What's new

הנבטה בקוקו + ניסוי

הנבטה בקוקו + ניסוי

אני עושה עכשיו קצת ניסויים של הנבטה בתערובת הקוקוס פרלייט. נתקלתי בהרבה בעיות עם זה בעבר ואני רוצה עכשיו להבין בדיוק מה נסגר עם זה.

מה שנתקלתי בו בעבר הוא תופעה שכשמנביטים בקוקו ישירות, הזרעים או שלא נובטים או שנובטים גרוע ומתים ישר. לאחר הרבה מחקר אני חושב שהבנתי שהבעיה היא שצמחים צעירים כל כך הם פגיעים להיותו של הקוקו ריק ממזון. וכך, למרות שזרעים אכן מכילים את המזון הדרוש להם לתחילת החיים, שתילה במצע קוקוס "נקי" מרוקנת מהם את המזון שיש בהם (שאיפה לשיווי משקל כימי) וגורמת להם לסטרס גדול או למוות. ראיתי את זה קורה מספיק פעמים ואף ראיתי אותם (להבנתי) מתאוששים כשהתחלתי להאכיל אותם בדשן, ועכשיו אני עושה ניסוי בנושא, והתוצאות מבלבלות.

בשלב א' הנבטתי זרעים (יש לי שקית של זרעים פושטים מגנטיקה לא-בדואית) בכוסות קלקר בקוקוס ישר מהשקית, ללא שטיפה, עם מי ברז רגילים ללא סינון וללא הכנה מוקדמת של הזרעים. לאחר כמה ימים, כולם נבטו, ולמרות שהם לא קיבלו אור כלל וחייהם הסתיימו מיד אחר כך, ניתן היה לראות בצורה ברורה שהם בריאים וחזקים - הם התמתחו עד כמה שיכלו כתגובה להיעדר אור ופתחו עלים משוננים קטנים.

בשלב ב' השקיתי את הקוקו במי אוסמוזה טרם ההנבטה. בכוס אחת מים בלבד, בכוס שניה מים עם מגנזיום סולפט (מלח אנגלי) ב0.3איסי, בכוס שלישית מים עם כמות דומה של דשן קוקו של הסי, בכוס רביעית עוד פעם מים בלבד.

בכל הכוסות הנ"ל, אם נבטו זרעים (בכוסות המים בלבד לא נבטו כלל), הם נראים מסכנים, לא מצליחים לצאת מהקליפה שלהם, לא זקופים, נופלים.

הניסוי כאמור עדיין בעיצומו אבל מסקנת הביניים היא שאם מנביטים בקוקו, עדיף במי ברז בלי שטויות.

אשמח לשמוע את דעתכם ונסיונכם לגבי הנבטה בקוקוס.

Dr happy

Member
אכן נושא מעניין
הרבה זמן שלא התעסקתי עם זרעים
הייתה לי חבילה של סופר סילבר הייז חמישה זרעים של גרין האוס
השרתי אותם במים ליומיים!! (שחכתי שהם שם) ואז כשהוצאתי אותם מהמים כולם היו פתוחים עם שורשון קטנטן
בזהירות העברתי את הזרעים לקוביות רוק וול (שהשרתי במי ברז רגילים) כשהשורשון כלפי מטה- פשוט הנחתי את הזרעון כ1-2 מ"מ בתוך קוביית הרוק וול ללא כיסוי הזרע כשיש חור ברוק וול עד לתחתית
כעבור מספר ימים כולם הוציאו שורשונים מתחתית הרוק וול
ואז התחיל הבלאגן

שני זרעים הלכו לרוק וול שדחסתי לתוך כוס פלטיק- טעות גדולה
שלושה זרעים נכנסו לטורפדואים עם אדמה ישנה שהייתה במרפסת

כעבור מספר ימים כולם התמתחו יפה אך פה התחיל הבלאגן האמיתי
לתדהמתי גיליתי שאחד הזרעונים נמתח כ"כ עד שהוא נפל ומת- כל זה בתוך 24 שעות אולי פחות

אותו הדבר לעוד זרע!

