What's new

Zeptejte se na cokoliv, - konopné i nekonopné otázky

spachal

Well-known member
Veteran
Zdar, jsou LEDky lepsi nebo horsi .. ono se to blbe posuzuje :]. Na porizeni jsou horsi (drazsi). Na provoz jsou lepsi (levnejsi). Na cenu propalene energie jsou lepsi. Na deficit calmag jsou horsi. Na moznost regulace vykonu jsou lepsi. Na teplo jsou lepsi pokud mas problem s vysokymi teplotami, na teplo jsou horsi, pokud mas problem s nizkymi teplotami atp. :p

Obecne receno, co se tyce prikonu, bere se to tak, ze 30W na ctverecni stopu je naprosto dostatecnych, obzvlaste dnes, kdy LEDky jsou stale dopredu a vybojky se uz maji tezko kam posunout. 1m^2 je zhruba 10.8 ctverecnich stop, takze pro nas je pro metrovy box dobre svetlo treba s Meanwell 320W driverem. Skoro az moc silne ..

Moc zalezi na tzv. ucinnosti, opet to neni zcela presne, protoze "lumeny jsou pro lidi a ne pro kytky", ale jako orientacni vec to poslouzi dobre. Pokud mam svetlo (LEDky) s ucinnosti 180lm/W, potrebuji prikon polovicni v porovnani s nejakou prehistorickou epiled/epistar diskotekou, kde se diody k 90lm/W ani nepriblizi ..
To same je v pripade napajeni, pokud pouziju driver ("trafo") s nizkou ucinnosti, hodne procent prikonu se propali na teplo jen uz v nem (proto doporucuji drahy Meanwell, on se rychle zaplati :]..) a o to mene jde pak k LEDkam.
Pozor na to, to same plati treba i u pocitacu, kvalitni zdroj se zaplati vcelku rychle, to si malokdo uvedomuje (stejne jako lednicka, pracka, mycka ..). Elektrina je proste draha a bude spise hure.

Ucinnost je prosto to cislo, kolik prikonu dokaze LEDka premenit na svetlo (o to nam jde) a kolik jen vyzari jako teplo kolem. A zde je to zase lehce zamotane, protoze cim vice prikonu do LEDky pustime, tim sice intenzivneji sviti, ale mnohem vice se hreje a ucinnost se snizuje. Takze to chce najit kompromis mezi tim, abychom meli dobrou ucinnost (g/W a naklady na elektrinu) vs. to, co nas svetlo bude stat pri nakupu. Protoze napriklad pokud bude svetlo postavene na COB, pro jeden metr muzeme mit svetlo se tremi COB nebo take s sesti a porad bude mit prikon 320W .. Rozdil bude v tom (pokud se nebudeme bavit o rovnomernosti osvetleni plochy), ze v pripade trech pustime do jednoho COB pres 100W a v druhem jen polovinu (bude navic mene topit a zvysi se zivotnost). V tom druhem pripade ziskame vice svetla pro holky, pri stejnem prikonu. Proto se hleda tzv. "sweet spot", takovy rozumny pozadavek na hodnotu pomeru prikonu a vykonu.

Kratce, nahradu 400W HPS bych videl v 320W LEDkach, nahradu 600W ve 480W LEDkach. Pri takove nahrade by mel byt vysledek v boxu jeste lepsi. Plus bych dnes uz daval prednost quantum boards nebo jeste lepe LED strips pred COB (lepsi rozlozeni svetla, lepsi moznost kombinace spekter, lepsi chlazeni). Ale v principu je to skoro stejne.

No a lehce jsem uz vymeknul i v nazorech na doplnkova spektra. Ted to resim zrovna na RIU. Lidem jsem vzdy radil se na to vyprdnout a nechat vse v jednom spektru, ted mozna nejake doplnkove osvetleni sam vyzkousim. Je to stale diskutabilni, nikdo jeste zcela presne neprokazal, ze to ma smysl, ale napriklad toto video je docela zajimave: https://www.youtube.com/watch?v=sS7aAcacfgk
 

spachal

Well-known member
Veteran
Dotaz, mam ten problem jen ja, nebo je to obecne? Na foru se mi nezobrazuje diakritika. Pokud ctu neci prispevek s hacky a carkami, je to o nervy :]. Pritom v preview je vse v poradku ..

Pro ukazku:
P?íliš žlu?ou?ký k?? úp?l ?ábelské ódy.

