What's new

Micro 57/36/115 - 73W SIL - Peyote Critical/Pineapple Chunk

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Ziua buna fratilor!
Impropriu spus incep, mai degraba continui un micro inceput odata cu fofezele de la out.
Spatiul e un dulap cu dimensiunile din titlu adica: flower box L/l/h - 57/36/115 cm, deasupra astuia fiind un box pt clonare/vegetare, asta venind 57/36/53 cm.
I-am facut un light/dust trap dedesubt, adik aerul trece printr-o nisa in care se ridica, coboara si apoi iar se ridica inainte de a intra prin podeaua flower box-ului. Ii spun asa, pt ca-i conceput sa tina la respect lighioanele (plasa fina), sa mai reduca din praf si, la o adica, sa serveasca de light trap cond o fi f frig afara si voi preincalzi aerul cu un bec montat in trap-ul cu pricina. Va prindeti voi din poze. ;)
Tunel de aer pt preincazire/racire...
intake1.jpg intake2.jpg flower.jpg flowerup.jpg

Lumina (flower) - panou SIL DIY 73W din care 8 becuri de 8,5w 4000K, cate 4 pe laturile lungi ale panoului si 2 becuri de 11W 3000K pe laturile scurte. Daca are vreo relevanta, 8,5w is Osram iar 11W Phillips, selectarea brandurilor facandu-se la sfatul lui explo. :tiphat:
Ventilatia: exhaust - cooler de 90mm (pe usa) la ambele box-uri; circulatia interna - doua cooler-e mici (pcu) in flowerbox si pasiva + convectie la veg/clonebox.

Veg/clone box-ul avand momentan doar 2 fasunguri montate (dintr-un total de 6) in pozitie fixa (nivel tavan) iar la admisie aer o gaura in spate ce vine diagonal opusa cu usa si are 3x dimensiunea exhaust-ului (63mm), deasemenea dotata cu plasa f fina pt insecte.
Peretii-s pregauriti, adica gata de a primi un raft daca vreau sa inalt plantele catre lumina sau sa montez fasunguri suplimentare.
Usa se inchide bine acum ca s-a rodat chederul si-o trag magnetii, dar eu tot folosesc sfoara. E un tic care a devenit ritual... :biggrin:
clonebox.jpg clone.jpg exhaustmicro.jpg cloneboxpredrill.jpg


Partea buna la grow-ul asta e ca incepe din saptamana 5 de flower.
V-am facut cunostinta cu starletele de iarmaroc in thread-ul "out tarziu" asa ca trec la subiect fara multe formalitati.
Au germinat in ghivece de 500ml unde au stat vreo 3 sapt, au fost mutate in 1L unde-au zabovit pana acum
Azi am transplantat fetele in containere de 5L si le-am dat prima udare cu furtunul de acvariu pt a impregna solul. Pic-pic-pishhh... :LOL:
mix.jpg udate.jpg
O s-adaug si poze cu ele-n box dar mai incolo ca azi erau tare pleostite, aveau nevoie de apa.
Am amestecat turba pt rasaduri cu Soil Plus, perlit si sare amara (peter salt) pt Ca/Mg, am framantat bine sa omogenizez si-am pus peste stratul de pietris care-i acolo pt drenaj...
Trei puncte mai sus pt ca am senzatia ca voi renunta la udarea prin tava, momentan merg pe irigare cu furtunasul.
Tot ce am udat prin tava la SIL pana acum, a dat chix.
O fi si nepriceperea mea, dar se arata tiparul asta de zbarca la irigare pasiva.
Trebuie sa tin cont de el.
 

Creeperpark

Well-known member
Mentor
Veteran
Configurație super frumoasă prietene! Vă mulțumim că ne împărtășiți munca dvs. Vă rugăm să ne țineți la curent când plantele cresc. O să urmăresc postările tale.😎
 

DcSantos

Active member
Fain micro grow ai construit,piramidon! Cum ai imbinat panourile ? Le-ai gaurit si le-ai imbinat cu dopuri din alea de lemn ? Poti sa le demontezi si sa le construiesti la loc in caz ca trebuie sa o arzi incognito o perioada? As vrea sa construiesc si eu o cutie de genul asta pe care o pot desface si pune inapoi fara sa afectez prea mult structura in sine,ma gandeam sa imbin panourile cu dopuri din alea de lemn..:joint:
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Gaurit si imbinat cu nituri de aluminiu. Coditele de la becuri tot din Al is, am mereu cate-o tablita ceva la colectie.
Iar profilurile, ghici? Tot Al. :LOL: L-am primit de la o verisoara, resturi de la lucrari ce-a avut prin casa.
Cand te muti la tara si anunti tot neamu', vin toti cu troace: mobila, cazane, cratiti, fiare, lemne, eu le iau pe toate...
Preferatele mele-s materialele de constructie.