שאר הזרעים קיבלו מיד תמיכה
אבל התחילו להצהיב והפסיקו לזוז

לפי דעתי מדובר בניקוז גרוע של האדמה וברוק וול המאוד דחוס שדחסתי לכוסות
למחרת מצאתי לוח קלקר ... דחפתי אותו למקסר ויצא סוג של פרלייט
ערבבתי עם האדמה והוצאתי את שלושת הזרעים שנותרו מתוך כוסות הרוק וול והעברתי לאדמה עם קלקר גרוס... השורשים לא התחברו לרוק וול שדחסתי לתוך כוסות הפלסטיק- ונראה שגם במקרה הזה כמו בכוסות עם האדמה לא היה חמצן לשורשים

כשהעברתי את שלושת הזרעים הנותרים לכוסות קטנות עם אדמה פרלייט חל שיפור קל, אך רק צמח אחד הצליח לשרוד והוא נמצא כרגע בשבוע השני לצמיחה

אחד מתוך 5 !
לפחות אחד ... גם טוב... למרות שהפנוטיפ נראה נוטה יותר לאינדיקה.... עלים רחבים משהו....

למזלי הזרעים פמינייזד אז אמורה לצאת בת :)

מוסר השכל... ברגע ההנבטה הזרעים והצמחות שיוצאים מהם מאוד עדינים
מומלץ לתת להם תנאים אופטימליים עד כמה שניתן...
אם זה באדמה אז הכי חשוב להקפיד על אוורור מספיק .. ואם זה לא נראה לכם מספיק אז כנראה שזה לא מספיק. למדתי את זה על בשרי בזרעי איכות מהולנד :*

הזרע נושא בתוכו מאגר אנרגיה בעלים הכי תחתונים .. לא העלים המשוננים

בזרע שנובט נכון ומתחבר למצע הגידול ומקבל מים ודשן במידה הנכונה העלים התחתונים לא אמורים להצהיב עד הופעת מספר פיצולים בצמח

אם אתם רואים עלים תחתונים מצהיבים הכי חשוב זה לא להלחץ ולא להשקות את הצמח
רב הסיכויים שהוא סובל מהשקיית יתר ונעילת פי אייץ

אם זה בהיידרו אז כנראה שיש דישון יתר

יורס
האפפי

סבבה... אבל סטית קצת מהנושא :)

אני מדבר פה על ההנבטה עצמה, הימים הראשונים, ורק בקוקו.

כמו שאמרת, כל ההתעסקות הזאת עם הזרעים בכוסות מים ומגבות ורוקוולים זה רק יוצר בעיות - הכוונה שלי היא להנביט אותם במקום שהם יגדלו בו, הקוקוס.

ניתקלתי בתופעה בצורה הפוכה.

ניתקלתי בתופעה בצורה הפוכה.

לאחר שתילה באדמה, הנבט עצר מלכת.
את האחרון שמתי בקוקוס והוא זה ששרד.

לדעתי זה גם קשור לזן. בכל אופן, בתקופה ההתחלתית של הנבט, הוא לא ממש צריך דישון - גם בקוקוס.
כאשר העלים מתחילים להתפתח ולגדול, סימן ראשון לחוסר דשן הוא עלים בהירים.
עדיף בדישון דליל מאשר אלמנטים מסויימים כגון מלח אנגלי.
כאשר משתמשים באוסמוזה \ מזגן, אפשר להגיע ל 0.20 - 0.40 דישון.

אדמת משתלות מדושנת במה שמוגדר "שחרור איטי" לא מומלצת.

Dr happy

Member
מסכים עם

canamasala

אדמה לשורשים היא לא להיט, בדר"כ האדמה לא מספיק מאווררת ויש נעילת פי אייץ
אין על קוקו, בעיקר קוקו גרוס גס

דווקא יש לי נסיון טוב בהנבטה באדמת דשנית שכזו, שגם היא עם שחרור איטי. כמובן ששאר הגידול לא כל כך מוצלח בה. אבל ההנבטה מאוד חזקה. ושוב מדובר פה רק על הימים הראשונים והבקיעה לנבט, ולא על ההמשך שבו הצמח בשלב שתיל.

