γιατι δεν εχει πολλα αλλα μερη τα οποια να αξιζουν. Και εγω για επαρχια μιλαω...
 

Papastroumf

Member
Φιλε εχεις δικιο. Θα ηταν πολυ βολικο αν το εκανα και λογικα θα το εβρισκε καποιος... βρηκα μια αλλη μεσα σε δασος αλλα ειναι 100 εως 120 μετρα μαρια απο μια ταβερνα ειναι καλη αποσταση; ειναι αρκετα δυσβατο και πολυ σκαρφαλομα αλλα νομιζω ειναι παλι κοντα. Λες να μυρισει εως εκει; πριν μετακομισω εδω ειχα μια καβατζα και στα 60 70 μετρα οταν φυσουσε μπορουσα να καταλαβω μυρωδια απο 3 φυτα μεσα σεπτεβριου. Αν δεν κανει και αυτη θα τα παρατησω γιατι δεν εχει πολλα αλλα μερη τα οποια να αξιζουν. Και εγω για επαρχια μιλαω...

Εγω δεν ειχα θεμα στα 20 μέτρα. Πες μου λεπτομεριες,οσες περισσότερες τόσο το καλυτερο, για αυτήν την καβάτζα.Δεν νομιζω να μυρισει...
 
Χαζη ερωτηση... τελος παντων.

Λοιπον η τωρινη καβατζα ειναι 100 120 μετρα απο μια ταβερνα και μια εκκλησια, και η ταβερνα και η εκκλησια εχουνε δεντρα τα οποια περιποιούνται και εχουν μεινει μερικα μονοπατια αλλα σε ακτινα 40-60 μετρων απο την καβατζα δεν εχει κανενα μονοπατι, εχει γυρω στις 4 με 5 ωρες ηλιο ε αυτα, θα παμε με ενα φιλο για σκαψιμο σε ενα μηνα για να ανοιξουμε τις λακουβες και λογικα χωμα απο τα τζαμπο. Επισης ειναι και μια πηγη αλλα δεν την εχουμε βρει ακομα και δεν νομιζω να την αξοιοποιησουμε με σωληνα γιατι μαζευει κοσμο αλλα θα βοηθαει στο κουβαλημα. Αυτα.
 

theia

Member
kalispera file mou...katarxin s euxomai mia kali arxi alla as prose3eis merika prafgmatakia prwta !! Xwma apo ta tzabo ? exeis xanadokimasei na baleis kapio fito sto parel8on ? prosopika dn exw balei e3w pote mou alla an dokimasw na balw xwma apo ta tsabo sta fita mou sigoura dn tha bgalw fita :/ an paizeis se glastres pou kalo 8a itan akma jkai e3w pare kapio kalo xwma !!apo prospopiki empiria xwma xwris tis aparetites proipo8eeis m exei rixei fita prosexe m to xwma h basi sou paizei megalo rolo sto fito!! poli epikindino se briskw file mou !! prosexe !! gia mena bale kapou pou dn ginete na mpei an8rwpos mesa !! dld na einai perifragmeno....!!
 

Papastroumf

Member
Για σας και από μένα.Όπως σου λέει η θεία πρέπει να προσέξεις καλά.Επίσης αν επρόκειτο να βάλετε φυτά βάλτε τα σε κάνα δεκαπενθήμερο από τώρα.Και βάλτε καλό χώμα,μην πάνε τσάμπα οι κόποι σας.
 
Εχω ξαναβαλει εξω αλλα ημουν σε αλλη πολη και χωρα το μονο που εκανα ηταν να σκαψω και να αφρατεψω να το πω το χωμα με το φτυαρι σε 1χ1χ0.5 τρυπες για 5 φυτα και εβγαλλα λιγο λιγοτερο απο 600 γραμμαρια τα οποια φαγωθηκαν τον προηγουμενο μηνα με φιλους. Τελος παντων δεν νομιζω να εχει κατι το χωμα απο τα τζαμπο καθως θα το κανω αναμιξη με το κανονικο χωμα για να ειναι αφρατο και να μην βαλω πολλα λεφτα. Εχω καλο strain μονο η ασφαλεια με ενοχλει. Το ν αυγουστο που πρωτοηρθα εδω εβλεπα ελικοπτερα να κανουν βολτες μερα μεσημερι καθε βδομαδα και 5 φυντανια δεν ειναι παιξε γελασε. Οταν τα εχεις στο εδαφος εξω γινονται πολυ μεγαλα και νομιζω θα τα καταλαβουν. Ενα αλλο πραγμα σκεφτομαι να τα βαλω στο χωμα χωρις κατι αλλο απλα να το οργωσω να το πω με το φτυαρι και να αφησω τη φυση να παρει το δρομο της. Δεν θα χρειαστει να ανυσηχω και για λιπασματα... γνωμες;
 
Top