What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Hash dupa metode traditionale

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Sigur ca s-au spart o parte din capetele de tricomi, dar si daca l-as fi maruntit la foarfeca se intampla treaba asta.

Un avantaj al maruntiirii materialului a fost ca deja e de nerecunoscut in lada cu pamant, se composteaza mai usor. Asa ca ma gandesc ca e mai bine sa macin materia vegetala daca vreau sa se composteze rapid, si chiar sa o umezesc inainte. Dupa ce am mai dat si cu mixerul in el cat era in apa cu gheata, s-a facut foarte fin.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
200 ml alcool de 96, la cele 40 g ale tale, lasat la evaporat, apoi unt peste el, si scoti ceva, daca nu ia foc nimic pe acolo. ma rog, eu asa as face, ca e pacat de munca, macar salvezi ceva...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ce rost are alcoolul? Cred ca o sa fac unt pana la urma, dar dupa metoda normala, doar ca o sa pun "hashul" acela in loc de materie vegetala maruntita. Oricum nu scot mai mult de 10 portii de unt, asa ca daca nu iese ce trebuie, va fi mai multa munca irosita decat ar fi fi daca il arunc. Sa fac "hashul" a durat vreo ora, sa fac untul va dura vreo 10 ore..

Mi-e frica insa ca fiind asa fin, nu il voi putea separa de unt (ca trece prin sita normala pe care o folosesc de obicei), si va trebui sa il las sa se depuna pe fundul blocului de unt, inainte sa il inghet. Si apoi sa il tai, pierzand si ceva unt.. Altfel nu vad cum as putea face separarea.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Ce rost are alcoolul? Cred ca o sa fac unt pana la urma, dar dupa metoda normala, doar ca o sa pun "hashul" acela in loc de materie vegetala maruntita. Oricum nu scot mai mult de 10 portii de unt, asa ca daca nu iese ce trebuie, va fi mai multa munca irosita decat ar fi fi daca il arunc. Sa fac "hashul" a durat vreo ora, sa fac untul va dura vreo 10 ore..

Mi-e frica insa ca fiind asa fin, nu il voi putea separa de unt (ca trece prin sita normala pe care o folosesc de obicei), si va trebui sa il las sa se depuna pe fundul blocului de unt, inainte sa il inghet. Si apoi sa il tai, pierzand si ceva unt.. Altfel nu vad cum as putea face separarea.

Man, e extrem de simplu de filtrat si de separat untul de materia vegetala.

Eu folosesc o bucata de panza foarte subtire de nylon, pe care o leg la gura unei oale cu o bucata de elastic. Torn amestecul de apa cu unt si cu materie vegetala, las sa se scurga ce e de scurs, apoi torn apa clocotita peste materia vegetala si o spal de untul ramas.

Dar cum sa-ti iasa man doar 10 portii de unt din 40g de hash ???
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pai daca trebuie sa bag cateva grame ca sa simt ceva.. cum ziceam, "hash", eu nu consider ca ar fi hash asta. dar nu stiu cum sa ii zic altfel, extract de materie vegetala:))?
si n-am panza de nylon, si numa cand aud nylon si e vorba de mancare, e clar ca nu mai imi e pofta de nimic. am o sita de inox foarte fina, eu pe aia o folosesc, dar chiar si la materia vegetala mai curg fragmente in unt, iar asta fiind un praf foarte fin.. cred ca o sa curga cam tot prin plasa.
am incercat cu filtru de cafea si nu trece untul prin el. altceva nu imi vine in minte acum.

efectele acestui "hash" ma fac sa cred ca prin macinarea materialului am obtinut un output mult mai prost decat daca ar fi pastrat direct acele 10-15-20 gr de bud pe care le-am adaugat la materia vegetala pentru acest test. nu stiu daca e doar o impresie, dar sigur asa se simte dupa tarie. sa nu mai zic cat de couchlock este efectul. dupa o lingurita de "hash" de-asta in vape sau in un joint esti mort pentru 2 ore. de aici si ideea ca ar fi bun in unt..
 
Last edited:

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Panza de bumbac man, un tricou vechi , e foarte bun.