Dik za info, pekny vikend vsem!

picture.php


No a takhle se to zmrsi po nahrani:

picture.php
 

-GD-

Active member
Uff @spachal dekuji za pro me vycerpavajici informace :D




A Ano, taky mam problem diakritikou proto vsechno uz bez hacku a carek.
 

spachal

Well-known member
Veteran
Zdar, diakritika vyresena, dik, maji to nejak blbe nastavene, neni chyba u me. Vzhledem k tomu, ze jsem se ucil na klavesnci pocitace psat v dobach, kdy cestina neexistovala, je to pro me vyhoda :))

A mam dotaz. Premyslim o pasivnim hydru, jen kombinace kokos + vermikulit + perlit (50:40:10) a zalevat rucne nebo uz konecne postavit DTW. Ma s takovou kombinaci nekdo zkusenosti? Predpokladam, ze hnojit jako cisty kokos (mam ATAMI coco- mmch nevite, proc jim nejede web?), pH pri rustu cca 5.8-6, pro kvet 6.2-6.5.
Dik za info! :]
 

Dogons

Active member
Zdar spachal odjel jsem neco v kokosu jak organiku tak na mineralech i podobnou kombinaci co mas v planu postupem casu jsem upustil od vermikulitu a micham to cca pytel kokosu(50l) a 10-15 litru perlitu jak to vyjde, a z Atami B’cuzz coco neudelas chybu rust i kvet bude bez problemu ba naopak, ph davej okolo +-6, a 6,5 je dobry, a kdyz ti to utece dolu k 5 tak tak se zpomali se vyvoj,
já ph moc nemerim sypu tam kyselinu citronovou mam to uz v oku, b cuzz terpeny nekurvy tak ze i chut je jak ma bejt .

Zeptam se jeste na ten samsung meril jsem odber toho panelu a plnej vykon byl 196w uvadeno 120w kdyz jsem napojil druhy panel tak oba na jeden driver 188w tak ze krat 2 ---376w to je o 100w min nez jsem chtel
 
D

DeMokraT

Zeptam se jeste na ten samsung meril jsem odber toho panelu a plnej vykon byl 196w uvadeno 120w kdyz jsem napojil druhy panel tak oba na jeden driver 188w tak ze krat 2 ---376w to je o 100w min nez jsem chtel

Na jakYm tomash drajvru? Nejlíp foto a kolik má proud hlavne. tohle mi prijde že ti tam supli jeden 200w zdroj což je teda asi nedorozumeni
Napiš jim mail jaxis to p?edstavoval
 

spachal

Well-known member
Veteran
Zdar spachal odjel jsem neco v kokosu jak organiku tak na mineralech i podobnou kombinaci co mas v planu postupem casu jsem upustil od vermikulitu a micham to cca pytel kokosu(50l) a 10-15 litru perlitu jak to vyjde, a z Atami B’cuzz coco neudelas chybu rust i kvet bude bez problemu ba naopak, ph davej okolo +-6, a 6,5 je dobry, a kdyz ti to utece dolu k 5 tak tak se zpomali se vyvoj,
já ph moc nemerim sypu tam kyselinu citronovou mam to uz v oku, b cuzz terpeny nekurvy tak ze i chut je jak ma bejt .

Zeptam se jeste na ten samsung meril jsem odber toho panelu a plnej vykon byl 196w uvadeno 120w kdyz jsem napojil druhy panel tak oba na jeden driver 188w tak ze krat 2 ---376w to je o 100w min nez jsem chtel

Cus, dik za info, hlinu jsem nehlidal a lil podle citu, s kokosem a resp. hydrem zkusenost nemam, ale rad bych mel :). Takže merak je na ceste, protoze stare pH sondy uz jsou v riti, jakmile je to suche, prd to vydrzi. Chci alespon na zacatu merit jak vstup, tak i vystup, pomalu davam dokupy navrh na automatickou zalivku a tam bych to chtel mit uz kontrolovane.

Ohledne tech svetel.. V kazdem pripadku bych se na tohle ptal alucraftu. Dival jsem se na obrazek toho QB, ma podle popisu zapojene vzdy rady a sloupce, ale v datasheetech to dohledavat nebudu, nevim ani hodnoty tech 660nm diod.
Pokud je na boardu vytisteno 48V / 0.9-2.7A, da se to ohulit az na cca 130W na panel (za cenu ztraty ucinnosti), mohli to zapojit na ELG-240-48, preci jen je az do 51V a v proudu ma o pul ampery vice (cca 20W na board). Ale je otazka, jak to maji zapojene, treba by voltaz nestacila.
A navic neni uplne dobre napad (obecne) hnat vse na 100% vykonu, nejaka rezerva je vzdy lepsi. Ale pokud maji na webu uvedenych 480W, meli by to +- dodrzet, 100W dolu uz je opravdu znat.

