What's new

Mirosuri( control miros )

ProCan

Member
Mirosuri .....
Voi cum ati facut sa scapati de miros?
A folosit cineva Filtru de carbon?Si daca da , cu ce succes?
Cu ce metode propuneti sa scapam de miros?
 

ProCan

Member
Detaliaza ...:) am inteles filtru de hota ..dar cat de tare l-ai oprit?Adica numai miroase deloc?
 
E

evilkid

eu unul nu am folosit...dar am inteles de la alte persoane ca face treaba foarte buna. filtru il pui la gaura de evacuare
 

dalin

Member
de ce sa pui filtru cand poti sa te mandrasti in fiecare zi si sa te rasfeti cu mirosul lor!offf....oamenii astia!! :))
 

hamstorg

Member
Sznake mi-a dat o tactica buna pe care o voi impartasi si eu cu voi,iei niste sosete murdare si le lasi prin camera a explicatia pt miros! :D
 

ProCan

Member
EU ma gandeam sa iti cumperi niste plante carnivore ....mai multe la numar si asa vei putea explica mirosul.(De la plantele astea)
Am sa fac eu filtru in curand si voi relata rezultatele.Pana atunci astept pareri:))
 
E

evilkid

de ce sa pui filtru cand poti sa te mandrasti in fiecare zi si sa te rasfeti cu mirosul lor!offf....oamenii astia!! :))

nu toata lumea poate sa creasca fara nici o grija....e mai safe dak nu miroase...asa nu atragi atentia :)
 

ProCan

Member
Citez din Gantz "Aprovizionare" l-am pus eu aici sper ca nu se supara
"
am sa incerc din nou sa spun celor ce nu au crescut in viata lor si nici nu au fost pe langa o planta in crestere sau la recoltare.

Maria nu are un iz sau o aroma specifica. Ea MIROASE PUTERNIC. Nu e un miros neaparat neplacut dar e FOARTE PUTERNIC. Cand o tai mirosul devine si mai puternic. Ca atunci cand te duci in toiul verii sa duci galeata la cele 5-8 tomberoane din spatele blocului. Toata lumea stie ca sunt acolo pt ca miroase pe o distanta destul de mare. Nu ii omoara decat daca sunt langa tomberoane, dar nu vor indrazni sa deschida vreo fereastra prea curand.
Acestea fiind spuse, nici un filtruletz de frigider sau vreun Glade penal nu va reusi sa retina sau sa suprime un miros pe care o planta il elibereaza constant.
Filtru de carbon poti cumpara...dar de obicei sunt cam mari, sau iti poti face unul - sunt tutoriale pe forum si carbon activ gasesti la acvaristica. mai sunt oameni care folosesc catsan sau alte balarii pt pisici dar ma tem ca in legatura cu asta nu pot comenta

Multumim Gantz:)
 

ProCan

Member
"Activated carbon, also called activated charcoal or " Activated coal" is a form of carbon that has been processed to make it extremely porous and thus to have a very large surface area available for adsorption or chemical reactions.[1]
The word activated in the name is sometimes replaced with active. Due to its high degree of microporosity, just one gram of activated carbon has a surface area in excess of 500 m2, as determined typically by nitrogen gas adsorption. Sufficient activation for useful applications may come solely from the high surface area, though further chemical treatment often enhances the adsorbing properties of the material. Activated carbon is usually derived from charcoal.


In termeni de Coltul blocului ...Are multe gaurele aproape nanometrice in care particulele responsabile de miros sunt prinse.
Am gasit pe la acvaristica cum mi-a sugerat Gantz, Carbon activ.
http://www.youtube.com/watch?v=JzkZgQkrT40
Poate mai vrea cineva sa faca,eu unul astept sa imi creasca fetitele si sa incerc.
Activated_Carbon.jpg

Carbon_filter.jpg
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
doar unele soiuri au mirosul mentionat

ps. nici nu vreau sa stiu cum ai dobandit acest skill de a face diferenta de sex in cazul lui Felis catus domestica doar prin mirosirea urinei...

cumva te stii cu G. Bivolaru?
 

MJgrow

Active member
:))

nu dar cand intream intr-o casa unde traia un catus dinala imi pica nasul de la mirosul intepator.

daca ai pisica sau ai avut cred ca acum stiai exact la ce ma refeream. si sunt sigur ca stii asta.
 

ypmiks

Member
cred ca treaba cu sosetele murdare s-ar potrivi la mine cel mai bine.
daca imi pun un picior in spatele unitatii si bate un cooler pe el, mor plante, pesti si inca vreo 30-40 tipuri de vietati microscopice din jur.

cat despre lasat sa miroase planta, conteaza foarte mult locul unde o cresti. nu de multe ori am trecut prin fata unor case din zona rezidentiala si m-a traznit un miros de verde.

la fel, conteaza si daca stii cum miroase, ca daca ii spui ca e de la plante carnivore sau sosete unui prieten "cunoscator" , o sa rada de tine si o sa te ia la puricat "unde tii treaba".
 

Zunt

Member
eu am Air-wick anti tabaco pus si din jumate in jumate de ora pufaieda cate un jet bine in caz ca ai mai multe plante atunci iati mai multe deastea airwick si iti acopera mirosul .
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu merge, mirosul trebuie eliminat, altfel cineva care il stie il va recunoaste indiferent cu ce incerci sa il acoperi.. pur si simplu are un miros care il simti diferit fata de orice miros de deodorant de camera..
 

Zunt

Member
eu am dat o parere, intradevar miroase tare cand deschizi boxu nuti vine sa mai iesi cu capu de acolo,cel mai bine e sa ai un box pe terasa ca acolo mai deschizi geamu si elimini din miros .
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
planta produce miros constant. bine ca vine vara si ai sa poti sa tii fereastra deschisa nonstop. poate asa curentul se formeaza si trage mirosul si in locuri unde si alti oameni il pot detecta.

airwick??? fratilor voi sunteti batuti cu leuca. si o spun cu afectiune. noi va vrem binele si va spunem ca mirosul este puternic rau de tot la majoritatea soiurilor iar voi incercati sa va fofilati cu glade-uri si alti cacarezi cu un iz placut. nu pacaliti pe nimeni. voi veniti cu un odorizant si in cutie aveti ferme de sconcsi si porci. nu veti reusi!
 
ca sa va faceti o idee de cat de rau miroase o planta eu va zic cum mirosea planta mea la ~doua sapt de veg. avea cam cam 11-12 cm inaltime si cateva frunze putin mai tanara decat in poza de mai jos


Daca pleacam de acasa 24 de ore si geamu era inchis cand ajungeam acasa si intram in camera unde era planta era un miros asa puternic zici ca a stat o satra de tigani in camera si au facut caca pe acolo.
Cand planta era ceva mai mare 30cm si era o buriana adevarata daca lasam usa de la intrarea in ap deschisa 2-3 min pe scara mirosea ca naiba. Si planta era numa in veg. in flower din cate am auzit miroase de cateva ori mai tare. Deci nu miroase ci PUTE.

Nu subestimati o planta cu 7 frunze :) E ca o pitzipoanca care merge la "agatat" cu multe cristale pe ea cu formele pe afara. si cu un miros... ca iti taie rasuflarea

hai noroc :artist:
 
Last edited:
Top