What's new

Primul Grow Outdoor (INCEPATOR)

GooD1Man

Member
Salut ! Sunt nou in tainele growingului, nu am mai facut asta niciodata, sunt nou si in comunitatea voastra si as vrea sa ma apuc de treaba cam in 2 saptamani cand imi vine comanda. As vrea sa plantez outdoor, guerilla mai exact. Ideea e ca as vrea cateva sfaturi / indrumari, o sa incep sa postez poze si sa ofer mai multe detalii cand imi ajunge comanda ca vine din afara, din ce am citit pe aici nu este ok sa comand din tara.
O sa va las mai jos cateva informatii despre semnite, sol, nutrienti.
Semintele fast buds (autoflower).

Gorila Auto x2
Amnesia Auto x2
Gelato Auto x1

Pamant : Canna Terra Professional Plus 50 L, as cumpara 2-3 saci si pe langa as mai lua si perlit, 10 L per sac.
Nutrienti : 3L Bloom / 1 L veg
Ec metru
Ph 1 L up (organic)
Ph 1 L down (organic)
Ph metru adwa
Perlit o sa cumpar de la un magazin ceva ca sa amestec cu solul de la canna terra profesional plus.

Pretul ma ajunge cam 1500 lei sa zic.
(TOATA RECOLTA O SA FIE PENTRU CONSUM PROPRIU, NU VREAU SA VAND SURPLUS, NU DAU LA TOVARASI)
 

babygrower1

Well-known member
salut bos eu sunt lil baby bine ai venit în brigadă

https://www.icmag.com/threads/culturi-ninja.130190/


cum sa bagi 15 bete într-un guerilla grow, dacă era în sera sau la tine în curte mai ziceam
vez ca este turba ts3 fina la 100 și ceva de lei 210litri 100 de litri de perlit cred ca e sub 100 de lei
ce drq iti trb bloom veg nush ce i-ați agro natura (Și dacă chiar vrei sa mai iei ceva pentru flower pk13-14) și nu o sa mai trebuiască sa cumperi nici ph down dacă folosesti agro Pentru ca scade ph-ul
 

GooD1Man

Member
salut bos eu sunt lil baby bine ai venit în brigadă

https://www.icmag.com/threads/culturi-ninja.130190/


cum sa bagi 15 bete într-un guerilla grow, dacă era în sera sau la tine în curte mai ziceam
vez ca este turba ts3 fina la 100 și ceva de lei 210litri 100 de litri de perlit cred ca e sub 100 de lei
ce drq iti trb bloom veg nush ce i-ați agro natura (Și dacă chiar vrei sa mai iei ceva pentru flower pk13-14) și nu o sa mai trebuiască sa cumperi nici ph down dacă folosesti agro Pentru ca scade ph-ul
Salut lilbeibi ! 240 euro dau doar pe seminte / nutrienti / si tester ec, ph.
 

GooD1Man

Member
Incerc doar sa ofer cele mai bune conditii plantelor, atat cat stiu. Apa o sa le dau doar plata, nu de la robinet.
O sa pun cam 25-30 L de pamant cu 5 L de perlit, fac o gaura patrata si cam ala e stow. O sa fie cam dificil sa fac gropiile, dar ma descurc eu.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pamantul ala nu are logica la outdoor, poti sa le pui la fiecare un sac de 50litri pamant de gradina de la o firma ok.. si plantele vor fi mai bine, probabil si mai ieftin. Nu intotdeauna mai scump inseamna mai bun. Perlitul la outdoor guerilla te poate da de gol, pentru ca la udare iese la suprafata si fiind alb poate fii foarte usor de observat.
 

babygrower1

Well-known member
mai bine bei apa aia plata.. poți sa dai de la robinet liniștit atât timp cât lași apa sa stea fără capac minim 24 de ore ca sa iasă cloru din ea. dar dacă va fii un guerilla grow ar fii mai profesional sa ți cauți un loc de plantare unde se afla o sursa de apa prin apropriere
 

