What's new

despre becuri

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Merg. Dar ai aproape 1000w / mp la 25 becuri, si inaltimea aia nu ai ce face cu ea cu aceste leduri, deoarece nu penetreaza mai mult de 50-60 cm. drept urmare ai putea face 2 growuri suprapuse. sa zicem 4 x 4 pt fiecare ar veni 32 becuri, si aproape 600W/mp / nivel.
Iar pentru veg s-ar putea sa iesi mai bine daca vegetezi tot cu leduri.
 

PaparudaF

Member
Challange accepted! Foarte tare ideea cu suprapunerea. Eficienta maxima. O sa-i dau o incercare. Daca as reusi sa separ perfect cele doua etaje as putea vegeta jos si inflori sus, dar este vorba de un cort si nu cred ca o sa pot face asta. Anyway, multumesc mult pentru raspuns, really helpful.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
poti sa faci asta cu siguranta. doar ca daca e vorba de ceva ce vrei sa folosesti pe o perioada mai indelungata ii mult mai ok sa iti faci tu un growbox custom, pe care sa il imparti cum vrei.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Challange accepted! Foarte tare ideea cu suprapunerea. Eficienta maxima. O sa-i dau o incercare. Daca as reusi sa separ perfect cele doua etaje as putea vegeta jos si inflori sus, dar este vorba de un cort si nu cred ca o sa pot face asta. Anyway, multumesc mult pentru raspuns, really helpful.

Eu am fix cort asa, separat in doua spatii pe verticala. Sigur, fiind facut profi, are separatia profi, scai, fermoare, chestii... Bine, acuma nici nu mai folosesc cortul, folosesc doar scheletul ca suport pentru becuri.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Apai hai ca v-am pus poze, zic eu... Cred ca are juma de metru patrat, sau 0,4. Da, jos veg, sus flower, desi eu cred ca as fi impartit invers spatiul ala. Bine, cred ca si merge intors daca se vrea.
Amuzant a fost cand am facut doua suporturi de dulii. Bine, "am" facut :p. Eu am facut doar shoppingul.
 

nidalg

New member
Salut.
Am gasit asta la un pret mai mic de jumatate din pretul lui nou dar are 2 leduri arse.
$_86.JPG

Credeti ca se ard si urmatoarele in viitorul apropiat ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pai de ce ai vrea un produs care a dat fail deja?
Si nu, nu vad despre ce vorbesti. Dar sigur ledurile alea nu s-au ars ca erau prea bune.
 

FratiiPrastie

New member
am pierdut sirul informatiilor din domeniu... care e situatia panourilor led ? au scazut considerabil preturile? sau? as da o tura pe net sa vad, dar sincer nu mai stiu nici cum se numesc acele panouri led potrivite pentru activitatiile noastre :)
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Scuze, am incercat sa pun imagine dar se pare ca nu a mers.
E vorba de un Mars Hydro 900.

Poti sti cat a functionat? Eu as zice pas. Sigur, ar fi putut sa mearga 1000 de ore si sa se arda doua leduri, iaca-sa, dar ma indoiesc ca e asa.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Daca e LED, poti folosi 4000 si pentru flower si pentru veg. Altminteri varianta 2700 flower, 6400 veg merge pentru orice tip de sursa (inclusiv LED). CFL, HPS, MH, nu se folosesc decat astfel (2700 flower, 6400 LED).
 

Mago

Member
Da...dar...
Becurile alea sunt bune pentru vegetatie..pentru flower iti trebuie becuri cu lumina calda..
Am citit ca merge si cu lumina rece (6400k) de la inceput pana la sfarsit, dar buzi sunt mai aerati si nu sunt la fel de potenti cum ai folosi spectru cu lumina calda.
 
Hello!

A mai crescut cineva cu becuri led comerciale, din alea in forma normala de "para" (in general 6 - 13W consum cu 60 - 100w echivalenti)?

Lucrez la un box si mi-am luat 10 bucati astfel de becuri (750w echivalenti in total= 10.500 lumeni). Dupa testari, mi-am dat seama ca se incalzaesc al naibii de mult balasturile incorporate ale becurilor si lucrez la un sistem de racire prin tevi de pvc captusite cu banda de aluminiu, in care vor fixate becurile, cu balasturile in interiorul tevilor.

Ce parere aveti, s-ar putea supra-incalzi chiar si asa 10 balasturi din alea si sa imi ia naibii foc pe-acolo sau sa mi se topeasca ceva?

Am vazut pe aici ca unii folosesc radiatoare de aluminiu.. totusi, bunul simt imi spune ca daca ar fi atat de periculoase becurile astea nu s-ar vinde asa comercial, fara sistem de racire.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
S-au folosit si pe ro si pe international. Am si eu cateva in vegroom.
Mai bine scoti driverele din growbox si gata.
Sau pui ventilatie suficienta cat sa le lasi inauntru.
Si nu uita sa le scoti difuzorul de lumina.
 
Top