Dar sa revin la panou: il poti muta lejer, scoti niturile gaurindu-le cu acelasi diametru pe care l-ai folosit la montat si intra intr-o cutie de boom box mic fara sa scoti fasungurile. Daca vrei sa fii discret, scoti si fasungurile iar partea de metal ocupa loc cat o rigla de scoala generala..
Poate tu vei fi mai pretentios la aspect si vei folosi nituri pt tabla, alea-s mai plate si se vad misto, ca niste tinte.
Eu am folosit ce aveam la indemana. Desi nu-s scumpe niturile (5-6 lei pach) costa transp si mai stateam 2-3 zile...
Ei na! Data viitoare le fac mai frumoase. :biggrin:
 

DcSantos

Active member
Gaurit si imbinat cu nituri de aluminiu. Coditele de la becuri tot din Al is, am mereu cate-o tablita ceva la colectie.
Iar profilurile, ghici? Tot Al. :LOL: L-am primit de la o verisoara, resturi de la lucrari ce-a avut prin casa.
Cand te muti la tara si anunti tot neamu', vin toti cu troace: mobila, cazane, cratiti, fiare, lemne, eu le iau pe toate...
Preferatele mele-s materialele de constructie.

Dar sa revin la panou: il poti muta lejer, scoti niturile gaurindu-le cu acelasi diametru pe care l-ai folosit la montat si intra intr-o cutie de boom box mic fara sa scoti fasungurile. Daca vrei sa fii discret, scoti si fasungurile iar partea de metal ocupa loc cat o rigla de scoala generala..
Poate tu vei fi mai pretentios la aspect si vei folosi nituri pt tabla, alea-s mai plate si se vad misto, ca niste tinte.
Eu am folosit ce aveam la indemana. Desi nu-s scumpe niturile (5-6 lei pach) costa transp si mai stateam 2-3 zile...
Ei na! Data viitoare le fac mai frumoase. :biggrin:
Sa traiesti! Eu ma gandeam la dopuri dar niturile suna mai bine ,cand am construit un box mai demult am imbinat panourile usb insurubandu-le intr-un cadru facut din leaturi ,destul de rudimentar insa era destul de solida cutia . Am sa incerc cu nituri de data asta si poste dopuri de lemn la mijloc pt. ceva stabilitate..
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Am amestecat turba pt rasaduri cu Soil Plus, perlit si sare amara (peter salt) pt Ca/Mg, am framantat bine sa omogenizez si-am pus peste stratul de pietris care-i acolo pt drenaj...
Pt Mg, vrei sa zici, Calciul l-ai uitat la magazin. Tare imi e ca neputinta ta legata de udarea pe jos e legata de imposibilitatea de a furniza Ca plantei. Cert e ca e si mai greu sa il furnizezi cand nu il adaugi deloc, sunt destul de sigur, ca, cumva si asta ajuta la problema.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
M-ai incoltzit cu facaletzu' :biggrin:
Ai dreptate, am neglijat.
Oricum le voi uda pe sus cam 1-2 sapt pana se-ntind mai bine noile radacini, sper sa ai (iar) dreptate ca mi se uraste pisand cu furtunasu' ala... :LOL:
Am sare amara si CalMag lichid, asta din urma mi-a facut pocinogu' (cred) la ph, am observat de curand ca are 10% N.
Combinat cu prostul meu obicei de a amesteca, il administram odata cu nutrientul de flower. x2 nutrienti = de obicei, ph low.
Cat dreaku' sa le dau sa fie bine? Ma intreb eu... poate se-ndura careva sa ma-nvetze, ca d-aia-s p-aici. :biggrin:
E cunoscut faptul ca eu o zbarcesc magistral la chestii elementare. :laughing:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
sa iti zic eu cat sa le dai, cand tu probabil nu ai EC meter, ar fi inutil. Ce iti pot spune sigur e ca nu mai ai nevoie de nutrient de veg daca ai 10% N in calmag. adica nutrientul de floare + cal mag = nutrient de veg.
si in flower ce mai facem?
PS: tare imi e ca tu si subestimezi cat de concentrat e si pui cam mult. nutrientii obisnuiti is mai diluati de atat..
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Mda, cred c-am identificat problema, e la mansarda. :biggrin:
Am avut mintea imprastiata pe n proiecte si am confundat niste termeni si substante.
Dozajul nu l-am depasit, e cel recomandat de producator.
Dar am uitat ca sarea amara (MgSO₄·7H₂O) nu contine calciu spre deosebire de CalMag si se pare ca am omis simplul si sanatosul obicei de a mai citi ce scrie pe flacon din cand in cand. Noroc ca nu practicam pirotehnie cu atitudinea asta... :LOL:
Mersi de capace explo, cred c-o sa-mi iau si-un ec meter d-ala pan-la urma.. :tiphat:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Vezi sa nu iei vreo chinezarie, cand ai 3 din cei mai mari producatori de EC metere cu fabrici in romania!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Adwa, bluelab, si... inca unii care imi scapa acusi. Da is mai scumpi, astia a 3a varianta asa ca nu te intereseaza.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Am luat clone din Wappa si Purple Bud si crengutele le-am tinut vreo doua zile-n dulap, in paharele cu apa.
Asa credeam pana azi cand am vazut ca p-alea de purple le-am pus fara apa...
Dupa ce ca-s mai lemnoase, mai sunt si pleostite. Le-am impartit in clone si le-am pus la-nradacinat anyway...
Tineti-mi pumnii. :biggrin:
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
2 zile la dulap fara apa e cam mult ca sa le mai numesti clone dupa.. da cine stie.. poate ai parte de vreo minune.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Miracolul s-a produs! Azi dimineata le-am gasit cu frunzele sculate spre bec, aseara erau ca spaghetele fierte... :biggrin:
Doua mai au frunze pleostite dar s-au indreptat din tulpina ca si aia era lasata.
Am un noroc proverbial... :LOL:
Cele cu pricina is pe randul din stanga din tavita, in dreapta e wappa iar cele din ghivece-s 2gum, inradacinate si in(ca) curs de vegetare.
clonerevenite.jpg
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
AVERTISMENT: Atentie! Urmeaza peroratie/divagatie de stoner. Din respect pt spectatori e ontopic. :LOL:

