What's new

70X70X180 - Cheese, 3 Jack Herrer

didraro

Active member
A trecut ceva timp asa ca am zis sa fac un update.

Lucrurile merg bine si ne apropiem incet de final, cel putin cu 2 dintre ele - un JH si Cheese. Fetele primesc apa cu ph- de 1 sapt fara nutrienti pentru a incepe procesul de flush, am testat din ele in ultima perioada si pare ca va iesi mai bine ca tura trecuta. Efectul mult mai puternic si de durata plus ca aroma se simte deja chiar daca gustul inca nu-i chiar ce trebe, abia astept sa fie gata sa fac un smoke report :D.
IMG_7220.jpg
IMG_7218.jpg
IMG_7217.jpg
IMG_7216.jpg
IMG_7215.jpg
IMG_7224.jpg
IMG_7222.jpg
IMG_7222 (1).jpg
IMG_7221.jpg
 

didraro

Active member
S-au accelerat rau deficientele de cand le dau doar apa, cel mai probabil duc lipsa de Ca, P si Mg. Tura viitoare planuiesc sa iau ceva mai spre indica/hybrid posibil sour disel daca gasesc varianta originala sau wedding cake. Am testat din JH si m-a luat putin cu batai de inima si agitatie, efectul ii unul foarte energetic si mai mult pe corp, nu seamana cu nimic din ce am fumat pana acum dar pare a fi un strain super pentru day time si lucru, sigur nu pentru relaxare sau inainte de somn
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Mie sativele recoltate prea devreme imi dau cu paranoia..
Cred ca asta constituie "efect neplacut" :biggrin: Iar eu le colectam devreme cu buna stiinta, ce masochist...
Am fugarit (cautat) efectul energic mai toata viata mea de stoner, am ajuns la capatul celalalt al preferintelor.
 

DcSantos

Active member
Cred ca asta constituie "efect neplacut" :biggrin: Iar eu le colectam devreme cu buna stiinta, ce masochist...
Am fugarit (cautat) efectul energic mai toata viata mea de stoner, am ajuns la capatul celalalt al preferintelor.
De obicei indicile recoltate mai devreme imi dau cu energie si mai putin couch lock,daca astept prea mult imi da prea tare cu somn si lene..
 

DcSantos

Active member
Am acum lemon haze-ul asta imi place asa mult, a ajuns sa fie strainul meu preferat pentru zi,l-a detronat pe BB care a fost pana acum preferat pt zi. Miros de lamaie ,dulceag.. de ce plm n-am crescut pana acum lemon haze nu stiu..
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Arata bine, dar foame mare de calciu, posibil si P. Ori ceva probleme cu acidificarea mediului?
Chiar asa didraro, mai sus zici ca le dai apa cu ph-, adica "minus", ph mic?
Poate asa se explica lipsa P si Ca, vreun blocaj de nutrienti generat de ph scazut?
Astea-s intrebarile pe care mi le pun eu, dar pan-acu' nu intrebam pe cine trebuia.. :biggrin:
 

didraro

Active member
Chiar asa didraro, mai sus zici ca le dai apa cu ph-, adica "minus", ph mic?
Poate asa se explica lipsa P si Ca, vreun blocaj de nutrienti generat de ph scazut?
Astea-s intrebarile pe care mi le pun eu, dar pan-acu' nu intrebam pe cine trebuia.. :biggrin:
Le adaug ph minus ca sa ajung la un 6,3-6,5 ca daca le dau direct apa de la robinet are ph ul undeva la 7,8

Deficientele sunt cel mai probabil de la lipsa de nutrienti si faptul ca le-am depistat prea tarziu, daca nu actionezi exact cand trebe ii greu sa le mai intorci. Acuma sincer nu prea mai conteaza ca sunt gata in vreo 2 sapt si ceva tot iese
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Le adaug ph minus ca sa ajung la un 6,3-6,5 ca daca le dau direct apa de la robinet are ph ul undeva la 7,8
Te intreb pt ca-s nou intr-ale ph-ului, adica nici pana-n ziua de ai n-am masurat ph-ul la nimic, nici macar n-am vreun dispozitiv sau reactiv, daca am nevoie ar trebui sa-mi fabric unu'... :biggrin:
Dar de cand am avut pb serioase cauzate de ph (anul trecut am pierdut si mandretea de Wappa...) am inceput sa bag la cap toate cele, ca nu-i de gluma cu asta.
Stiu doar ca apa locala e f calcaroasa, deci ph ridicat, dar nu stiu cat anume. :LOL: Si cam atat. :dunno:
Deficientele sunt cel mai probabil de la lipsa de nutrienti si faptul ca le-am depistat prea tarziu, daca nu actionezi exact cand trebe ii greu sa le mai intorci. Acuma sincer nu prea mai conteaza ca sunt gata in vreo 2 sapt si ceva tot iese
Ai dreptate si cu astea, ca-n ultimele doua sapt deja nu le mai bagam in seama daca se-ngalbenesc, inseamna ca bud-ul trage tot ce-i bun din planta, doar d-aia le si infometam.. :tiphat:
 

