What's new

Blueberry ,Amnesia Haze ;

DcSantos

Active member
Salutare ! Am dat drumul la urmatorul grow ;fetele au fost puse sambata la germinat in servetele ude si luni seara le-am bagat in cuburi de germinat,de obicei folosesc pahare de unica folosinta dar am ramas fara coco si am folosit ce aveam la indemana ,de ieri au scos capul din cuburi. Azi le-am bagat in niste poturi mai mari si imprejur am pus pietris ca radacina la una din ele a iesit timida si am vrut sa o izolez de lumina cumva pana maine cand imi ajunge coco si pot sa le transfer. Stanga e amnesia de la bsb si dreapta e blueberry de la dp. Ma gandesc sa le cresc cu plasa scrog cu un topping la fiecare. Am doua air poturi de 6 l pe care le-am primit cadou cand am cumparat un alt air pot de vreo 40 de l si ma gandesc sa le folosesc. noroc ! :joint:
 

Attachments

  • photo2108271.jpg
    photo2108271.jpg
    65 KB · Views: 75

DcSantos

Active member
Ieri le-am transferat in poturile de 6 l ,de obicei transfer la 2 sapt dar tura asta o fac mai repede. Cuburile in care erau initial erau cam ude in momentul transplantului. nu am udat coco dupa transplant ,l-am lasat semi-uscat sa traga umezeala din cuburi, altfel risc un mini root rot de toata frumusetea. Am incredere in el ca l-am vazut eu cum ii place sa suga apa..:))) Lumina vreo 80 de w leduri albastre momentan. Salutare !
 

Attachments

  • photo2109113.jpg
    photo2109113.jpg
    89.5 KB · Views: 79
  • photo2109114.jpg
    photo2109114.jpg
    74.5 KB · Views: 76
Last edited:

DcSantos

Active member
Am uitat sa spun ca spatiul o sa fie de 1x1m ,acum sunt intr-un cort de 60 pe 60 pana cand termina tura precedenta.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu stiu de ce te complici cu cuburi. Germinarea in coco cu pregerminare in apa merge de minune. Tocmai am avut peste 95% germ rate plantand in coco si udand pe saturate de mai multe ori pe zi. Nici un risc de mucegai ori overwater.
 

DcSantos

Active member
Chiar ca m-am complicat cu cuburi man. De obicei le pun in pahare cu coco si perlit si le tin 2 saptamani si le tranfer. Nu aveam coco la indemana cand germinasera in servetele si le-am pus in cuburi. Cam asa ud si eu cand incep in pahare cu coco,o data pe zi si la cateva zile las coco sa se usuce putin,in felul asta cred ca isi pun radacinile in cautare de hrana si le mai dezvolta.
 

DcSantos

Active member
Nu stiu de ce te complici cu cuburi. Germinarea in coco cu pregerminare in apa merge de minune. Tocmai am avut peste 95% germ rate plantand in coco si udand pe saturate de mai multe ori pe zi. Nici un risc de mucegai ori overwater.

Chiar voiam sa te intreb exploziv! Erai ironic cand ai scris atunci ca vrei sa te muti in coco? Cresti in coco de ceva timp sau abia acum ai facut schimbul ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Chiar ca m-am complicat cu cuburi man. De obicei le pun in pahare cu coco si perlit si le tin 2 saptamani si le tranfer. Nu aveam coco la indemana cand germinasera in servetele si le-am pus in cuburi. Cam asa ud si eu cand incep in pahare cu coco,o data pe zi si la cateva zile las coco sa se usuce putin,in felul asta cred ca isi pun radacinile in cautare de hrana si le mai dezvolta.

Coco nu ar trebui lasat niciodata sa se usuce. Capacitatea lui "de camp" este plaja intre 90% si 100% umiditate.
 

DcSantos

Active member
Merge treaba snur ! Is curios daca o sa iti placa mai mult ca in sol! Eu ma bag in sol numai daca pun ceva afara dar is cam paranoia cu growuri outdoor.Coco e varianta pt mine si pe viitor ma gandesc la dwc dar coco e baza momentan. Chiar is curios daca o sa te intorci inapoi la sol ,cel putin indoor . :joint:
 