כרגע אני רואה שגם עם דישון 0.4 באוסמוזה ההנבטה לא ממריאה, והזרעים מתקשים לבקוע מקליפתם, בניגוד למה שצפיתי. רק מי הברז נתנו הנבטה טובה בקוקוס.

fonzee

Weed Cannasaur
Moderator
Veteran
ניסיתי הרבה שיטות והרגתי הרבה זרעים.
הדרך הכי טובה מהנסיון שלי היא להנביט במגבות נייר לחות ושיש שורשון של 2 ס"מ להעתיק לעציץ עם אדמת שתילה כמו דשנית או מרום גולן.

תמיד יש נבטים פחות חזקים אבל בכולל זו השיטה שתופסת אצלי הכי טוב.

תמיד לצמחים צעירים אני נותן מי ברז או מי מזגנים מדוללים במי ברז.

קוטולידונים (עלי זרע) צהובים לא אומרים שום דבר לגבי הצמח ולרוב הופכים ירוקים תוך מספר שעות.
זה יכול לומר שהזרע ישן או שזה סתם עניין גנטי.

Dr happy

Member
ניסיתי הרבה שיטות והרגתי הרבה זרעים.
הדרך הכי טובה מהנסיון שלי היא להנביט במגבות נייר לחות ושיש שורשון של 2 ס"מ להעתיק לעציץ עם אדמת שתילה כמו דשנית או מרום גולן.

תמיד יש נבטים פחות חזקים אבל בכולל זו השיטה שתופסת אצלי הכי טוב.

תמיד לצמחים צעירים אני נותן מי ברז או מי מזגנים מדוללים במי ברז.

קוטולידונים (עלי זרע) צהובים לא אומרים שום דבר לגבי הצמח ולרוב הופכים ירוקים תוך מספר שעות.
זה יכול לומר שהזרע ישן או שזה סתם עניין גנטי.

חביבי
קוטולידונים-(עלי זרע) תמיד ירוקים בהתחלה- בצמיחה הראשונית, שם המזון של הזרע
רק אם אתה מפקשש בדישון או בחומציות העלים התחתונים האלו מתחילים להצהיב

אם עשית הכל כמו שצריך העלים האלו לא יצהיבו לעולם עד שיצאו לפחות כמה פיצולים

יורס
האפפי

פונז דיבר על השעות הראשונות בחיי הנבט - כשהקוטילדונים עדיין לבנים/צהובים (ואז באמת הם הופכים לירוקים בחשיפה לאור), זה נורמלי להבנתי.

חוץ מזה - כרגע אין לי מסקנות מהניסוי, חוץ מהכוס שבה שמתי רק מגנזיום, בכל הכוסות יש נביטה שנראית תקינה, אפילו בזאת שנתתי בה רק אוסמוזה.

כנראה שזה משתנה משקית לשקית - כי אני יכול להשבע שהיו לי שקיות קוקוס שכל זרע ששמתי בה מת ישר.

fonzee

Weed Cannasaur
Moderator
Veteran
חביבי
קוטולידונים-(עלי זרע) תמיד ירוקים בהתחלה- בצמיחה הראשונית, שם המזון של הזרע
רק אם אתה מפקשש בדישון או בחומציות העלים התחתונים האלו מתחילים להצהיב

אם עשית הכל כמו שצריך העלים האלו לא יצהיבו לעולם עד שיצאו לפחות כמה פיצולים

יורס
האפפי
קוטולידונים לא יוצאים תמיד מהזרע ירוקים.
יכול לקחת להם אפילו 3 ימים להפוך ירוקים.

