What's new

Out tarziu - Double Gum & Purple Bud

didraro

Active member
Ce transee si-a facut omu, aia da! Nu vreau sa stiu cat ai sapat la ele ca eu doar ca sa bag ghivecele putin in pamant m-am chiunuit la lopata militara de m-a luat drq. Si eu imi faceam probleme de expunerea solara ca nu au macar 11hr dar vad ca tu te multumesti cu 6, m-am linistit... :biggrin:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Asta cu expunerea solara e putin discutabila. Daca el zice de 6 ore si se refera la ore de lumina solara directa, poti fii sigur ca planta cumuleaza inca cateva "ore" din acele multe ore de lumina indirecta ce vinpe langa. Altul poate sa aiba 11 ore ore ca asa se uita pe google, dar mai e o umbra, mai e una alta, de la alea 11 ore mergi doar in jos. Pt. Calitate buna sau foarte buna, m-as orienta spre 8 ore de lumina directa pe zi, se poate si la 6, dar diferenta va fi sesizabila. Cred ca se poate planifica inclusiv sa pui chiar autoflowers incat sa prinda mijlocul verii cu orele maxime de lumina, pt cine nu reuseste sa le scoata acele ore pe timpul infloririi de toamna. La tomate cel putin, recolta va fi dezamagitoare la mai putin de 8 ore pe zi, si va trebui sa ai grija sa lasi cat mai putine fructe per ciorchine ca planta sa le poata coace, chiar si asa. Munca in plus..
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Corect, eu ma refer ma minimul recomandat pt specia asta, care este de 6 ore lumina directa.
Si toate patru is scaldate de sus pana jos de la 9 la 3(jumate). Dupa 1 sept dau cu lavabil, sa mai ciordesc neshe raze :biggrin:
Prefer viteza, de unde si minimalismul practicat. Nu uitati ca-s un microgrower, deci minimalist prin definitie. :tiphat:
Am crescut niste autoflowere cu vreo 3-4 ore expunere directa si au iesit destul de bine dar asa cum spune explo, se cunoaste. Adica bud-ul e mai mic. Au iesit mai strechy si au dat o medie de 10gr/planta, calitate ok dar slab gramaju'.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Ce transee si-a facut omu, aia da!
:tiphat:
Nu vreau sa stiu cat ai sapat la ele ca eu doar ca sa bag ghivecele putin in pamant m-am chiunuit la lopata militara de m-a luat drq. Si eu imi faceam probleme de expunerea solara ca nu au macar 11hr dar vad ca tu te multumesti cu 6, m-am linistit... :biggrin:
Sapatul propriu zis mi-a luat 4-5 ore ( aprox 3mc) si cu toate amenajarile m-a dus la un total de 2-3 zile de lucru.
Am sapat pe canicula si-n ziua aia am dat jos 3kg. 1kg/mc de sol :LOL:
Acum nu depinde doar de soare, dar strict la asta referindu-ma, ma astept la un minim de 15g/planta mergand pana la 30-35 (dar nu mai mult) avand in vedere varsta si dimensiunea lor.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Nu stiu ce sa fac cu zdreantza aia de ultima D Gum, aia care s-a nascut clorotica, ca nu vrea sa-mi arate sexu' neam!
O fi pudica... :biggrin:
Cred c-o sa culeg clonele de pe ea, le etichetez pt deosebire si o ingrop si p-asta langa celelalte.
Dac-o iesi baiat ii iau glanda dar am masculi in rezerva (6-8 clone) si-asa masculu' initial e cam scuturat da' noroc ca mireasa lui avea ceva floricele pe ea cand i-am scos. Temerea mea fiind ca se trece masculul (si polenul) pana (re)intra mireasa-n flower.
Asa cu alti masculi in rezerva am polen la discretie. Ce sa zic, imi trebuie seminte...

l.e.
Azi am luat 4 clone din ye si-am infipt-o pe locul patru din sant:
clorotica.jpg 4out.jpg
De azi n-or sa mai fie poze din dulap decat in thread-ul de micro. O sa-l fac zilele astea...
 
Last edited:

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Imperecheatii stau binisor dar au cam crescut, sper sa nu treaca de-un metru..
pereke.jpg
Singura mea ingrijorare e sa nu-i treaca erectia masculului pana dau florile alea multe :biggrin: , ce zici explo?

