What's new

PC Grow [scena 1, dubla 2]

dushumea

Member
Buun, haideti sa mai "revergoram" un pic sectiunea RO a forumului cu un nou grow :) . Este vorba despre o carcasa de server, Spire sp9007b Swordfin, transformata dupa placul meu, intr-un spatiu de crestere pentru o planta. Dimensiunile carcasei sunt Lxlxh = 471 x 205 x 520 (mm).
Am imprumutat de pe threadul lui evilkid, "Probleme cu planta", acel chesionar, pentru a va transmite informatiile cat mai concis si structurat:

Planta:
Din ce provine planta ? seed sau clona?
seed
Ce varsta are? (cate zile)?
16 zile
Ce strain este?
Magic Bud - fem (Paradise Seeds) – o singura planta
Ce inaltime are planta(cm)? Cate noduri?
aprox 10 cm, 4 noduri
In ce faza se afla? (seedling - vegetare - flower)
vegetare
Ce tehnica de crestere folosesti? (sog, scrog, lst etc...)
lst, topping

Mediu:
Ce umiditate este in box?
nu am umidometru; banuind ca umiditatea este scazuta, am plasat un vas cu apa inauntru
Ce temperatura este in box cu lumina aprinsa? Dar cu ea stinsa?
cu lumina aprinsa: 29-31 grade; cu lumina stinsa: 23-25 grade
Ce ventilatie folosesti? intake? exhaust? detalii...
Intake - pasiv diametru 12 cm; exhaust – doua ventilatoare pc, diametru 12 cm

Apa:
Ce apa folosesti?
apa de la robinet lasata 2-3 zile
Ce ph are?
nu am ph metru
Cat de des uzi?
o data la 3 zile

Pamant:
Ce pamant folosesti? Ce contine(perlit, cocopeat...etc)?
pamant de flori, FloraNova (parca)
Ce marime au ghivecele?
un ghiveci tip jardiniera – cel mai mare care a incaput (vezi pozele)

Lumina:
Ce becuri folosesti?(CFL, HPS, MH) Cati wati? Cati lumeni?
am construit un suport pe care am prins 4 becuri CFL Philips 23W Warm Light. Din ele folosesc doar doua (altfel ar creste prea mult temperatura)
Cat de vechi sunt becurile?
au fost noi
Care e distanta dintre becuri si varful plantelor?
5-8 cm

Fertilizare:
Folosesti nutrienti?
nu am folosit inca nutrienti.

In primele 3 zile a stat la lumina 12/12, dupa care m-am razgandit si am trecut la 24/0. In seara asta o voi pune din nou la 12/12 si o las asa pana termina.
Deocamdata nu am intrebari, mi-am raspuns singur citind forumul.

In curand voi reveni cu poze.

Succes mie! :)
 

LightOfJah

Member
E mult parerea mea 29-31 de grade , optim si ideal e sa fie maxim 27-28 ... ori cresti exhaustul ca sa scoata mai mult aer cald , ori gasesti o modalitate de a ventila aerul din incapere .... Ia-ti neaparat un Ph Test macar daca nu ai posibilitati sa-ti iei un Ph metru ... Astept pozele ca sa-mi fac o parere. Sanatate ! :tiphat:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ai 2 coolere pe intake si doar suprafata unuia la exhaustul pasiv.
mareste intake-ul, si daca asta nu rezolva diferenta de 5 grade zi-noapte trebuie sa gasesti alta solutie. 30+ grade e foarte mult, si cum de acum incepe sa se incalzeasca afara... la cat o sa ajungi?
 

dushumea

Member
am 2 coolere pe exhaust si doar suprafata unuia pe intake (la asta cred ca te refereai :) ). da, aveti dreptate, temperatura este cam mare.
nu stiu cat s-ar rezolva din problema daca as mari intake-ul, eu as zice ca e suficient pentru ca la exhaust am si light trap si filtre de carbon. solutia ar fi sa maresc turatia ventilatoarelor sau sa separ becurile cu un geam, de restul spatiului. turatia nu o voi mari pt ca-mi place linistea :)
 

LightOfJah

Member
NCIODATA sa nu faci greseala sa pui geam intre becuri si plante . Sticla mareste caldura de cel putin 2 ori , e ca o lupa ... o sa se arda in 24 de ore ... Daca ai si filtre si iti place si linistea... succes cu caldura 2 luni d-acum inainte :wahey:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca nu poti folosi macar 2 ventilatoare de 12 cm la turatie maxima, va trebui sa adaugi 4 sau 6.. ca sa ai aceasi putere la turatie redusa. sau sa renunti.
 
M

MJMJ

ma duc sa-ti fac o poza sa vezi cum am eu becul separat de restul si am scazut temperatura cu 10 grade.o secunda si revin cu edit

LE.Am becul de 250W HPS separat cu un geam,un cooler care indreapta aerul spre coolerul de exhaust.Nicio problema de 4-5 luni :)
 

Attachments

  • IMG_0237.jpg
    IMG_0237.jpg
    40.2 KB · Views: 30

dushumea

Member
foarte dragut :) . e un geam special? ce grosime are?

carcasa


ziua 1


ziua 7


ziua 9


ziua 16


imi pare rau ca nu pot sa pun poze cu etapele construirii pc-ului, dar daca are cineva curiozitati, ii voi raspunde :)
calitatea pozelor lasa de dorit; sorry pt asta ..
 
Last edited by a moderator:
M

MJMJ

eu unul,nu.cand postezi apasa pe Go Advance,selecteaza Manage Attachaments si de acolo sper ca te descurci.
 

Skit

Member
Arata bine inceputu.. dar dece ai ramas la o singura planta ? crezi ca o sa reusesti s-o intinzi cu lst-u in tot spatiu ? totusi, cred ca scoteai mai bine cu 2 plante si aveai si spatiu destul sa te joci cu ele...
 
I

IcmagUser

cel mai bine in pc iese cu scrog..intinzi planta peste tot fara probleme :)..o sa fac eu scrog in pc la o mama, e cel mai eficient..arata bine pana acum ..bafta
 

dushumea

Member
multumesc pentru incurajari!
m-am gandit sa cresc o singura planta ca sa imi fie mai usor; sa ma pot obisnui cu lst-ul, topping-ul, poate si scrog-ul (lucruri pe care nu le-am mai facut pana acum).
la urmatoarea tura poate bag doua :tiphat:
 
S

SfPetru

nu vad sa dea semne de pistili, sper sa iti ajunga spatiul, oricum arata foarte bine planta

ca sa nu te mai chinui cu pixuri infipte in pamant pentru lst poti folosi holsuruburi infiletate de jur imprejurul ghiveciului

si acum vad ca folosesti ata de cusut, eu mi-am luat de la kaufland sarma pentru vita de vie cu 5 lei, nu cred ca e ok cu ata....tulpinile se vor mai ingrosa mai ales in flower si s-ar putea sa apara probleme
 

dushumea

Member
nu e chiar ata de cusut, dar intr-adevar e subtire rau; ma asigur in fiecare zi ca nu e tulpina sugrumata.
o sa dau niste gauri cu bormasina de jur imprejurul ghiveciului ca sa pot prinde atele/sarmele.

merci! :)
 

Latest posts

Latest posts

Top