didraro

Active member
Eu m-am invatat de tura trecuta cand din cauza ph-ului am avut probleme de cand am inceput inflorirea, iar mai apoi s-au agravat indiferent cat cal-mag le dadeam...pur si simplu nu asimilau nimic. Mi-am luat un ph-metru calumea de pe Amazon si de atunci calculez la fiecare udare, incredibil ce diferenta face
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Mai important e sa masori run-offul, decat sa verifici phul la fiecare udare. Ca ala va fi cam la fel daca folosesti mereu aceeasi apa si cam acelasi dozaj de nutrienti. In schimb daca au trecut cateva saptamani si nu ai verificat run-offul, chiar si hranind phul pe care tu il crezi potrivit, te poti trezi ca in ghiveci situatia e pe langa tare. As zice ca o verificare pe saptamana e suficienta, dupa ce iti formezi reteta..
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Trebuie sa tii cont si de ph-ul solului. Valori diferite sunt sigur, sol uscat, umed si ud. Tinand cont ca vrei sa le tai in vreo 2 saptamani, poti masura solul ca sa stii pe viitor ce si cat iti trebuie.
 

vasile

Well-known member
Veteran
Ba frate asta cu recoltatul prea devreme am simtito si eu la sative, inainte imi placeau dar recent am bagat prea mult si s-a dus pulsu in 140 stand in pat cu o patura pe mine, imi ziceam singur ca e ok ca nu are ce sa se intample insa avem tremurici (contractari de muschi involuntare) ca la parkinson, am bagat un ceai cald dar nici nu puteam sa merg ca imi tremurau toti muschii, nu e prea cool sentimentu

Sunt convins ca inainte imi placea asa ceva, ba chiar bagam cuie lejer la munca si ma concentram pe treaba, mi-ar placea sa ma distrez ca pe vremuri insa ceva s-a schimbat, si nu e de la toleranta ca iau uneori pauze de 2-3 saptamani si e acelasi lucru
 

didraro

Active member
Am fost prins cu alte proiecte in ultimul timp asa ca nu am avut timp sa stau pe forum. Intre timp am si recoltat si bagat la borcan recolta asa ca acesta va fi ultimul update.

Pe final au mai ajuns doar 2 dintre fete, celelalte si-au facut treaba pe parcurs asa ca nu ma plang, totul a iesit cum am sperat. In continuare Cheese'ul este preferatul publicului, am impartit din el si pe la ceva prieteni si toti au zis ca e peste Jack Herrer. Isi face si el treaba daca vrei sa-i dai un wake&bake dar pentru dupa masa-seara nu prea merge, prea sativoasa...

Am avut si ceva polenizare grow-ul asta la JH, doua dintre ele cam 5-10% si una pe care am recoltat-o mai tarziu, vreo 20%. Cel mai probabil una din ele era herma si nu l-am obserbat la timp, merge oricum de fumat

Cam atat cu grow'ul asta, per total sunt multumit de rezultat. Calitatea bud-ului este buna iar ca si efect este foarte placut. Sper ca urmatorul sa fie un out in 2023 dar mai vedem, la cat fumez il ultima perioada s-ar putea sa mai fac unul indoor pana la anul

Cu fiecare jurnal aflu informatii noi si moduri mai bune de a creste, asta face intreaga experienta mult mai interesanta si te motiveaza sa faci mai bine la urmatorul. Cateva mentiuni personale:

1. Ajustarea ph-ului la fiecare udare face o mare diferenta. Daca ai posibilitatea sa calculezi si la nivelul solului cu atat mai bine

2. Ca si cantitate, resultatele au fost mai bune in ghivece normale de plastic iar umezeala s-a mentinut mai bine in cele din urma

3. Super-cropp-ul merge facut si in flower cu rezultate bune, ideal ar fi o data in veg si apoi in primele 2 sapt de flower

4. Led ul asta merge tinut si la 10cm de planta fara nicio problema

Multumesc tutoror celor care au contribuit la acest thread. Spor in toate! :tiphat:

IMG_7337.jpg
IMG_7334.jpg
IMG_7333.jpg
IMG_7335.jpg
IMG_7336.jpg
IMG_7344.jpg
IMG_7345.jpg

IMG_7338.jpg
 

vasile

Well-known member
Veteran
Frumoasa recolta, ai ce fuma la iarna :smoke::smoke:

Din punctu meu de vedere supercropu merge in fiecare zi de veg, nu doar o data :biggrin:

Cand am timp de ele il fac la cateva zile incat sa tin canopia egala si sa fac loc la viitoarele topuri, ca bonus tulpina devine mai puternica deoarece se produc hormoni de crestere.

Insa il fac usor, nu sa rup tesutu plantei, ci doar sa imi permita o elasticitate

Ar prinde bine si un cititor de ppm/ec ca sa vezi cate minerale sunt in apa cu care uzi, asa iti dai seama cand exagerezi cu nutrientii si cand mai merge putin.

Lumina mergea tinuta mai jos putin (cred), s-au lungit ceva insa nu e neaparat rau, la alea compacte apare grija mucegaiului / airflowului

Bafta!!!!!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ar fi si de mentionat ca daca panoul "e ok si la 10 cm de planta", nu inseamna ca acolo e optimul!
Ca nu merge sativa seara, aud prima data. Poate iti plac tie indicile mai mult, sativa merge in general oricand, ca nu da somnolenta. Oricum, as zice ca merge mai bine ca o indica bagata in prima parte a zilei, sau cand ai ceva important de facut!
felicitari, orice grow e un pas in fata! restul se invata pe parcurs, si mereu e ceva nou de invatat.
 
Top