Femela clar a dat-o-n re-veg, noroc c-avea destule floricele pe ea cand am scos-o afara si sigur a prins polen pe ele
femelareveg.jpg

Au aparut si niste furnici obraznice care fac un guerilla de afide pe guerilla mea de marijuana:
femafide.jpg
O sa le explic furnicilor ca eu is singuru' care face guerilla p-acolo, voi fi elocvent, le explic cu nicotina, sapun, neem oil si scortisoara. Bineinteles ca voi folosi dictionarul de spirt medicinal pt un bun melanj multicultural... :LOL:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Se misca lucrurile prin shantz, cea mai puturoasa DGum s-a dovedit a fi mascul. Nu-i atat de clara poza dar se vad niste bobite acolo...
bigmale2gum.jpg mascul2gum.jpg

Bine macar ca femela s-a dezvoltat frumos chiar daca acum a (re)intrat in sapt 1 (2?) de flower
doublegumfem.jpg 2gumfemclose.jpg

Singurele care s-au tinut de program is Wappa si Purple Bud, ambele fiind in sapt 5, n-au revegetat ci s-au incapatanat sa puna bud pe ele:
wappa.jpg purplebud.jpg

Le-am cam footut eu chimia ce-i drept, da-s pe drumul al bun, le dau stimulent PK 13/14 de la Canna. Sper sa nu le omoare...

Imperekeatii de-afar' au dat si astia de oarece toxicitate, cand le-am ingropat am pus pe fund un strat de nisip/pietris amestecat cu cenusa alba si carbune, acum cred c-au ajuns radacinile la stratu' ala. Daca nu mor se fac bine... :biggrin:
grownups.jpg maleout.jpg pb.jpg

Acum o sa trec prin infirmerie sa vad ce naiba-s cu punctele alea "ruginite" de pe ele, dar pe ansamblu is destul de multumit de rezultate.
Amandoua au crescut de aproape 1m si se pare ca-l vor trece cu streching-ul dar nu mai is expuse la lumina stradala din... varii motive. ;)
Invazia de furnici s-a franat dupa stropire (tabac, sapun,etc) dar a plouat si cum s-au spalat au revenit si furnicile, nu-i nimik, mai avem zeama. :LOL:
Ma temeam ca ramane masculu' fara boashe si el scoate cate 20 pe sapt... :biggrin:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Din fericire, cand am facut pozele astea le-am dat CalMag. La barza chioara... :biggrin:
Mersi! :tiphat:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Azi am vizitat (im)perechea din boscheti si le-am servit niste CalMag si-un picutz de PK 13-14.
Ce bine-s camuflati astia, poza-i luata de la 2m si deabia se vad:

mirii.jpg


Taras-grapis s-au dezvoltat; masculul s-a umplut de bobitze de sus pana jos iar femela de floricele.
Oricat de nasoale-s aptitudinile mele de fotograf, tot se vede. Si ce apropiere pe ei, e maaaare dragostea.
yea.jpg yel.jpg apropiere.jpg
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
In sant lucrurile stau binisor, pe ansamblu fetele-s bine dezvoltate, cea mai mare e DoubleGum cea inflorita.
Pe urma, la inaltime, vin Purple Bud si Wappa. Cu inaltime egala chiar daca poza arata altfel, ghivecele au inaltime diferita.
Saracia asta de la urma e cea mai nehotarata hahalera de-am incoltit vreodata, nu arata nimic inca.
O mai tin ca nu mi-e frica de polenizare accidentala (partiala), mai stii, poate-i vine chefu' sa faca flori in loc de boashe.
shantzansamblu.jpg purpleshantz.jpg wappashantz.jpg 2gumshantz.jpg nehotarata.jpg

Deocamdata ma bate gandul sa mai iau niste clone din ele, vazand ce structura misto au purple si wappa...
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Ultima DoubleGum se incapatana sa nu arate nici un sex asa ca am taiat-o si-am plantat in locul ei o clona.
Clona-i luata pe la inceputul lunii, a stat o sapt la inradacinat si inc-o sapt la veg 24/0, e luata din 2Gum-ul mare.
Mama fiind femela confirmata si deja inflorita, oricat de putin bud va scoate clona, tot va fi mai bine decat indecisa aia.
rooted clone2gum.jpg