As fi anuntat pe "discutii interminabile" dar e posibil ca... utilaju' sa sfarseasca p-aci, adica indoor. Micro.
Daca-l construiesc vreodata... :biggrin:

Trebuie neaparat sa-mi fac un turntable, adica platforma d-aia rotunda de se-nvarte si expune planta mai bine la lumina.
Am de mult filme-n cap cu gizmo-ul ala dar pana de curand l-am considerat un moft, un capriciu.
Am vazut "N" thread-uri cu tutoriale si detalii incluse si cochetez cu ideea de a dedica un intreg dulap (mic si inalt) unei sative. De preferat una exceptionala.
Cum am pus ochiu' ala zbanghiu pe DrGrinspoon (printre altele) ma gandeam ca una de genu' asta ar putea fi rasfatata c-o masa rotativa. Daca ti iei o curva scumpa, nu-i dai sa bea coniac ieftin! :biglaugh:

Dar factorul decisiv este cazanul de distilare. :laughing:
Va trebui sa sudez (brazez) tevaria de cupru si cum n-am nici un fel de experienta, un turntable ma ajuta sa incalzesc/lipesc egal si mai bine, mai ales teava de diametru mai mare (52mm). Plus ca voi imbina si inoxul cu Cu in aceste suduri...
Am ajuns la concluzia ca-i mai simplu sa mesteresc ceva ca un platan de discuri LP si pun peste ala o felie de izolant (rigips anti foc de ex). Poate cumpar un pick up vechi...
Nici nu-s lungi piesele, au sub 1 m, cea mai grea are putin peste 1kg, asa ca le pot centra/fixa usor pe platforma.

Cele de mai sus is din urmatoarele motive: 1- azi mi-a venit ideea (purple bud ma inspira); 2- imi amintesc mai tarziu ce si cum citind ce-am balacarit p-aci; 3- am uitat, moaaaa, ce bun ii bud-u' asta si nici nu s-a movulit inca... :biggrin:
l.e.
mi-am dus aminte (nu ca i-ar pasa cuiva :LOL: ) al treilea motiv e ca am luat ultimele scule necesare de curand - lampa de sudura si dispozitiv de taiat tevi cupru :good:
Acu' nu mai am nicio scuza sa inchei cazanu' :shucks:
 
Last edited:

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
In micro lucrurile stau... in viata. :LOL:
Am facut niste poze pt comparatie la 10 zile distanta, se vede diferenta la dezvoltare, cel mai bine la Peyote Critical.
S-a dezvoltat ceva si Pineapple Chunk, eu unul is multumit ca inca-s vii si din ce vad prin poze am stopat deficientele.
Dar cel mai bine va las pe voi sa judecati asta:
chunk12sept.jpg chunk22sept.jpg peyote12sept.jpg peyote22sept.jpg

Aparent, extra spatiul pt radacini le prieste (de la 1L la 5L) desi nu vad sa fie crestere vegetala noua pe ele, dar se cunoaste in bud.
Le-am dat niste Root Juice si continui sa le dau CalMag la fiecare udare cate 1/2 doza.
Repet, ma bucur c-am stopat deficientele (mersi explo! :tiphat: )
Hai ca-n 2-3 milioane de ani invat si eu sa cresc sub sil... :biggrin:

Clonele-s bine mersi pan-acum, alea inradacinate se misca repede, au inceput sa-mpinga domul..
clone22sept.jpg


Va trebui sa le mut cat de repede, cred c-o sa le indes in micro flower cu peyote si chunk pana le fac alt flower box.
 

Latest posts

Latest posts

Top