What's new

έφτασε σχεδόν η ώρα

Gwigros

New member
έφτασε σχεδόν η ώρα

Έχω 3 royal moby και ένα NL από rqs για εξωτερική καλλιέργεια.Θα ήθελα να μου πουν γενικά τα παιδιά που έχουν μεγαλώσει φυτά έξω(κύριος από ότι έχω καταλάβει ο ορφέας θα ληφθεί πολύ σοβαρά η άποψη του :p) ποτε μπορώ να τα τοποθετήσω έξω ώστε να μην ανθοφορήσουν με το που τα βγάλω λογο του ότι πχ σήμερα έχουμε 12:08 ώρες μέρα.Θέλω να ακούσω και κριτικές για τα strains η αν κάποιος τα έχει μεγαλώσει.Από τα 4 θα επιλεχτούν 2 τα οποια θα μπούν σε 150lt χώμα το καθένα και γύρο στις 10 ώρες απευθείας ήλιο,όλα βιολογικά.
 

theia

Member
kali arxi file mou... to northen light thelw kai egw na to dokimasw exw akousei poli kala logia !!
 

Papastroumf

Member
Καλωσόρισες Γιώργο στην παρέα μας.Αν τα βγάλεις από σπόρι βάλτα αρχές Απρίλη,ενώ σε άλλη περίπτωση όπως σου είπαν τέλη Απρίλη.Για μένα το καλύτερο αν μπορείς να τα μεγαλώσεις αρχικά μέσα κάντω για 2 εβδομάδες να πάρουν τα πάνω τους και μην αρχίσουν να ανθίζουν(Τα αυτόματα μέσα ξεκινάνε να ανθίζουν στις 3 εβδομάδες περίπου,δηλαδή μεγάλωσε τα μέσα για 2 εβδομάδες).Έπειτα βγάλτα έξω και κάνε οτι είπες.Αυτό με την διαλογή μ'αρέσει πάρα πολύ και τον μεγάλο όγκο των λάκκων.Απλά τα άλλα 2 που θα αφήσεις μην τα πετάξεις. Βάλτα σε 2 γλαστρούλες και άστα να μεγαλώνουν.Θα πάρεις κάτι και από εκείνα.
 

theia

Member
akou ton papastroumf exei kanei kales doulies e3w kai exei kai thread me e3wteriki kaliergia !!
 

Gwigros

New member
δεν μπλέκω με παρακάνω από 2 αν και από ότι με βλέπω τώρα μάλλον για 1 θα πάω και 250lt χώμα γιατί ακόμα και με 2 αν έχεις προσεγμένη καλλιέργεια είσαι για να σε περνούν για εμπορια.είχαν πιάσει φιλαράκι μου για 4 δέντρα πάνω από 2m το καθένα και του έφυγε μια ολόκληρη περιουσια για να βγει χρηστης.επόμενος μάλλον θα γίνει 1 και καλο!
 

Papastroumf

Member
δεν μπλέκω με παρακάνω από 2 αν και από ότι με βλέπω τώρα μάλλον για 1 θα πάω και 250lt χώμα γιατί ακόμα και με 2 αν έχεις προσεγμένη καλλιέργεια είσαι για να σε περνούν για εμπορια.είχαν πιάσει φιλαράκι μου για 4 δέντρα πάνω από 2m το καθένα και του έφυγε μια ολόκληρη περιουσια για να βγει χρηστης.επόμενος μάλλον θα γίνει 1 και καλο!

Εσυ ξες φίλε...
 

Gwigros

New member
τι ph νερού έχετε εσείς παίδες γιατί το δικό μου είναι στα 7,7 και θέλω να βρω οργανικό τρόπο να το ρίξω με λεμόνι και ξινό κάτι γίνετε αλλα ανεβαίνει πάλι μετά από 1-2 μέρες.θέλω προτάσεις πέρα από τα ph up/down της GH που είναι τέρμα χημικά.
 

theia

Member
mono to lemonaki gnwrizw !! ri3e kai metra na deis poso katebainei to ph sto nero sou !! alla an m les oti to katebazeis kai xananebainei kane ena kalo flusarisma me phrismeno nero sto 6 !! sini8os ftaiei to moufa xwma se teties periptoseis !! to exw pa8ei me xwma domatias dn mporousa na katebasw to ph katw apo to 7 me tpt !!se mia mwera anebene pali 7 ++
 

Gwigros

New member
δεν μιλάω για το χώμα αλλα για το nero.mesa σε 2-τρίωρες το νερό με σταγόνες λεμονιού αρχίζει και ανεβάζει το ph, με το ξινό(κιτρικό οξύ) μετά από μια μέρα ξεκινάει και ανεβάζει πάλι το ph στο δοχείο δεν μιλάω για χώμα.επιπλέον ο χυμός λεμονιού περιέχει βιταμίνη C, ασβέστιο, φυλλικό οξύ, βιταμίνη Β5, βιταμίνη Β3, βιταμίνη Β1 και Β2, σίδηρο, μαγνήσιο, φώσφορο, κάλιο, ψευδάργυρο, καθώς και σάκχαρα, υδατάνθρακες, φυτικές ίνες, λίπος και πρωτεΐνη.κάποια από αυτά έχω διαβάσει ότι κάνουν καλό αλλα μήπως η συχνή χρήση λεμονιού σε κάθε πότισμα μου δημιουργήσει υπερδοσολογία σε κάποια συστατικά?η μήπως το καλύτερο θα είναι να βάζω μικρές ποσότητες και να ποτίζω με ένα νερό με ph 7 ph.to χώμα που θα χρισιμιποιισω είναι το κόμπο sana bio για λαχανικά.
 

theia

Member
distixos egw dn mporw na se bo8isw me bio proionta kai skevasmata futika !!dn exw tis gwnseis kai dn tha se parw sto lemo mou !!!
 

bazz

Member
Νομίζω πως δεν τίθεται θεμα για το πεχα σου για καλιεργεια βίο.

Εχω ακούσει και για άσπρο ξύδι, γενικότερα αυτοί οι τρόποι δεν σου κρατάνε χαμηλά σταθερό το πεχα
 

Gwigros

New member
χρησιμοποιεί κανεις νερό βρύσης αφού το αφήσει να κάτσει για 24 ώρες να φύγει το χλώριο για να κάνει compost tea?είναι και δύσκολες οι εποχές και δεν διαθέτω λεφτά για φίλτρο βρίσεις.
 

Latest posts

Latest posts

Top