Taietura avea 2 internoduri, a crescut pana la 6 iar acum are 5.
I-am taiat ultimele 2 frunze de jos sa nu atinga solul.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Zece zile de la ultimul update, cre' ca-i vremea pt altu'...
Am facut curatenie prin sant ca napadisera buruienile si iarba, poza inainte si dupa, c-asa se cuvine.
Clona de 2Gum, ultima intrata-n cursa, s-a dublat in inaltime.
2Gum-ul mare a facut o gramada de buzi, dupa cum arata parca-i in sapt 3-4 de flower, nici nu mai stiu ca-i greu sa tii cont cand o loveste re-veg-u'... Si-i si mai greu sa vezi cand faci poze-n soarele asta.
Sper sa tin minte sa fac urmatoarele poze dimineata.
Wappa si PurpleBud se tin de program cu strictete. Desi au fost si ele incercate de reveg, s-au tinut pe pozitie si n-au dat nici un fir inapoi iar acum umfla-n nestire bud-ul vechi si scot in disperare flori noi.
santburuieni.jpg santcuratat.jpg clona2gum28sept.jpg 2gumsant28sept.jpg sant28sept.jpg
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Mersi frumos, dar tristul adevar e ca trebuia s-o sap in 15 min, mi-a lipsit doar motivatia potrivita... :biggrin:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Update de-afar'
Purple Bud nu-i deloc purpuriu desi temperaturile au scazut, dar nu ma plang, din mostrele fumate e un hit.
Putin halit de niste omizi, acum il inspectez zilnic ca sa nu mai am surprize:
pbud6oct.jpg


Wappa se tine si ea bine desi a fost incercata de acelasi tip de omizi
wappa6oct.jpg


Double Gum ma cam intriga, arata si se comporta mai degraba ca o sativa decat ca indica ce era anuntata...
2gum6oct.jpg


Iar clona de 2gum cred ca va ramane-n urma. Slab dezvoltata, ma refer la lipsa florii nu la statura.
Daca intra-n floare la jumatea lu' oct, va termina in dec? :LOL:
clona6oct.jpg



Perechea pt seminte arata ca orice cuplu normal, amandoi sifonati dar functionali. :biggrin:
pereke6oct.jpg

Masculul s-a cam dus dar si-a facut treaba. Ca-n orice cuplu.
 

DcSantos

Active member
Update de-afar'
Purple Bud nu-i deloc purpuriu desi temperaturile au scazut, dar nu ma plang, din mostrele fumate e un hit.
Putin halit de niste omizi, acum il inspectez zilnic ca sa nu mai am surprize:
View attachment 18765773

Wappa se tine si ea bine desi a fost incercata de acelasi tip de omizi
View attachment 18765774

Double Gum ma cam intriga, arata si se comporta mai degraba ca o sativa decat ca indica ce era anuntata...
View attachment 18765775

Iar clona de 2gum cred ca va ramane-n urma. Slab dezvoltata, ma refer la lipsa florii nu la statura.
Daca intra-n floare la jumatea lu' oct, va termina in dec? :LOL:
View attachment 18765776


Perechea pt seminte arata ca orice cuplu normal, amandoi sifonati dar functionali. :biggrin:
View attachment 18765777
Masculul s-a cam dus dar si-a facut treaba. Ca-n orice cuplu.
purple bud.ul poate ai un fenotip fara mov sau poate nu i-a fost asa frig inca.. :)))
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Poate e si un fenotip fara mov ,poate ai incurcat semintele cum am facut eu si nu mai stiam care si ce planta e la un moment dat. fumam indici dimineata si sativa seara si nu invers! ))))) acum m-am mai obisnuit sa le deosebesc cat de cat! ))))
Poate-i un feno fara mov, nu zic nu, dar sigur n-am incurcat semintele.
Ma vait de lipsa movului asa, in doru' lelii, ca pan-acum is cel mai multumit de PBud din tot septelu'. :good:
E adevarat, inca n-am gustat Pineapple Chunk sau Peyote Critical... :biggrin:
Si din Double Gum n-am bagat decat frunze...
Bud am gustat de la PBud si Wappa ca-s singurele aproape de sfarsit.
Astea doua is deja bune de cules dar eu le mai las nu neaparat pt a se umfla bud-ul mai mult, ci pt ca le vreau puturoase. Inainte cautam sativele, acum am dat-o pe indica.
 

DcSantos

Active member
Poate-i un feno fara mov, nu zic nu, dar sigur n-am incurcat semintele.
Ma vait de lipsa movului asa, in doru' lelii, ca pan-acum is cel mai multumit de PBud din tot septelu'. :good:
E adevarat, inca n-am gustat Pineapple Chunk sau Peyote Critical... :biggrin:
Si din Double Gum n-am bagat decat frunze...
Bud am gustat de la PBud si Wappa ca-s singurele aproape de sfarsit.
Astea doua is deja bune de cules dar eu le mai las nu neaparat pt a se umfla bud-ul mai mult, ci pt ca le vreau puturoase. Inainte cautam sativele, acum am dat-o pe indica.
Puturoase te referi mai cbd-oase ,cu lipire de canapea mai mult ,nu ?
 

Latest posts

Latest posts

Top