What's new
  • ICMag and The Vault are running a NEW contest! You can check it here. Prizes are seeds & forum premium access. Come join in!

Christiania - Orasul liber din Danemarca

P

prelungitor

UsJqpaM.jpg


Pe fondul miscarilor hippie din anii ’60 – ’70, o fosta zona militara din cartierul Christianhavn din Copenhaga a fost ingradita de o mana de artisti si transformata intr-un cartier autonom. Ministerul de Interne a acceptat crearea acestui cartier, numindu-l un experiment social. Christiania se considera a fi un stat sau un organism autonom in interiorul Copenhagai care acopera o zona de 34 de hectare, mare parte fiind zona verde, lacuri, paduri si este vizitata de peste 1 milion de vizitatori pe an. Traieste in simbioza cu restul locuitorilor, dar are propria sa conducere si propriile sale reguli. Comunitatea este acceptata de autoritatile statului, politia nu intervine ,dar se vorbeste despre faptul ca nu i-ar lipsi informatorii din interiorul Christianiei, doar pentru a tine lucrurile sub control.De asemenea, accesul masinilor este restrictionat, fiind acceptate doar cele care aduc provizii sau cateva automobile ale rezidentilor, pentru care au obtinut un mic loc de parcare de la autoritati. Intrarea este libera, doar ca trebuie sa va abtineti de la fotografiat pe Pusher street, strada principala de cumparaturi, si daca veti ignora semnele cu “No foto” fara indoaiala ca din senin o sa va roage cineva sa stergeti poza.
qPiqlpn.jpg


Regulile locale interzic furtul, violenta, armele, cutitele, vestele antiglont si drogurile puternice. Pe langa afinitatea sa pentru consumul de canabis, Christiania este de asemenea cunoscuta pentru dragostea locuitorilor sai pentru meditatie si yoga, iar in strainatate este considerat un exemplu al stilului de viata progresiv si liber.

9DO9U6H.jpg


"The objective of Christiania is to create a self-governing society whereby each and every individual holds themselves responsible over the wellbeing of the entire community. Our society is to be economically self-sustaining and, as such, our aspiration is to be steadfast in our conviction that psychological and physical destitution can be averted.", scrie in textul care explica scopul Christianiei, redactat in 1971. Christiania este considerat un "Paradis al invinsilor" pentru valorile creative si recreationale practicate larg in zona. In Christiania, pana in anul 2004, traficul de cannabis se desfasura liber pe strada Pusher din orasel. Existau tarabe viu colorate, de unde oricine isi putea cumpara hasis sau marijuana.

DFACsSO.jpg


Guvernul a inchis ochii pana in anul 2004, cand punctele de vanzare au fost stranse chiar de rezidenti, ei afland din timp de operatiunea politiei.Lupta cu drogurile care prezinta un risc ridicat a fost dusa constant in comunitate, reteaua consumatorilor fiind eradicata prin presiuni ale localnicilor. Golul lasat,insa, de interzicerea traficului de cannabis a fost repede umplut de retele de traficanti din afara, lucru ce a dus la conflicte grave de-a lungul anilor. Bandele de traficanti au fost interesate de banii pe care ii pot castiga prin consumul liber de droguri de aici, iar violentele nu au intarziat sa apara. Guvernul conservator incearca de aproape 10 ani sa "normalizeze" societatea din Christiania, lucru care ar distruge munca de cateva decenii ai unor oameni uniti.Intre aceste doua parti se poarta constant discutii cu privire la viitorul comunitatii, iar ultima decizie are ca scop instituirea proprietatii private in zona. Autoritatile au decis sa scoata la vanzare, la preturi mai mici decat cele de pe piata, terenurile din Christiania, pentru ca rezidentii sa detina pamantul pe care locuiesc si sa existe reglementari solide legate de aceasta zona.

TVVgCSb.jpg



Cladirile vechi au fost ocupate, iar cele noi au fost construite din materiale naturale si au o arhitectura simpla, compatibila cu natura din zona. Plantele cresc nestingherite, necontrolate prin pesticide sau alte metode invazive. Peretii caselor sunt impodobiti cu murale colorate, fiecare transmitand un mesaj de pace si libertate. Christiania reprezinta un sistem unic in Danemarca si in Europa. Construit pe idealul libertatii individuale si a cooperarii pasnice dintre indivizi.

(c)Clau
 

Attachments

  • 1350943376.91.jpg
    1350943376.91.jpg
    37.8 KB · Views: 62
  • 1350944352.52.jpg
    1350944352.52.jpg
    29.8 KB · Views: 54
  • 1350944168.29.jpg
    1350944168.29.jpg
    28.2 KB · Views: 48
  • 1350944237.09.jpg
    1350944237.09.jpg
    27.7 KB · Views: 63
  • 1350943999.9.jpg
    1350943999.9.jpg
    34.4 KB · Views: 58
  • 1350943198.21.jpg
    1350943198.21.jpg
    24.8 KB · Views: 76
  • 1350943116.39.jpg
    1350943116.39.jpg
    24.4 KB · Views: 57
  • 1350944391.45.jpg
    1350944391.45.jpg
    34.5 KB · Views: 51
  • 1350944324.45.jpg
    1350944324.45.jpg
    20.2 KB · Views: 74
  • 1350944026.04.jpg
    1350944026.04.jpg
    28.3 KB · Views: 62
P

prelungitor

Am recoltat verdele danezilor

Am recoltat verdele danezilor

Toamna asta mi-am petrecut vacanța studențească prin Christiania, un sat danez fondat de hipioți și anarhiști, în care canabisul se vinde ca pâinea caldă pe stradă și toți dubioșii se guvernează singuri.

