What's new

1ο grow:White widow(royal queen) hlp

Mavros7

Member
Γεια σε όλους.
Είπα και εγώ να ποστάρω ένα ημερολόγιο καλλιέργειας με την ελπίδα να απαντηθούν μερικές απορίες μου. Είμαι τελείως αρχάριος όπως καταλαβαίνετε και από τον τίτλο και συγχωρέστε με για τυχόν πατατιές που θα ειπωθούν..

Λοιπόν οι λεπτομέρειες:
strain: White widow fem από Royal Queen seeds
place: ντουλαπίτσα διαστάσεων 1 x 0,60 x 1,80(ipsos)
light: cfl 2 x 85w
food: της biobizz bio grow,bio bloom,top max
γλάστρα μεγαλούτσικη δεν ξέρω λίτρα sorry
ανεμιστήρας και εξαερισμός

Έχω 1 φυτό και βρίσκετε στην 3η εβδομάδα ανάπτυξης, είναι περίπου 20-25cm.Το ph του τον πρώτο καιρό ήταν 5-6 και σταδακά ανέβαινε τώρα είναι γύρω στο 7... πρέπει να κάνω κάτι για αυτό?

Τώρα έχω σκοπό να βάλω hps φως 250 η' 400 από μέρα σε μέρα...(τι προτείνετε)

Λόγω χρόνου θα το κάνω το πολύ 5 εβδομάδες σύνολο veg. Σκέφτομε να του κάνω ένα top, πότε είναι το ιδανικό?? όταν το γυρίσω σε 12/12 σε 3 μήνες το πολύ θα έχει τελειώσει??

Τέλος έχετε να προτείνετε κάτι άλλο για train στο φυτό λαμβάνοντας υπόψη πάντα την ασχετοσύνη μου και ότι το φυτό δεν θα μείνει παραπάνω από 5 εβδομάδες στην ανάπτυξη...

Ξέρω οτι ρώτησα πολλά, με συγχωρείτε απλά έχει αρχίσει να μου αρέσει πολύ η ασχολία :biggrin::biggrin:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά
 

bazz

Member
καλη αρχη να εχεις μαυρε.

Ολοι αρχαριοι ημασταν και οσο ασχολείσαι μαθαίνεις καινούργια πράγματα, νιώσε ελευθέρα να κανεις οποιαδήποτε ερώτηση.

Το PH ανεβαίνει γιατι μαλλον ποτίζεις με νερο βρύσης χωρις να ρίξεις το PH.

Όσο περισσότερο φως ρίχνεις στο φυτο τοσο πιο πολυ φουντα θα σου βγάλει

Τοπινγκ μπορεις να κανεις μεχρι την 2-3 εβδομαδα ανθοφοριας.

Το ww εαν θυμάμαι καλα θέλει 9 εβδομάδες να τελειώσει.... οπότε απ την ωρα που θα το γυρίσεις σε ανθοφορία μετρα 9 εβδομάδες.

Απ την 1η μεχρι την 4η εβδομαδα ανθοφοριας το φυτο αναπτύσσεται ραγδαία. τα κλαδια θα μεγαλονουν ολο ενα και περισοτερο. εκεινη την περίοδο προσπάθησε ανοιξης τα κλαδιά ετσι ωστε η λαμπα να βλέπει και τους κατο κατο παπαδες ετσι ωστε να σου βγαλει περισσότερο θέμα
 

Mavros7

Member
σε ευχαριστω πολυ bazz
θα ψαξω στο forum να βρω πως φτιάχνω το ph
σήμερα παρατηρησα σε 2-3 φύλλα μερικα κιτρινα σημαδια ίσωσ επειδη είχα τις λάμπες αρκετα κοντα να ανυσηχώ?
 

420brother

Member
egw tha sou lega na to giriseis twra se anthoforia filaraki, to exeis idi 3 vdomades kai mas les oti i tenta sou einai 1.80 ipsos, an to afiseis kialo paizei meta ap to poly stretching na perasei kai ti lampa

topping kai twra mporeis den einai arga alla an arxizeis na toppareis twra tha prepei meta na perimeneis parapanw gia na vgoun kompoi ekei pou ekopses.

genika oti texniki kai na efarmoseis, ite xamilou stress ite ypsilou, panta stin vlastisi. Apaks kai mpei se anthoforia den akoumpas, pera apo kana mikro defol an kapio megalo fan leave sou krivei to fws se kana papa.

me ta nutrients prosexe gt to ww den trwei poly kai mporei na to kapseis eukola, ksekina apo 1/3 tou proteinomenou, deuteri vdomada pigene sto 2/3 kai an deis oti antapokrinete komple tote stin triti dwstou kanoniki dosi.
 

bazz

Member
Το ph το φτιαχνεις με ph down(κανει δουλεια ομως και το ασπρο ξυδι), αλλα πρεπει να εχεις και ph meter.
Ανεβασε καμια φοτο να δουμε τις κιτρινιλες.

