What's new

Φούντες εξωτερικής καλλιέργειας

Papastroumf

Member
Καλησπέρα παλικάρια μετά από πολύ καιρό ενημέρωσης.Λοιπόν όσο δεν ανεβάζαμε όλα κοιλούσαν ομαλά,απλά εγώ έλειπα λόγω υποχρεώσεων και βοηθούσε ο φίλος που τα έχουμε μαζί.Τα φυτά έχουν τουμπανέψει άσχημα.Το 1ο έχει φουσκώσει για τα καλά και έχει έναν κρύσταλλο να πάθεις σοκ.Το 2ο και αυτό έχει φουσκώσει και σε ποσότητα είναι πολύ πιο δυνατό από το 1ο. Το 3ο είναι τόσο όμορφο,ψηλό και γαμάτο που τα λόγια είναι περιττά.Και τα 3 έχουν πολύ φρουτώδες μυρωδιά.Η σατίβα δεν μυρίζει όπως πριν λεμόνι αλλά κάτι απερίγραπτο.Δείτε και τις φωτογραφίες να μας πείτε την γνώμη σας.
20150906_113443.jpg 20150906_113508.jpg 20150906_113404.jpg 20150906_113408.jpg 20150906_113426.jpg

Υ.Γ Ο παπάς στην 1η φώτο είναι της σατίβας. Στην 2η είναι του 1ου φυτού.Στην 3η φώτο είναι μια κόλα του 2ου και στην επόμενη μια κόλα του 1ου. Τέλος βλέπετε την σατίβα σε όλο της το μεγαλείο. :joint:
 

Papastroumf

Member
Η αντίστροφη μέτρηση ξεκίνησε,και για την ακρίβεια είναι 7 μέρες.Τα παπάδια είναι τίγκα στον κρύσταλλο.

20150911_102124.jpg 20150911_102138.jpg 20150911_102146.jpg 20150911_102154.jpg

Υ.Γ Αναφερόμαστε στο 1ο φυτό. Το Kief από το skunk#1 είναι δυναμίτης! :joint:
 

bazz

Member
Μια χαρά ειναι φιλε μου.... Εισαι σίγουρος οτι κόβεις σε 7 μερες;; Μου φενεται για περισσότερο.... Αστα να φουσκώσουν για τα καλα, να κρύσταλλοσουν καλα
 

Papastroumf

Member
Μια χαρά ειναι φιλε μου.... Εισαι σίγουρος οτι κόβεις σε 7 μερες;; Μου φενεται για περισσότερο.... Αστα να φουσκώσουν για τα καλα, να κρύσταλλοσουν καλα

Φιλε βαζζ ευχαριστουμε πολυ. Ισως το αφησουμε λιγο παραπανω αλλα μετα θα το κοψουνε αναγκαστηκα λογω υποχρεωσεων. Παντως δοκιμασαμε ενα παπαδακι και ειναι πολυ ωραιο χορτο...
 

b3n

Member
αδερφε στρουμφ, εχεις πολυ δρομο ακομα, σιγουρα αρχες του επομενου μηνα! κανε υπομονη και θα ανταμειφθεις
 

orfeas

Active member
Veteran
Ένα από τα λάθη που έκανα ως νέος κάποτε ήταν να κόβω πρόωρα...Τότε όμως δε γνώριζα για την ωρίμανση των κρυστάλλων...Ο νοών νοείτω...

Η υπομονή προάγει, έλεγε ο Λάο Τσε... :biggrin:

:tiphat:Ορφεύς
 

Papastroumf

Member
Ένα από τα λάθη που έκανα ως νέος κάποτε ήταν να κόβω πρόωρα...Τότε όμως δε γνώριζα για την ωρίμανση των κρυστάλλων...Ο νοών νοείτω...

Η υπομονή προάγει, έλεγε ο Λάο Τσε... :biggrin:

:tiphat:Ορφεύς

χαχα για σου ρε Ορφεα με τα ωραία σου,κατι θα κανουμε.Δεν ειναι σιγουρο το ποτε απλα το βαλαμε σαν αρχικη ημερομηνια.
 

