What's new

Utilizari ale Cannabisului in scop medicinal

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Haze. 12 saptamani de inflorire...
SAtivele tind sa fie inalte rau. ai spatiu?

Ca parca Malawi Gold s-o lasat mai prejos: 12 saptamani pe muchie :D
Am vazut si io sativa adevarata cum se creste... Cred ca in octombrie asa, caut ceva de 18 saptamani, sa treaca iarna mai usor. Mai un busuioc pe langa, mai un ardei iute...

Insa totusi, desi Sativele pot fi inalte, daca le cresti in ghiveci mici, ex. 1L, nu depasesc 1m. In 60x60, ar putea sa incapa si 4, mai inghesuite. Sau una grea. Pentru un tent, desigur...
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
ma tem ca nu am experienta cu sative. fiind mai mult preocupat cu outdoorul m-am axat pe soiuri ce pot terminat in zona mea.
totusi o sativa ar fi o experienta interesanta.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Merita asteptarea. Deci na, rabdare cu ele va doresc. Si luati ceva 100% nu hibrizi.
 

Khalla

New member
Ajutor! Va rog!

Ajutor! Va rog!

buna seara! am venit aici cu speranta ca ma poate ajuta cineva. am citit topicul si am vazut ca au mai fost cateva persoane care au apelat la voi.indraznesc si eu: tata a fost diagnosticat cu cancer de mediastin ( pe trahee)in urma cu 3 luni. tumoarea este extinsa pe nervul plamanului drept, care este in semipareza, pe vena cava, a atins si niste ganglioni si acum cred ca a facut metastaze osoase in spate pt ca are dureri f mari . a refuzat tratamentele clasice (chimio si radio) si a trecut imediat pe dieta si sub controlul Dr. Calin Marginean pe alimentatie vegana,tratament naturist, miscare, meditatie,rugaciune, tot pachetul. are dureri foarte mari si nu poate lua medicatia prescrisa antidurere deoarece medicamentele astea au toate efectele adverse asupra lui ( ameteala, greata, voma, instabilitate, delir...etc) si in felul asta se curata imediat pt ca nu se poate alimenta. din cauza durerilor nu poate sa doarma si este extrem de epuizat.mi-e ca in ritmul asta moare prin epuizare. in urma cu o luna, cineva mi-a spus despre uleiul de canabis. am cautat pe net si am comandat imediat - Ulei Cbd Extract Pur – 2500MG. il ia de 3 saptamani, fara niciun efect vizibil.are in continuare dureri insuportabile si boala pare sa avanseze. acum cateva zile am vazut filmuletul asta cu Rick Simpson https://www.youtube.com/watch?v=N5AlLlMbBwc si am inteles ca pentru cancer este nevoie de ulei de cannabis din indica cu aport ridicat de TSH, aceasta fiind defapt substanta care ataca celulele canceroase si care alina durerile. acum am reteta, am curaj, am gasit de unde sa cumpar seminte dar stau rau la capitolul TIMP pt ca nu stiu cat mai rezista tata.am nevoie urgent de ajutor pt inceput (pana creste planta mea). daca printre voi este cineva care ma poate ajuta, va rog, sa-mi spuneti, cum sa procedez si prin ce modalitate se poate comunica. nu stiu daca pot sa-l salvez dar, macar sa-i mai alin durerile. Multumesc!Doamne_ajuta!
 
e crunta viata ,din cate spui e grav ,incepe sa cresti si pana una alta incearca sa faci ulei din canepa ca inca mai e multa pe dealuri, campuri.
 

Khalla

New member
va rog sa-mi iertati nestiinta; eu n-am avut nicio legatura pana acum cu aceasta minune a naturii. situatia in care ma gasesc m-a adus catre ea.problema este ca in cateva zile nu am apucat sa aflu foarte multe informatii si nu inteleg multe. cum pe campuri? creste la noi asa ceva? adica stiu ca exista si asazisa canepa romaneasca si creste in anumite zone dar nu despre ea este vorba nu? imi trebuie indica.
si vroiam sa-mi cer scuze daca am incalcat regulile acestui forum. sunt disperata si nu mai stiu in ce directie sa o iau. dati-mi un sfat, va rog! unde gasesc ce trebuie?
 