Μην τον μπερδεύεις βρε μπρο.......
το ww της rqs δεν παιρνει πολυ υψος, ειναι περισσοτερο θαμνωδης ποικιλια. μην φοβηθείς το υψος σου. αλλα μην ξεπεράσεις τους 40 πόντους στην φαση που εισαι.
τρωει παρα πολυ η συγκεκριμενη ποικιλια.
 

Mavros7

Member
egw tou dinw tis protinomenes dwseis kai fenetai na antapokrinete polu kala (apo oso mporw na krinw egw toulaxiston)

tha to afisw alles 2 evdomades eimai katw apo 40cm akoma

1 top exw skopo na kanw kai sto flowering na desw kana klari gia na to aplwsw ligo

to top lew na ginei 1 evdomada prin to 12/12 eimai swstos??
 

420brother

Member
de to kserw to pheno tis RQS file bazz, pio poly apo genikes empeiries me white widow milousa, an to pheno auto menei konto kai thamnodes tote komple alla auto to provlima me to stretching egw to eixa kai se varies indices, kati skunk k kati cheese pou ypotithete den erixnan ypsos emena eixan varesei 1.5 metro+ vale

an kai xwris photo magkes mono eikasies mporoume na kanoume, vale re file mavre kamia photo na paroume mia prwti eikona k na sou poume k mia gnwmi re aderfe
 

bazz

Member
Γενικοτερα φιλε μαυρε προσεχε με τα λιπασματα, το χωμα σου εχει λιπασματα μεσα(εαν ειναι καινουργιο), πρεπει να περασει κανας μηνας για να πεις οτι πρεπει να ριξεις.
Θα ποτιζεις 2 φορες με σκετο νερο και 1 φορα με λιπασματα.
δηλαδη οταν ειναι να ποτισεις, ριχνεις σκετο νερο μετα απο 4-5 μερες παλι σκετο νερο και μετα απο 4-5 μερες ριχνεις λιπασματα.
Μην το παρακανεις γιατι το φυτο σου θα εχει αργη αναπτυξη.

Ποσα γονατα εχει το φυτο σου??? εαν εχεις φτασει τα 7-8 τοτε κοψε την κορυφη, να δωσεις αναπτυξη στα πλαινα κλαδια

καλα σου λεει ο αδερφος ανεβασε φοτο να δουμε τι γινεται.... και κοντινες τις κιτρινιλες
μπρο εχο βγαλει 3 γκρου με το ww και το ξερω καλα αυτο το φυτο.
 

Mavros7

Member
oriste oi fwto k me tin nea mou lampa hps 400

deite to futo kai ta simadia

eimai stin 17h mera veg
ws twra to exw potisei 3 fores sunolo oles me lipasma (elpizw na min ekana zimia) to xwma mou kratouse ygrasia gia arketes meres isws epeidh exw megali glastra??

 

Mavros7

Member
το χώμα μου είναι το light mix της biobizz

το είχα ανοίξει από τον Ιούλιο και το διατηρούσα σε σκιερό μέρος
 

bazz

Member
καταρχας σταματα να ριχνεις λιπασματα.
Το φυτο σου εχει αρχιση να εχει προβλημα με θερμοτητα, οποτε προσπαθησε να σηκώσεις την λαμπα σου οσο πιο ψηλα γινετε.

οι κιτρινιλες πρεπει να ειναι απ το ph
 

weedolada

Member
ότι και να έχει κάνε του ένα ξέπλυμα με άφθονο νερό και στη συνέχεια πότισε,βάζοντας λίπασμα αλλά τόσο όσο,δε χρειάζεται πολύ.
 

Mavros7

Member
τα σημάδια εμφανίστηκαν όταν είχα ακόμα τις cfl πιστεύω επειδή τις είχα αρκετά κοντά στο φυτό απο τοτε που εβαλα την hps δεν εχουν εμφανιστει άλλα

η θερμοκρασια δεν ξεπερνα τους 28 και το ph ειναι 6,5

εσας σας φενετε οτι έχει προβλημα με τα λιπασματα?

σήμερα που το είδα μετα την πρωτη μερα με το hps μου φενετε να μεγαλωσε λιγο ποιο αποτομα

απο θεμα topping to blepete etoimo?
 

Papastroumf

Member
Αρχικά κάνε αυτό που λέει ο weedo.Μετά τα 2 πρώτα ποτίσματα κάντα μόνο με νερό.Και πήγαινε το 2-1, 2 μόνο νερό 1 με λίπασμα ή 1-1.Ποτέ σε κάθε πότισμα λίπασμα.Επίσης για την λάμπα βάλε το χέρι σου πάνω από την κορυφή του φυτού και δες αν ζεσταίνεται σε 1 λεπτό.Αν όχι εντάξει αλλιώς ανεβάζεις και βλέπεις πάλι.Αν πρόκειται να το γυρίσεις σε 12-12 μην το κάνεις τοπ.Αν έχεις 1 βδομάδα ανάπτυξης κάντο.
 
Top