What's new

autoflower

I

IcmagUser

ba daca au iesit af cu media aia de thc...e ceva..vad ca af iau amploare din ce in ce mai mult, strainuri peste strainuri.
 
S

SfPetru

ati crescut careva autoflower in geam?, ma gandesc sa imi pun una pe balcon, sa ii dau tot ce trebuie dar sa o las la geam, am sanse sa scot ceva de pe ea sau dau banii degeaba pe seeds?
 

Skit

Member
ati crescut careva autoflower in geam?, ma gandesc sa imi pun una pe balcon, sa ii dau tot ce trebuie dar sa o las la geam, am sanse sa scot ceva de pe ea sau dau banii degeaba pe seeds?

Pai asta depinde de cum iti bate soarele pe balcon..incearca sa-ti calculezi orele de soare din pozitia balconului, si o sa-ti poti da seama daca merita sau nu :) Dar in general merita... cel putin eu mi-as putea tine una linistit si sunt sigur ca ar face treaba buna.
EDIT: Acuma am vazut ca vrei sa o tii dupa geam, asta nu stiu...ciudat,riscant...cred:)depinde si aici tot de soare..

Sunt si eu in cautare de strainuri autoflower... dar pe Sativa mai mult :) Numa nu ma pot hatara...
 
S

Shtote

Au fost tratate toate la fel...habar nu am ce s-a intamplat .
Asta nu ma descurajat ci ma facut sa imi iau mai multe seminte anul asta:plant grow::tree:
 
F

FlorinCrazy

Au fost tratate toate la fel...habar nu am ce s-a intamplat .
Asta nu ma descurajat ci ma facut sa imi iau mai multe seminte anul asta:plant grow::tree:
Buna atitudinea ta, ai sa reusesti.

Bafta,
Florincrazy:bump:
 

VERitabil

Member
salutare. stie cineva care e temperatura ideala pt autoflower ? Am un setup 2 x 250w Hps si temp se ridica undeva la 30-32 grade si vreau sa stiu pana unde e limita... ( auto/fem - Vertigo) . astept pareri . Peace & love
 
I

IcmagUser

eu cred ca si la temperatura difera de la strain la strain...de exemplu, alea de prin afganistan rezista si la 40 grade, nu numai ca rezista, cresc ditamai plantoaiele...prin india la fel, si acolo sunt temperaturi care nu au nici o treaba cu 24-26..africa,australia, america la fel....planta mea doar in veg ce statea in 26-28 grade, in flower e numa' la peste 30 grade si dupa cum se dezvolta nu pare sa aiba nici o problema cu temperatura asa ridicata..
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu are nici o logica ce spui tu. planta, pentru a face fotosinteza are nevoie de temperaturi cat mai apropiate de 25 de grade, daca e mai cald, planta va transpira mai mult. asta inseamna apa si nutrienti irositi. o planta tinuta la 25 de grade ar fi folosit acei nutrienti si aceea apa la dezvoltarea de noi tesuturi. in concluzie, daca o planta creste (si) undeva unde sunt 40 de grade, nu face asta pentru ca ala ii este mediul propice, ci cel mai probabil pentru ca s-a adaptat.
cred ca ar fi cazul sa studiezi mai pe larg fotosinteza inainte de a da sfaturi legate de ea.
 
I

IcmagUser

nu am dat nici un fel de sfat..doar mi-am zis parerea in legatura cu temperaturile astea..pai da, s-au adaptat la 40 grade..la noi in box nu ar putea sa faca asta?mai ales daca o inveti de mica cu temperaturi din astea, gen 30 grade..pana la urma, din cate stiu , cannabisul este o planta tropicala, asta ar insemna, imo ca rezista la temperaturi mari.citisem undeva ca in zonele tropicale temperatura medie e de 20-21 grade, deci clar sunt luni de zile in care temperatura trece de 30 grade.
acum cativa ani am fost undeva pe langa valcea, vara, afara erau peste 30 grade si am gasit o zona plina de canepa sanatoasa tun, care crestea intr-un pamant argilos tare ca bolovanu(cel putin asa parea la suprafata)..
si ma mai gandesc la ceva : vedeam prin afganistan lanuri intregi de iarba..te gandesti ca acolo erau sa zicem 40 grade..in zilele cand nu bate vantul clar temperatura la nivelul plantei e mult mai mare, poate trece si de 45 grade, mai ales la plantele din mijlocul lanului..si toate erau la fel de mari si sanatoase..am un prieten care a fost in afghanistan in armata, si mi-a povestit despre cat de mari plante a vazut pe acolo..mi-a zis ca a prins zile cu 60 grade.deja de la 25 grade la 60, ma gandesc , ca plantele alea erau moarte de mult :)
 
G

greenstep

da alexe dar intrebarea era pt un auto tinut indoor,plus ca auto e o combinatie de gene autohtone cu celelalte specii....deci sunt 2 parti importante sau foarte importante pe care le omiti,aceste combinatii si mediul in care e crescuta(indoor)creeaza modificari de la caracteristicile naturale ale mamei,tatalui in mediul natural.pace
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
plantele se adapteaza pe parcursul a zeci/sute de generatii. nu conteaza daca o obisnuiesti de mica.. si inca odata, daca o planta arata sanatoasa si e mare, nu inseamna ca nu s-ar descurca mai bine daca conditiile ar fi mai favorabile.
ma refeream ca spui tuturor ca nu e panica cu temperatura. e o recomandare, un sfat, prin simplul fapt ca e postat aici si un user mai nou poate invata de pe urma la ce ai scris tu. iar rezultatul are mari sanse sa fie prost, daca omu se apuca cu ideea ca merge si la 40 grade planta asta, deci nu va avea probleme. poate ar trebui sa tii pentru tine anumite teorii pana cand se confirma sau infirma, atat voiam sa zic.
 
I

IcmagUser

"nu am dat nici un fel de sfat..doar mi-am zis parerea in legatura cu temperaturile astea"
wtf?
 

Latest posts

Latest posts

Top