Auzi, dar tu in bubble bags ce crezi ca ai ? Fibre naturale ? Totul e sintetic, 100%.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
este sintetic, dar nu beau din apa aia.. pe cand untul se prelinge prin fibrele din panza aia de nylon. daca voiam sa beau ce filtrez prin bubblebags, foloseam si acolo inox..

ma gandeam si eu la ceva panza de bumbac, dar lasa scame. cred ca tot la sita aia raman, si o sa tai bucata de unt de la fund, unde se depune hashul. oricum, e mai mult o joaca, cu cat unt ramane pe vasele folosite si in materia vegetala.. o sa fie mai mult pierderi decat rezultat final. dar, merita incercat.. macar o data.

va multumesc pentru ajutor.

jtm, daca esti inca prin zona, chiar m-ar interesa cu ce m-ar putea ajuta alcoolul la facut unt.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Scame nu lasa decat daca e nou, daca e vorba de un tricou mai vechi, spalat de multe ori, nu lasa.

jtm sugera cum sa scoti rasina din materia vegetala, banuiesc ca la asta se referea. Si da, poti face un unt foarte curat, dar pierzi alcoolul - adica dizolvi tot ce e de dizolvat cu alcool, strecori prin hartie de filtru (asta doar asa ca o filtrare grosiera), iar apoi adaugi alcoolul in unt si lasi sa fiarba incet pana se evapora total alcoolul. Dar va trebui sa adaugi si apa, din cel putin doua motive : pentru a putea evapora tot alcoolul marind temperatura de fierbere si pentru a spala clorofila din unt.

Dar cam mare efortul pentru a face unt. Reteta clasica e suficienta, doar ca trebuie sa ai rabdare.

Iar untul poate fi filtrat prin filtru de cafea (am facut-o, e verificata treaba) intr-un mod foarte simplu : ai nevoie de un borcan, o palnie metalica sau de sticla si evident o hartie de filtru. Pui hartia in palnie, palnia in borcan, torni untul murdar in palnie si apoi il bagi la cuptor setat la minim. In vreo jumatate de ora se scurge tot untul. Ca sa grabesti viteza de scurgere, intre palnie si hartia de filtru poti pune mai multe scobitori, care sa tina hartia de filtru departe de peretii palniei si sa ajute la prelingerea untului in borcan. In felul asta ai sanse sa il si decarboxilezi in momentul filtrarii.

In acelasi fel am reusit sa obtin tinctura de glicerina foarte curata (fara resturi vegetale).
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
superba ideea! sper sa se intample asta, eu am turnat untul fierbinte in filtru si nu a curs nimic..
minim.. am inteles, dar cand zici de decarboxilare ma dai peste cap. asa ca mai bine intreb cam ce temperatura trebuie sa fie? 50 grade? 100? nu tin neaparat sa-l decarboxilez, vreau sa stiu la ce temperatura va curge prin filtrele de cafea, care sunt de 10 microni din cate imi aduc aminte.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Nu stiu ce temperatura minima poti tine in cuptor (al meu e undeva la 120* sau ceva de genul asta). Viteza de scurgere nu este data numai de porozitatea hartiei de filtru, ci de vascozitatea untului. La cateva zeci de grade (cand oricum nu ai putea sa lucrezi cu el cu mana goala fara sa iti ia pielea de pe degete), untul devine suficient de lichid incat sa se scurga incet dar sigur prin hartie.

Acum, ca sa protejezi untul filtrat pentru a nu se incalzi prea tare, poti sa pui niste apa la fundul borcanului, si in felul asta vei fi sigur ca acel unt nu va avea temperatura mai mare de 98-99 de grade dupa ce se va scurge in borcan.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Mersi de idee. Voi incerca asa, sub 98 grade. adica ma chinui sa nu "ard" untul 8 ore cat fac extractia, mi-ar fi mila sa il bag la cuptor dupa la 100+. Pe de alta parte sunt destul de sceptic ca ar merge treaba asta, mai ales cand zici cu atata incredere ca ar trebui sa mearga si la cateva zeci de grade. Eu am turnat untul direct de la 98 grade in hartia de litru pusa peste o sita de inox.. si ma indoiesc ca avea sub 60-70 grade cand a ajuns in sita, scotea inca aburi. tot ce s-a intamplat a fost ca s-a umezit filtrul de hartie, dar de curs din el.. nimic. Cat despre arsuri.. is atat de obisnuit cu arsurile la degete ca acum pot tine bowl-ul de la vape chiar si cand e setat la 220 grade in mana fara sa mai simt ca ma arde.. Si cand zic ca il tin in mana, ma refer chiar si de partea de sticla.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Intr-un fel resimti caldura pe care ti-o transmite un corp solid (sticla borosilicata) si in alt fel se resimte un lichid fierbinte, si vascos pe deasupra, in contact cu pielea. Intodeauna va parea mai fierbinte lichidul, din cauza suprafetei mari de contact.

Incercarea moarte n-are. Eu am facut asa dupa ce am turnat niste unt intr-o hartie de fitru, s-a umezit, au picurat cativa stropi din ea, dar apoi s-a racit si a devenit prea gros. Si mi-am zis - ce ar fi sa il bag la cuptor si a fost chiar ok. E posibil sa depinda si de tipul de hartie folosit. Am mai facut o data cu 3 servetele (din alea din sul de 100m) puse unul peste altul in palnie (am pus mai multe ca se destramau usor).
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Ce rost are alcoolul?