טוב, קצת קשה לי להגיע למסקנות חד משמעיות מהניסוי
כעקרון למעט כששטפתי את הקוקו היטב עם מי אוסמוזה, בכולם היו לי נביטות מוצלחות (בניגוד למקרים בעבר)
אני חושב שאת התוצאות הטובות ביותר קיבלתי בהנבטה במי ברז בלי שטיפה בכלל, אז זה מה שאני אעשה בהנבטה האמיתית

עוד שבוע שבועיים אני אעשה להם שטיפה טובה ואתן להם מי אוסמוזה עם דשן

isranabis

Active member
Veteran
העלי זרע תמיד צהובים לפני שראו אור,אני מנביט בנייר טואלט עד שהזרע נובט במלואו ואז מעביר לקוקו פרלייט ואף פעם לא היה לי בעיות,הקטע עם האוכל שאתה חושב פשוט לא נכון ראה כמה זמן לוקח לנבט להראות סימנים של חוסר אוכל בצמר סלעים שהוא מצע אינרטי ואין בו באמת כלום לעומת הקוקוס שתמיד יש בו בין 10% ל5% כבול שעוזר לתהליך של דחיסת הקוקוס,אני בא ממשפחה של חקלאים ויש לי דוד שמחזיק מאות דונמים של חממות פרחים,ולאחר ניסיון קצר הוא לא מוכן לנגוע בחומר הזה הוא אומר שהקוקוס מחזיק ומשחרר מינרלים לא לפי התצרוכת של הצמח,אני אישית לא מחליף את המצע הזה לדעתי באקלים שלנו אין מצע טוב מימנו

ישראנאביס אני חושב שהסיבה לכך שקוקוס טוב למריחואנה היא כי מריחואנה דיי פועלת הפוך מצמחים רגילים
ידוע שבשביל להשביח אדמה לגידול חקלאי אפשר לשתול מריחואנה והזבל שהצמח הזה פולט אמור להשביח את האדמה לצמחים אחרים
אני שוב לא מדען אבל זה נשמע לי הגיוני שלפרחים זה לא יהיה טוב אבל זה לא פרח זה עשב
הצרכים שלו שונים...
אולי תשכנע את הדוד לשים כמה דונמים של ירוק ולבדוק שוב.... חחחחחחחחחחחחחחח
אני מוכן לבוא ולהנביט כל זרע וזרע ולהביא אותו לעמק חפצו
ובסופו של דבר מצע הוא בסהכ עוגן לשורשים
ניתן לגדל את כל הצמחים האלה עם ארופוניקה בלי שום מצא שיגשר
השאלה פשוט כמה הוא משפיע לחיוב או לשלילה על הסביבה של השורשים
האם המצע מספק תנאי איורור ולחות טובים
לגבי הנבטה בקוקוס זאת הפעם הראשונה שאני שותל בקוקוס שנקי כמעט לחלוטין
אז אין לי מושג איך זה יזרום
מבחינת להנביט נייר טואלט וברגע שיש זנבות אני זורק פנימה,נראה מה יהיה אבל הם בתוך קוקוס דיי נקי מאיסי,למרות שהמים ששמתי על הזרעים בנייר טואלט היו מי ברז עם איסי של 0.7
אני פשוט לא רוצה להכניס למצע של הקוקוס מי ברז
עבדתי כל כך קשה לשטוף אותו,אני רוצה לראות איך הולך הפעם מנקי ולא מ0.7

אני גם ראיתי את זה - הרוקוול למעשה מגן על הצמח כשהוא צעיר מאוד מפני הקוקו. לא יודע מה עושה הקוקו, אבל להנבטה הוא לא משהו.

בניסוי שעשיתי עכשיו (בזרעים הגדולים) היו הנבטות מוצלחות (100%) בקוקו שטוף היטב איסי 100.היו אפילו יותר מוצלחים מאלה שהונבטו בקוקו שנשטף בדשן 0.6. בגדול בניסוי שעשיתי לא היו מסקנות, מפני שבכל דרך שהנבטתי אותם הכל נבט בצורה בריאה וחזקה יחסית, חוץ מכוס אחת עם הדשן שהזרעים בה לא נבטו טוב.

