What's new

Seminte feminizate.

Status
Not open for further replies.

benq

Member
Da voi posta aici poze cu experimentul. Am ales afgan genetica pura.Cand voi primi semintele ma voi apuca de treaba.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Stiu ca suna stupid intrebarea, dar experimentul il vei desfasura intr-un grow stealth sau ai conditii cat de cat apropiate de laborator ? (ca sa stim daca sa iti tinem pumnii sau sa te invidiem pentru conditii) :)

Succes si sa fie intr-un ceas bun !
 

benq

Member
Locuiesc singur si am o camera disponibila pentru plantele mari si o debara pentru clone.
Am 2 kituri de lumina complete unu mh de 250 w si unul hps tot de 250w + reflectoare ,folie , ghivece . In debara am 2 cfl-uri de 55w unde voi creste in paralel clonele. De seminte am dat comanda aseara aghan 12 regular seeds si restul le cumpar cand primesc semintele.
Un prieten de al meu lucreaza pe tir si are multe curse pt olanda amsterdam si sper sa imi gasesca el pe acolo argint coloidal daca nu voi incerca sa il creez singurel.Prima oara voi incerca sa stresez plantele cu argint si daca nu functioneaza voi incerca alte tehnici.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Daca iti vei face singur argintul coloidal - si asa e cel mai bine ca sa il ai proaspat - fa-ti o sursa de curent constant. E necesar ca sa iasa o solutie curata, fara a se precipita argintul.

Daca nu folosesti o sursa de curent constant, ci doar o simpla sursa de tensiune (constanta) pe masura ce cantitatea de Ag din solutie creste va creste si curentul intre electrozi rezultand un proces in avalansa, greu de controlat ( viteza de desprindere a atomilor de argint creste o data cu intensitatea curentului si o data cu asta si dimensiunea particulelor aflate in suspensie - iar pentru ce iti trebuie tie trebuie sa fie cat mai mici)

Ca sa controlezi puritatea solutiei de Ag coloidal folosesti doua instrumente : un pointer laser si un TDS metru. Daca fascicolul devine vizibil atunci cand iluminezi solutia cu pointerul particulele sunt prea mari si solutia nu e buna. Concentratia trebuie sa fie undeva in jur de 20ppm (mai sus de atat incepe sa se ingalbeneasca).
 

Splif

Member
Stie multe,si bravo lui,se vede ca ii place ceea ce face :D
Si mie mi-a dat cateva idei demne de urmat .
Ne bucuram sa te avem alaturi.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ca tot veni vorba despre prospetime, solutia asta, odata facuta se pastreaza la frigider intr-un container opac, cam o sapt maxim, daca vrei as fii sigur ca inca mai e eficienta cand o folosesti.

si inca ceva, daca e prea slaba concentratia, nu vei avea sex reversal, sau nu va fi suficient polen viabil, daca e prea tare vei vedea ca dauneaza plantelor. asa ca, in lipsa unui instrument de masura trebuie sa experimentezi pana nimeresti concentratia si cantitatea potrivita pentru a reusi. iar astea mai variaza si in functie de strain.

astept cu nerabdare update-ul dupa ce dai drumul la treaba, daca vad ca avem cu cine vorbi pe aici urmeaza sa mai scap si eu cate un experiment de genetica pe viitor pe forum.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Si mie mi-ar placea sa ma ocup de asa ceva, mai ales ca in timpul liceului vroiam sa ma fac biolog.

Din pacate nu am spatiul necesar amenajarii unui 'laborator' si in grow-room nu sunt conditii pentru experimente.
 
Status
Not open for further replies.
Top