Khalla

New member
ohh.. tocmai ce am mai citit cate ceva pe aici si cred ca am inteles mesajul , dar cred ca as pleca "caine surd la vanatoare" pe dealurile si campiile romaniei.in afara de asta nici nu cunosc speciile si chiar daca as avea un noroc chior, sa gasesc ceva, de unde stiu, ca e ce trebuie?...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Canepa e foarte buna pentru ce ai nevoie, si se gaseste destul de usor in anumite zone ale tarii. Inca mai poti avea sanse sa le gasesti in viata plantele.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Gasesti canepa pe toate soselele patriei. In cantitati chiar foarte mari. Atata ca, fiind langa drumuri, iti trebuie watercuring la ea.

In ceea ce priveste uleiul cu 2500mg CBD, sunt doua chestiuni:
1. Ca antiinflamator e mult mai bun CBDaul, CBD fiind doar antitumoral. Asta inseamna preparare la rece, sub vid, sau decarboxilare partiala, mai complicat.
2. Concentratia de 2500mg CBD, nu spune nimic. Depinde in cat timp o ia. In cazul CBDa, am folosit 300-400mgCBDa/zi, daca nu mai mult, pentru dureri gen articulatii. Nu stiu cat ulei din ala a luat zilnic taicatu.

Cancerul este foarte avansat. E putin probabil ca iarba sa il ajute, dar totusi poti sa incerci sa culegi un brat de iarba de pe camp si sa faci un extract. Avand destul THC la vremea asta, o sa ii mai aline durerile. Daca il decarboxilezi partial, o sa fie si antiinflamator, si antitumoral, insa va trebui sa ii dai doze mari.
SI sa nu uiti de watercuring, fiind de pe marginea drumului. O usuci la uscatorul electric, o lasi o zi in apa sa ii iasa parte din rahaturi, o usuci iarasi, si o extragi.
Sau daca e mai de la dos, o folosesti asa dar... cel mai important e sa ajungi sa o culegi si sa o prepari, cum o fi ea, nu de alta, dar mai rau decat atat nu se poate (da, stiu ce scrie pe net, sa fie organica, etc, vax... aia daca esti sanatos, tu culege-o intai).

Boala e avansata rau daca a ajuns la os. Imi pare rau sa o spun dar e dificil sa mai faci ceva. Cum or ajunge bolnavii la toti varcii, fie ei alopati fie naturisti, nu stiu...

Sa foloseasca in perioada urmatoare, pe langa iarba, 30mL pe zi de ulei de chimen negru (amestecat cu ceva, caci e oribil), sau cat poate, fractionat in mai multe doze. Merge cu zemuri de citrice si polen crud.
Sa foloseasca in paralel un decoct de Ganoderma Lucidum (nu tablete, nu capsule), din minim 10g/zi, 20-30min la foc mic. Il amesteca cu ce vrea, are gust mai ... ciudat. Poate sa o mestece si asa o parte, 2-3 grame/zi, il mai ajuta... emotional.
Propolis, poate sa mestece cat vrea zilnic, daca nu are intoleranta.
1 lingura de ulei de masline si una de canepa, ca adjuvante.
Putin magneziu, potasiu, seleniu.
Vitamina C, cat poate duce. 2-3g. Daca ia ascorbat de sodiu sau whatever, chiar si 10g, impartit in 10-20 doze zilnic.

Daca face toate astea, mai sunt sanse. Daca ii faci si iarba, e posibil sa ii mai ia din dureri. Va dura dar, cu ce ti-am scris mai sus, se poate. La limita.
 
Asta-i buna, sa recomanzi la cancer canepa de pe marginea soselei... poti sa ii faci mama watercuring-ului unei plante crescuta din samanta poluata de Nshpe mii de generatii, care a absorbit non-stop poluare atat din sol cat si din aer zilnic luni de zile, cat a existat ea..

De altfel canepa e si o planta careia ii place sa absoarba de 3 ori mai multe substante poluante decat alte plante. Din acest motiv, culturile de canepa se folosesc si pentru curatarea de poluanti a solurilor foarte contaminate. Dupa cateva culturi de canepa, solul devine curat ca lacrima.

Pe langa asta, Rudy-urile de pe marginea drumului s-au adaptat la conditiile de poluare de acolo si sunt fenotipuri iubitoare de noxe, deci si mai absorbante de poluanti decat o canepa medie.