Pokud chces vedet vice, vezmi si multimetr (staci levnej) a zmer proud a napeti, ktere jde do boardu. Napeti se meri paralelne (kontakty na + a -), proud seriove (zapojit merak mezi zdroj a plus na boardu). Podle hodnot budeme moudrejsi, pokud se do te doby nikdo od vyrobce neozve.
A jen pro info, zdroje maji take nejakou ucinnost, preci jen topi, podle datasheetu neco mezi 92-95%, podle zatizeni. To jen, aby jsi se pri mereni nedivil, kam se tenhle prikon ztratil :]
 
K

Krutibrko

Nema nekdo prosim nejake koniky (rezy)do staje na doplneni stavu boxu tak 6 kousku bych potreboval,nemusi to byt zadny elitky??

Drzi nekdo SD Riri?
 
Last edited:

nikolajmorozov

Active member
zdarec, mel bych dva dotazy..

1- jak dlouho vam vydrzi otevreny hnojiva od biobizz? loni mi zbylo dost root juice a prijde mi skoda to vyhazovat nebo jinak likvidovat..



2- vite nekdo jak funguje to, ze lidi z ceska zacinaj na instagramu prodavat realny packy z cali?? jasne ze ne stylem- fotka a u ni cena za mnozstvi.. vzdycky daj treba na ig story video/fotku nejakyho packu a u toho "dm me", jasne ze se pak pres wickr dohodnete co, kolik a jak ale me zajma jak se to z ty californie dostane do cr.. jako ze tam ma napr. kamose kterej tam nakoupi hromady packu, elegantne a nenapadne je zabali a posle suverene postou do cr??



edit: GD asi mesic zpatky postoval stranku kde ste si mohli od jungle boys koupit semena, oily i normalni weed tak ze by nebyli poserove a suverene objednavali??!! napr. https://jungleboysofficial.co.uk/product/mac/
 

Vysocinagrower

Well-known member
Veteran
zdarec, mel bych dva dotazy..

1- jak dlouho vam vydrzi otevreny hnojiva od biobizz? loni mi zbylo dost root juice a prijde mi skoda to vyhazovat nebo jinak likvidovat..



2- vite nekdo jak funguje to, ze lidi z ceska zacinaj na instagramu prodavat realny packy z cali?? jasne ze ne stylem- fotka a u ni cena za mnozstvi.. vzdycky daj treba na ig story video/fotku nejakyho packu a u toho "dm me", jasne ze se pak pres wickr dohodnete co, kolik a jak ale me zajma jak se to z ty californie dostane do cr.. jako ze tam ma napr. kamose kterej tam nakoupi hromady packu, elegantne a nenapadne je zabali a posle suverene postou do cr??



edit: GD asi mesic zpatky postoval stranku kde ste si mohli od jungle boys koupit semena, oily i normalni weed tak ze by nebyli poserove a suverene objednavali??!! napr. https://jungleboysofficial.co.uk/product/mac/

Zdarec,

1) Pokud skladujes v chladu a temnu do pristi sezony to vklidu vydrzi...

2)Nemam s tim zadnou zkusenost,ale zarazili me ty ceny jungleboys...55euro za 3.5gramu? LOL
 

-GD-

Active member
zdarec, mel bych dva dotazy..

1- jak dlouho vam vydrzi otevreny hnojiva od biobizz? loni mi zbylo dost root juice a prijde mi skoda to vyhazovat nebo jinak likvidovat..



2- vite nekdo jak funguje to, ze lidi z ceska zacinaj na instagramu prodavat realny packy z cali?? jasne ze ne stylem- fotka a u ni cena za mnozstvi.. vzdycky daj treba na ig story video/fotku nejakyho packu a u toho "dm me", jasne ze se pak pres wickr dohodnete co, kolik a jak ale me zajma jak se to z ty californie dostane do cr.. jako ze tam ma napr. kamose kterej tam nakoupi hromady packu, elegantne a nenapadne je zabali a posle suverene postou do cr??



edit: GD asi mesic zpatky postoval stranku kde ste si mohli od jungle boys koupit semena, oily i normalni weed tak ze by nebyli poserove a suverene objednavali??!! napr. https://jungleboysofficial.co.uk/product/mac/




A nebude to vsechno CBD? :D
Nafoceno to maji moc hezky
 

-GD-

Active member
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]2 Vysocinagrower[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]
[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Kdyz ale vemes kilo, daji ti urcite lepsi cenu [/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]prece to nebudou frckat pres kanal po g. :D[/FONT]
 

Latest posts

Latest posts

Top