אולי זה גם קשור לזה שכל פעם שמתי כמה זרעים ביחד. אני שמתי לב שצמחים מאוד אוהבים, לפחות בתקופת הצמיחה להיות עם צמחים אחרים במצע, אני מניח שיש בזה הגיון מסוים. הם גדלים יותר מהר והרבה ככה.

fonzee

Weed Cannasaur
Moderator
Veteran
מריחואנה לא עוזרת לכלום, היא מקסימום אוכלת ניוטריינטים שיכולים להגיע לרמה קריטית מעודף דישון שמה שלרוב מגדלים בשדה לא מנצל.
היא מחסנת כי היא עמידה לחרקים מסויימים.

אבל בסופו של דבר לגדל חומוס הרבה יותר יעיל ברוב המקרים. פקעות חנקן וכאלה.

פונזי אבל אומרים שיש לצמח פסולת
מה הפסולת שלה
סטאג בקשר לצמחים ביחד
בכללי עדיף לגדל כמה שיותר צמחים ביחד
הצמח מודה לסביבה שלו ולרמת ההישרדות שלו
זה בעיקר מה שהוא עושה,הוא מהרגע שהוא נובט עד הרגע שאתה קוטף מנסה לשרוד בכל הטכניקות שהאבולוציה נתנה לו
מה שאנחנו נתנו לכל צמח זה הפרחה מוגזמת
במעשי אנחנו יצרנו מעין סרטן בכלל הצמחייה על ידי בנייה מוגזמת וקטיעת שטחים נרחבים שבהם פעם זרם אויר והפרחים היו מאובקים טבעית מהרוח
לאט לאט ככל שהאדם השתלט על יותר אזורים ככה פרחים התפתחו בריחות ובצבעים שלהם וכל דבר אחר שיכל לעזור להם למשוך חרק כדי לשרוד
מבחינת התיאוריה אם תגדל צמחים מצחינים ליד הגראס שלך יש סיכוי שהצמח ינסה להיתגבר עליהם וכך עם כל פקטור אחר כמו צבע או גודל ממשי,אני חושב שמעט מאוד אנשים מתייחסים לעובדה הבסיסית הזאת
לא חקרתי את זה אף פעם אבל מבחינת היגיון תיאורתי זה נשמע הגיוני מאוד שתחרות טובה תגרום לכל הצמחים מסביבו להילחם
עשיתי פעם ניסוי בטח יש לי את התמונות איפה שהוא אולי אני אפשפש בין כל הדיסקים הזרוקים ואמצא
לקחתי עדנית כזאת קלאסית לחלון שיש כמעט בכל בית בארץ
הנבטתי איזה שלוש מאות זרעים ביחד על המכסה של קופסאת ואקום עם נייר טואלט כרגיל
שמתי בחושך ככה בצד ודאגתי להשרות ברגיל
אחרי כמה ימים הכל נבט,הכל זרעים מהארץ
ושמתי קבוצות קבוצות בתוך העציץ האחד הזה
אמרתי לעצמי ככה
אז מה אם זה גנטיקה לא ידוע או אולי חלשה,גם מתוך מאתיים חלשים עלולים לקום כמה גיבורים
בכל מקרה אמרתי החזקים ישרדו,השאר לא
מתוך השלוש מאות ניפיתי כמובן הרבה מאוד זכרים אבל השארתי את הגדולים ביותר שיצאו,אומנם כולם יצאו פיציים אבל זה הכל יחסי
מה ששרד מבחינתי היה הגנטיקה החזקה יחסית
אמרתי אם אני אעשה את אותו התהליך שוב ושוב אחרי שנה שנתיים אני מאמין שיהיה שם גנטיקה טובה מאוד
לא המשכתי את זה כי עברתי דירה אבל היה נחמד מאוד הניסוי ואכן גדלו לי איזה עשרים סטיקים כאלה נחמדים,היו כמה צבעים שונים וריחות שונים,היה מאוד מעניין
אני ממליץ מאוד אם יש לך זמן וסבלות קח שקית של זרעים ישראלים או ערבים מה שלא יהיה
וזרום על זה
אבל תמיד צריך לדאוג שיהיה זכר גם באזור כדי להמשיך את הסיבוב

אחלה של סיפור בן אדם! זה באמת נשמע כמו שיטה מאוד מוצלחת לבחור גנטיקה, אפילו ממוצא ירוד כמו שאמרת.