GooD1Man

Member
Pamantul ala nu are logica la outdoor, poti sa le pui la fiecare un sac de 50litri pamant de gradina de la o firma ok.. si plantele vor fi mai bine, probabil si mai ieftin. Nu intotdeauna mai scump inseamna mai bun. Perlitul la outdoor guerilla te poate da de gol, pentru ca la udare iese la suprafata si fiind alb poate fii foarte usor de observat.
Imi poti recomanda ceva mai bun ? Perlit trebuie sa ii pun pentru o aerisire mai buna, o sa incerc sa pun ceva iarba, boscheti ca sa ascund solul sa nu bata atat de tare la ochi
 

GooD1Man

Member
mai bine bei apa aia plata.. poți sa dai de la robinet liniștit atât timp cât lași apa sa stea fără capac minim 24 de ore ca sa iasă cloru din ea. dar dacă va fii un guerilla grow ar fii mai profesional sa ți cauți un loc de plantare unde se afla o sursa de apa prin apropriere
Stiu asta, dar nu am timp sa las capacul 24h ca sa iasa clorul din ea, si din punctul meu de vedere cred ca ar fi mai ok sa-i ofer apa plata, sau apa de ploaie decat apa de la robinet.
 

GooD1Man

Member

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Cu apa plata nu e bine. Se acumuleaza saruri minerale si poti face lockout de nutrienti. Plus ca unele ape plate au deja EC-ul mai mare decat ar trebui sa fie dupa ce adaugi nutrientii. Apa de fantana, sau de la robinet, e ok. La fel si aia din o balta sau rau ce pare bogat in plante si animale.
Pentru aerare merge si coco coir. Sau pui perlit dar nu pune deloc la suprafata, ultimii 5-10 cm.
 
Last edited:

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Mai merge sa amesteci cu pământul și cristale dintr-un pampers sau mai multe în funcție de cât pământ ai sa folosești!
Se vor umfla și vor reține apa acele cristale sau ce sunt ele, și așa nu vei fi nevoit să mergi așa des sa uzi planta!
Și coco e bun dar ai zis că nu vei folosi.
In rest baftă cu ele!
 

DcSantos

Active member
Salut ! Sunt nou in tainele growingului, nu am mai facut asta niciodata, sunt nou si in comunitatea voastra si as vrea sa ma apuc de treaba cam in 2 saptamani cand imi vine comanda. As vrea sa plantez outdoor, guerilla mai exact. Ideea e ca as vrea cateva sfaturi / indrumari, o sa incep sa postez poze si sa ofer mai multe detalii cand imi ajunge comanda ca vine din afara, din ce am citit pe aici nu este ok sa comand din tara.
O sa va las mai jos cateva informatii despre semnite, sol, nutrienti.
Semintele fast buds (autoflower).

Gorila Auto x2
Amnesia Auto x2
Gelato Auto x1

Pamant : Canna Terra Professional Plus 50 L, as cumpara 2-3 saci si pe langa as mai lua si perlit, 10 L per sac.
Nutrienti : 3L Bloom / 1 L veg
Ec metru
Ph 1 L up (organic)
Ph 1 L down (organic)
Ph metru adwa
Perlit o sa cumpar de la un magazin ceva ca sa amestec cu solul de la canna terra profesional plus.

Pretul ma ajunge cam 1500 lei sa zic.
(TOATA RECOLTA O SA FIE PENTRU CONSUM PROPRIU, NU VREAU SA VAND SURPLUS, NU DAU LA TOVARASI)
Salut,canna terra are deja perlit,sa ai grija sa nu pui prea mult de al tau ca o sa ti se usuce prea repede pamantul . Pe perioada de vegetatie s-ar putea sa nu ai nevoie de nutrienti si o buna bucata din flower,deci ai grija si cu nutrientii ,solul care il iei e destul de bun si eu nu prea aveam nevoie de nutrienti cu el..mult noroc si spor!:joint:
 

GooD1Man

Member
Salut,canna terra are deja perlit,sa ai grija sa nu pui prea mult de al tau ca o sa ti se usuce prea repede pamantul . Pe perioada de vegetatie s-ar putea sa nu ai nevoie de nutrienti si o buna bucata din flower,deci ai grija si cu nutrientii ,solul care il iei e destul de bun si eu nu prea aveam nevoie de nutrienti cu el..mult noroc si spor!:joint:
Sa mai adaug ceva compost sau vermiculit in sol ? Sau sa-l las asa ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca iei pamant prefertilizat, in nici un caz nu mai adaugi compost. Restul, doar daca e nevoie.
 
Top