DcSantos

Active member
Man,acum fiecare face cum vrea,mie imi place sa le las sa se usuce putin cand is mici dar cand is mari nu il las deloc sa se usuce si cand radacina umple potul le bag pe irigare. Ultima tura udam de 3 ori pe zi in flower dar poti sa bagi si 5 sau chiar mai multe udari. Poti sa tratezi coco ca solul adica cu perioade ude si uscate dar obtii rezultate ca in sol . Daca bagi pe irigare si multiple hraniri pe zi coco devine hidro si rezulatele sunt mult mai bune ca in sol ! Mie cand is mici imi place sa le las sa se usuce putin dar nu prea mult totusi. Dar cand is mari devin din ce in ce mai flamande si parca tot cer mai mult.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
E o chestie de chimie aici si nu tine.de cum vrei tu sau nu sa tratezi coco-ul, sarurile minerale si chiar si sarea(si cel spalat inca mai are ceva salinitate in el) din coco devin usor accesibile cand se usuca mediul, si radacinile sunt afectate. Nu trebuie sa observi tu neaparat cu ochiul liber ca plantei ii merge rau.. se poate sa nu ii mearga bine si totusi sa arate cat de cat normala, dar cresterea sa fie totusi mai inceata. Ori dezvoltarea radacinilor.. etc, intelegi tu. Nici eu nu stiu prea multe la modul practic, ca doar acusi incep sa trec prin ele, dar mai invat una alta de la unii dintre cei mai buni groweri in coco de pe aci. Si asta e o treaba care mi s-a tot repetat de catre mai multi! Suficient cat sa studiez mai mult problema si sa imi dau seama ca trebuie sa ma conformez.
 

DcSantos

Active member
Fur ca in codru idei de pe la groweri ,mai ales ca forumul e plin de informatii. Apai cand am inceput sa citesc articolul lui dr cooking sau ceva de genul ce vorbea de chimia ce se intampla in coco nu prea am reusit sa inteleg prea multe. Niste chestii de chimie acolo ,a inceput sa ma doara capul . Regula de baza e sa il mentii ud tot timpul si la fiecare udare sa obtii ceva run off,pe ideea asta merg si eu si vad ca functioneaza. De explicat chimia ce se intampla nu am cum sa o explic pt. ca nici eu nu prea inteleg. Stiu doar de chimie ca ii place maxim ca si mg si trebuie sa ii faci buffer cu solutie de calmag sa elibereze k si p ce il are in el si il inlocuieste cu ca si mg. La chimie nu prea am fost la scoala si explicatiile cu plusuri si minusuri imi dau dureri de cap!😂 Mi.a ajuns fce.ul ,abia astept sa vad cum performeaza dracia!
 

DcSantos

Active member
Azi au o saptamana de cand au scos capatana. Temp 20-24 C,umiditatea 65-75 % ,la lumini inchise ajunge si la 85%. Apa chioara momentan cu ph 6. Stanga e blueberry si dreapta amnesia.
 

Attachments

  • photo2109914.jpg
    photo2109914.jpg
    85.2 KB · Views: 70
  • photo2109915.jpg
    photo2109915.jpg
    99 KB · Views: 71
  • photo2109916.jpg
    photo2109916.jpg
    90.8 KB · Views: 71

DcSantos

Active member
2 sapt de cand au scos capatana. azi am inceput sa le dau niste calmag la ph 6.2.
 

Attachments

  • photo2111833.jpg
    photo2111833.jpg
    83.8 KB · Views: 69

DcSantos

Active member
Le-am mutat in cortul mare. Aveam o tava si o cutie de vreo 30 de l la indemana si am construit un fel de sistem de captare a run.offului. Am bagat o gaura de 8 cm in mijlocul tavii si apa se scurge in cutie si de acolo o pompa de apa o trage afara intr-o alta galeata. astept niste furtun sa pun la punct si sitemul de irigare. am bagat si ledurile noi in actiune .Prima data m-am luat dupa site si am pus la 13 inch dimat la 25% dar ieri am ajuns acasa si plantutele erau cam triste ,lumina era prea puternica ,am mai ridicat lumina si acum e la vreo 20 inch dimat la 25% . Par sa le placa dar ma gandesc sa o mai apropii la 18 inch. Am inceput sa le dau hrana ,coco a si b si calmag. ph -5.8 la ultima udare . Umiditate ;75-80 %. Temp: 21-24 ziua, 20 21 noaptea.Fetele au 3 sapt de cand au scos capul.
 

Attachments

  • photo2114258.jpg
    photo2114258.jpg
    75.6 KB · Views: 76
  • photo2114259.jpg
    photo2114259.jpg
    67.8 KB · Views: 70
  • photo2114260.jpg
    photo2114260.jpg
    43.2 KB · Views: 78
  • photo2114261.jpg
    photo2114261.jpg
    69.5 KB · Views: 76
  • photo2114262.jpg
    photo2114262.jpg
    66.8 KB · Views: 76
Top