Papastroumf

Member
Σήμερα παιδιά πήγαμε κανονικά για πότισμα αλλά και φωτογράφιση με την φωτογραφική ενός φίλου.Εκεί που κοιτάμε ξέρω εγώ τι να βγάλουμε τσακ μια κάμπια,και θυμάμαι που με είπε ένα παλικάρι εδώ οτι είναι εχθρός...Στο μεταξύ να προσπαθούμε με ξυλάκια να την ξεκολλήσουμε και να έχει κολλήσει με βεντούζες.Δείτε και μερικές φωτογραφίες για να καταλάβετε περί τίνος πρόκειται.Ελπίζω να την προλάβαμε και να μην γέννησε,μετά από αυτό ψάξαμε για άλλες αλλά δεν βρήκαμε κάτι.

IMG_6218.jpg IMG_6219.jpg

Υ.Γ Όσο για τις φωτογραφίες είναι αρκετές οι καλές.Προτείνετε μου έναν τρόπο που θα είναι εύκολο για εσάς να τις δείτε χωρίς όμως να αλλοιώνεται η ανάλυση των φωτογραφιών.

https://www.dropbox.com/photos/album/ovDn27jtspHF3V4
 
Last edited:

Papastroumf

Member
Παιδιά σίγουρα η κίνηση μας δεν είναι σωστή αλλά αν είσασταν στην θέση μας πιστεύω θα πράττατε αναλόγως.Πήραμε την απόφαση να κόψουμε αύριο το πρώτο δέντρο (indica pheno).Δεν είναι και έτοιμο αλλά όχι και τελείως άγουρο.Πιστεύω να ήθελε ακόμα 1,5 βδομάδα,αλλά δεν έχουμε το χρονικό περιθώριο λόγω υποχρεώσεων όπως σας αναφέραμε. Θα ανεβάσουμε κατά το μεσημεράκι φωτογραφία με τους παπάδες!
 

Papastroumf

Member
Παιδια το 1ο οπως σας ειπαμε κοπηκε την κυριακή και εχει στηθει για αποξηρανση τα αλλα 2 συνεχίζουν κανονικά. Σήμερα παθαμε ενα "καλό" σοκ. Χθες βραδυ μας τα χαλασε πολυ ο καιρος με δυνατη βροχη ολη την νυχτα και ανεμο. Συνεπως 2-3 κολες απο το 2ο ηταν στο εδαφος η μια εσπασε οι αλλες λυγισαν. Τις δεσαμε οσο καλυτερα μπορουσαμε,ελπιζουμε να μην επαθε κατι. Η σατιβα δεν εσπασε τπτ απλα απο το βαρος ειχανε λυγισει και τα φτιαξαμε. Δειτε και μερικες φωτο απο την κατασταση εκει.

20150922_165006.jpg pdd 3 clone
20150922_164924.jpg
20150922_164841.jpg
20150920_143306.jpg
 
Last edited:
συγχαρητήρια μίστερ. έχω την εντύπωση ότι θα κάνεις σωστότερη αποξήρανση σε διαφορετικό χώρο.
 

Papastroumf

Member
συγχαρητήρια μίστερ. έχω την εντύπωση ότι θα κάνεις σωστότερη αποξήρανση σε διαφορετικό χώρο.

χαχαχα μακάρι να είχαμε την άνεση του χώρου.Τότε όλα θα ήταν πολύ πιο διαφορετικά.Εδώ 5,5 μήνες κουβαλάμε νερά...Πάντως ευχαριστούμε πολύ άγιε.Σε ένα μικρό διάστημα (περίπου 1 μήνα) ξεκινάω τα indoor,λόγω μετακόμισης.Να ο λόγος που δεν είχαμε χρονικά περιθώρια.Την πέμπτη κόβουμε και το 2ο.Ίσως βρούμε κάποιο καλύτερο μέρος.Η σατίβα θα μείνει στα χέρια ενός έμπιστου ατόμου,ο οποίος θα την φροντίσει καλά,τουλάχιστον έτσι ελπίζουμε!

Υ.Γ Άγιε να περιμένεις inbox για κάτι απορίες που έχω για το indoor!
 