Au fost cazuri grave de intoxicatie cu milky way facut din canepa de la sosea... era sa se moara, atat de toxice erau alea. Era vorba de varsaturi si dureri la stomac, deci nu vreun whitey de vezi doamne THC 0,5%...
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Acusi, serios, nu cred ca se duce nimeni si ia de la marginea vre-unei sosele circulate, iar din ce am vazut prin studii la 500-1000m distanta de un drum circulat scade drastic poluarea absorbita de plantele bioabsorbante. Teoretic corpurile noastre sunt deja obisnuite cu acest tip de poluanti, ca din ce bag eu de seama majoritatea dintre noi stau pe la oras, unde e poluare oricum. Eu as merge pe ideea nu lua din cel mai poluat loc, in rest, e ok.
Si daca nu faci nimic tot in poluare stai. :)
Si ma tem ca in cazul asta watercuringul nu poate face mare lucru, oricum.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Au fost cazuri grave de intoxicatie cu milky way facut din canepa de la sosea... era sa se moara, atat de toxice erau alea. Era vorba de varsaturi si dureri la stomac, deci nu vreun whitey de vezi doamne THC 0,5%...

Inseamna ca eu is rezistent, nu asa... Am facut extract din iarba de pe marginea drumului, si in afara ca m-a luat de cap si m-a bagat la StarTrek si somn dupa aia (concentrat fiind) nu am avut absolut nika.
Asta nu inseamna desigur ca e cel mai indicat loc. Vorba aia, Shit happens :D

Cat despre efectul watercuringului, clar depinde de noxe. Daca ai o noxa solubila in alti solventi decat apa, clar, nu se poate sti decat dupa analize.

Mai e problema cu canepa din lanuri, care a fost stropita cu ce au fost stropite si culturile respective, asta incluzand si ce e pe marginea lanurilor, desigur.

Acuma... Daca vrea bio, sa isi ia de la ###, garantat are ceva THC. Nu la fel de mult ca aia salbatica toamna tarziu, dar... are. Doar Sonnentor nu are THC pe la noi.
 
Last edited by a moderator:

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Salutare tuturor! O întrebare am și eu:
Ce strain recomandați pentru Alzheimer ?
Și ce se recomandă pentru Alzheimer ,cbd , cbg, thc-ul??
Sub forma de ulei, sau?
Orice sfat e bine venit!!!
Mulțumesc anticipat!
:tiphat:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
THC-ul pare sa incetineasca progresia bolii din ce am citit prin diverse studii si carti.
Ce strain alegi depinde de omul pe care il tratezi. Adica poti merge spre 50/50 thc/cbd daca vrei sa fie ceva care nu e foarte puternic ca si efect psihotropic, sau spre extreme daca vrei mai mult high, sau mai multa calmare.
Evident, mai usor de folosit ar fi ceva concentrat. Edibles sau oil.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Am si eu o intrebare, care e in masura sa imi de-a un raspuns aproximativ?
Am luat niste ulei cbd de concentratie 5% cbd , cum pot calcula gramajul unei picaturi!
Ca am hotarat sa o tratez pe femeie de Alzheimer!!
Si nustiu ce dóza sa administrez de inceput!!
Si cum sa calculez doza pe picatura!
Un sfat ar fi bine venit!!
Cei care le are cu dabbingul ar trebui sa fie mai informati in acest sens!
Multumesc mult, si orice sfat e bine venit!
:tiphat:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Cu un cantar de bijuterii poti da tare la recipient, picuri din el, si vezi cat lipseste.
Cu un cantar mai imprecis ai putea sa cantaresti o seringa goala, apoi sa tragi tot lichidul in ea (sau o suma rotunda) si asa Afli cat ai per ml ca si greutate. Adica stii densitatea. Apoi, cea mai mica picatura care sa curga ar trebui sa fie in jur de a 20-a parte din un ml, daca lichidul e mult mai dens ca apa sa zicem ca ai 15 picaturi la ml. Eventual ai putea si testa cu seringa cate picaturi per ml poti scoate. Si stiind asta si densitatea, calculezi ce greutate de solutie folosesti. O sa ai o eroare de 10-20%, dar nu conteaza.
Mai e si varianta in care incepi cu putin si vezi cum reationeaza persoana si mergi pana la 1-2 ml pe zi daca e nevoie. Sau ramai undeva unde e confortabil, fara sa fie prea mult.
Nu uita sa te asiguri ca aceea concentratie e per ml sau per sticluta sau per ce e. Ca de acolo pot aparea erori de gramaj de zeci de ori mai mari decat din picurarea ta. 5 mg nu reprezinta nimic daca nu stii per ce unitate se regasesc acele 5 mg. Poate sa fie per gram, per ml, per recipient..
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Am gasit !! Oricum mersi explo!
10 ml ulei are aproximativ 250 de picaturi!
5% concentratie la 10 ml ori 5 egal 500mg !
500mg impartit la 250 de picaturi avem rezultat
2 mg pe picatura!!
O informatie utila!!
:tiphat:
 

Latest posts

Latest posts

Top