La al catelea cui erai cand ai pus intrebarea asta?

Alcoolul are rolul ca iti permite concentrarea prin evaporare, si iti iese untul superstrong dupa aia, in functie de cat unt pui, desigur.

Deci intai faci dragonul, dupa care il filtrezi, il amesteci cu unt, si il lasi la fiert juma de ora cat sa se evapore alcoolul. Merge si cu ulei pe bainmarie cu sare (in bainmarie :) ), ca sa nu prajesti totul, sau cu glicerina, cu ce vrei tu...

Si nu lasi dragonul o saptamana, o ora e de-ajuns, cat sa se extraga THCul.

Na, ca ai uitat sa te droghezi!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Deci sa inteleg ca daca las "hashul" 8 ore in unt nu voi scoate din el suficient? sau de ce ar trebui sa ma apuc sa-l "concetrez" inainte?
nu cred ca aveam mai mult de 2 cuie, nici atunci, nici acum.. dar cine stie.. :)
 

dolo

Member
Explo scz deintarziere dar nam mai facut h ca momentan aveam nevoie de cantitate nu neaparat calktate. M am lamurit dupa ce am citit majoritatea rasp cammcum e treaba cu h , totusi gazu ala de la umplut brichete la ce ajuta ? Sparge si ala ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu, ala trebuie evaporat din BHO inainte de a-l fuma sau vaporiza. E doar solventul folosit pentru extractie. cum la water hash folosesti apa, la bho folosesti butan pentru a separa rasina.
deja te gandeai cum sa vinzi butan in loc de hash :)) ? :muahaha:

si acusi .. la modul serios, ai gasit pe altcineva care sa aprecieze materialul ala vegetal tocat ca fiind ceva fumabil? in afara de tine, evident.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Deci sa inteleg ca daca las "hashul" 8 ore in unt nu voi scoate din el suficient? sau de ce ar trebui sa ma apuc sa-l "concetrez" inainte?
nu cred ca aveam mai mult de 2 cuie, nici atunci, nici acum.. dar cine stie.. :)

A, nu, depinde de tine cat unt vrei sa mananci, desigur, ca sa te simti bine. Eu judec prin prisma celui care are un rest vegetal de 1% (at best), si vrea sa il foloseasca in scop terapeutic. Na, nu toata lumea vrea sa manance juma de pachet de unt zilnic un an de zile. Acu, la THC nu e asa evident, ca oricum nu poti manca atata, dar la CBD este, ca acolo poti lua mult, ca nu te face la fel la creieri..
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu stiu cum vezi tu problema, dar nu cred ca as putea extrage cu mult mai mult thc folosind alcool decat daca tin suficient de mult acest "hash" in unt la 98 grade. cu alte cuvinte, cred ca 6-8 ore de simmering cu acest praf fin (ca-i nepresat, si in acelasi timp imposibil de presat..) reprezinta o extractie destul de completa. dar, e doar o banuiala pe baza nenumaratelor incercari (majoritatea reusite) de a face cannabutter foarte concentrat, max 5 gr de unt (eu unul folosesc ghee) pt un super trip, mai precis echivalentul a 1 gr de bud in 4-5 grame de ghee.
dar, doar asa de dragul stiintei, o sa incerc sa testez si varianta de care pomenesti tu cu alcool.. si ca sa am si ce compara (ca eu nu stric hashul bun pe cannabutter, asa ca n-am experienta cu taria cannabutterului facut cu hash, si oricum hashul asta de care vb noi in threadul asta e jalnic si n-ar fi trebuit facut din start. experiment esuat.), va trebui sa fac asta tot cu bud, asa ca am nevoie sa stiu cum trebuie sa procedez pentru a "concentra" cu alcool, dupa cum spui tu thc-ul din cateva zeci de grame de bud pentru a face cannabuter cu rezultatul.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu judec prin prisma celui care are un rest vegetal de 1% (at best), si vrea sa il foloseasca in scop terapeutic.

Asta vrea sa insemne ca ai reusit sa obtii hash 99% pur? si daca raspunsul e da (in primul rand felicitari!), si apoi nu mai conteaza nimic altceva decat sa ne zici si noua cum, eventual sa ne si arati.
Si poate sunt spart acusi, dar la cum am pus eu intrebarea, pare ca mi-ai raspuns lung si partial pe langa ce am intrebat. Tu cate cuie aveai la bord? :D
 
Top