Papastroumf

Member
Παιδιά όπως θα δείτε και στην συνέχεια του ποστ δυστυχώς αναγκαστήκαμε να κόψουμε και το 2ο φυτό.Το 2ο είχε πολύ μεγαλύτερη ποσότητα (κόψαμε το μισό,το υπόλοιπο σε λίγο.) και πολύ πιο σφιχτούς παπάδες.Δηλαδή φαινόντουσαν πιο ολοκληρωμένοι από του 1ου.Όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες προσβλήθηκε από βοτρύτη και το είδαμε πολύ τυχαία...Ευτυχώς είχε μόνο 1 παπάς και όχι ολόκληρος αλλά ένα μικρό κομμάτι! Το φυτό είναι γεμάτο ρητίνη λες και πήρες ένα βάζο ρίγανη και το πέταξες από πάνω. :laughing: :biggrin: Τώρα απέμεινε μόνο η σατίβα η οποία θα τελειώσει κανονικά τον κύκλο της.Τέλη Οκτωβρίου με αρχές Νοέμβρη πέφτει τσεκούρι.

20150924_120420.jpg 20150924_120703.jpg 20150924_130254.jpg
 

orfeas

Active member
Veteran
Πολύ καλά τα πήγατε μέχρι εδώ! Μπράβο!

Όσο για τη μούχλα μην είσαι και πολύ σίγουρος ότι είναι μόνον αυτό!
Η μούχλα δεν ξεκινά απ' έξω, αλλά μέσα στη φούντα, που σημαίνει πρέπει να ψάχνει κανείς ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ!

:tiphat:Ορφέας
 

Papastroumf

Member
Πολύ καλά τα πήγατε μέχρι εδώ! Μπράβο!

Όσο για τη μούχλα μην είσαι και πολύ σίγουρος ότι είναι μόνον αυτό!
Η μούχλα δεν ξεκινά απ' έξω, αλλά μέσα στη φούντα, που σημαίνει πρέπει να ψάχνει κανείς ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ!

:tiphat:Ορφέας

Ορφέα ευχαριστούμε πολύ! Τώρα για την μούχλα πιστεύω φταίνε κάτι βροχές μικρές που είχε κάνει και η υγρασία που αυξήθηκε απότομα αυτές τις μέρες...αλλά μπορεί και να κάνω λάθος.H sativa σήμερα που κόβαμε και το 2ο δέθηκε ακόμα καλύτερα για σιγουριά.
 

Papastroumf

Member
Καλησπέρα παιδιά.Το 2ο φυτό κόπηκε ολοκληρωτικά σήμερα! Πολύ μεγαλύτερη ποσότητα και πιο σφιχτοί και φουντωτοί παπάδες.Δυστυχώς σκοτώσαμε 2 κάμπιες μικρές στο 2ο που κόβαμε και καμία 7-8 στην σατίβα...Σίγουρα έχει και άλλες.Ψάξαμε αρκετή ώρα αφού βρήκαμε την πρώτη. Ελπίζουμε να μην κάνει καμία ζημιά στο τελευταίο μας φυτό.Προτείνετε καμία αντιμετώπιση? Αν και είναι επικίνδυνο στο στάδιο που είναι το φυτό γιατί οτι θα του ρίχναμε διαφυλλικά θα το απορροφούσαν οι παπάδες.Επίσης έκοψα ένα μικρό παπαδάκι στην μέση διότι είχε πιάσει αυτήν την μούχλα/βοτρύτη (στην σατίβα). Βίβες για ένα καλύτερο αύριο με λιγότερα προβλήματα! :joint: :biggrin:
 

Attachments

  • 20150925_192409.jpg
    20150925_192409.jpg
    51.1 KB · Views: 46
  • 20150925_192352.jpg
    20150925_192352.jpg
    53.2 KB · Views: 46
  • 20150925_192346.jpg
    20150925_192346.jpg
    58.6 KB · Views: 47
  • 20150925_185348.jpg
    20150925_185348.jpg
    29.9 KB · Views: 47
  • 20150925_192508.jpg
    20150925_192508.jpg
    76.4 KB · Views: 46
Top