Deși plecasem cu gândul unei vizite leneșe și hedoniste prin Copenhaga, m-am trezit la reședința din pădure a unui mare plantator și mic întreprinzător de tarabe verzi de prin satul ăsta de visători, unde am tăiat frunze, am coafat muguri și mi-am bălăcit mâinile și creierii în THC moca.

aae5bde831124cad7e9b4b37d83b4cc8.jpg


Am ajuns la fermă fix când gazda noastră se pregătea de strânsul noii recolte de verde. Era un moment foarte important pentru toți cei de-ai casei. Aveam impresia că eram la o sărbătoare a vinului dintr-un sat idilic moldovenesc numai că lipseau gălăgia, manelele și nevestele bătute. La tăiatul ierbii participa toată familia, de la cei mici până la bunici, rubedenii, câțiva prieteni și câinii lor, plus „zilierii” internaționali, printre care mă număram și eu.

f1bd77877e042442e327b51561285846.jpg


O duzină de plăntoaie puternic mirositoare și zdravene ca mestecenii ne așteaptau în sol fertil și neapărat økologisk (adică natural, frate!). După aia urmau să ajungă la uscătorie, să fie cântărite-n grame, să fie trase în plămâni și, de acolo, să ajungă în neuronii tuturor visătorilor din Christiania și de pretutindeni.

Ziua de lucru a început cu câteva ore de exfoliat plantele de frunze, frunzulițe și alte vegetale nedorite. După aia mi-am luat inima în dinţi şi m-am băgat la tunsul mugurașilor. Pare mai ușor decât e și totuși mai greu decât pare, ca să obții forma finală satisfăcătoare.

5e1cd049ffc7856f9d005f9e73cd9c49.jpg


Atmosfera semăna cu una de Crăciun, doar că părinții și copiii rupeau bradul în loc să-l împodobească, cetina puţea de trosneau lumânările, iar cadourile erau fără filtru și exclusiv pentru adulți.

Deşi echipa lucrătorilor întru verdeață era mixtă, ea s-a omogenizat după primele degustări. Uruguayenii râdeau în daneză, norvegienii țineau asumat fumul în piept, iar danezii erau cei mai iscusiți la aranjarea frezei ganjei cu forfecuțele Ikea. Aveam tot ce ne trebuia: muzica lui Jah, prăjiturica de casă, focul la sobă outdoor, mușchii relaxați și ceva umor.

f1ce4ed8d1fe9c9d8a54d16a80bcd301.jpg


Lângă mine, oamenii spuneau poveşti despre o ciupercă mai a dracului ca iarba, care s-a pus anul ăsta pe parazitat toate bunăciunile, de la ăl mai ușchit orange bud la cel mai feroce skunk. Lucrul dracului, ce să mai. De acolo discuţia a mers pe fir ilogic și detaliat la cele mai bune ciuperci psihedelice găsite vreodată în pădurile nordice, la iernile reci sau lupta hippie de independență a statului Christiania. Ziua a continuat cu o sesiune de fredonat muzică reggae și, pe alocuri, de rulat.

În finalul serii n-am putut decât să mă gândesc ce frumos ar fi fost să lucrez cu normă întreagă la job-ul ăsta sezonier, în timp ce aţipeam în brațele unuia dintre bunici. Covorul aromat de frunze îmi dispăruse de sub picioare, iar câteva siluete neclare depănau liniștite deliruri în faţa focului.
http://www.vice.com/ro/read/am-recoltat-verdele-danezilor
 

Stradel

Member
Magic,am citit undeva dar nu mai stiu unde ca acum e foarte scump dac vrei sa cumperi un loc al tau acolo...dar o vacanta tot o sa fac de Olanda nici macar nu sunt curios.
 
P

prelungitor

Cel mai bun restaurant din lume se mută în controversatul cartier Christiania

Cel mai bun restaurant din lume se mută în controversatul cartier Christiania

Restaurantul Noma din Copenhaga, notat cu două stele Michelin, se va redeschide în 2017, după ce Rezdepi, unul dintre fondatorii restaurantului, a decis să îi sisteze activitatea imediat după ultima servire din noaptea de revelion de anul acesta, scrie New York Times.

Noma a fost inaugurat în 2003, iar în 2010, 2011, 2012 şi 2014 a fost cotat ca fiind cel mai bun restaurant din lume într-un clasament realizat de revista Restaurant.

René Rezdepi vrea să mute Noma în centrul unei ferme şi să contruiască o seră deasupra restaurantului. “Mă bucur să deschid un restaurant de un asemenea calibru în mijlocul unei ferme.”

Conform celor spuse de unul dintre patroni, vor avea nevoie de o echipă de fermieri care să lucreze mereu acolo.

Această mutare implică anumite riscuri, printre care se numără şi imprevizibilitatea condiţiilor meteorologice, este de părere Dan Barber, un bucătar din New York.

Rezdepi vede în această schimbare posibilitatea de a controla producţia ingredientelor folosite la gătit. “E nevoie de un lider pe teren care să verifice cultura”. El vrea să înlocuiască meniul în funcţie de anotimp, astfel că primăvara felurile de mâncare se vor prepara cu carne de gâscă şi élan, toamna bucătarii vor folosi ciuperci şi fructe de pădure, iar iarna fructe de mare.

Christiania a fost un cartier controversat încă din anii 1970 când era legal să cultivi şi să vinzi canabis. În 2004 legislaţia s-a schimbat, însă în continuare a rămas faimos pentru “extravaganţele permise”.
Lista de preturi - http://noma.dk/food-and-wine/
http://www.zf.ro/business-internati...bana-vedeti-ce-preturi-sunt-pe-meniu-14722476
 
Top