What's new

Pareri lumina new growbox

Vic98

New member
Salut! Sunt cel mai incepator posibil in grow, am cateva intrebari pentru cei mai experimentați.
Am un dulapior de 65cm inaltime x 37cm latime x 47cm lungime. Ar putea iesi ceva din el?
Mi-ar fii deajuns sa cresc si doar o fetita odata, intrucat e strict pt mine.
Vreau sa folosesc 2 sau 3 proiectoare slim cu led de 50W si 4000 lumeni. Care e parerea voastra? Merita sa dau banii pe lumini? O sa atasesz cateva poze cu dulapiorul si proiectorul, peace and love!
 

Attachments

  • 20171101_233201.jpg
    20171101_233201.jpg
    23.2 KB · Views: 49
  • 20171101_233153.jpg
    20171101_233153.jpg
    22.9 KB · Views: 47
  • 50w slim-500x500.jpg
    50w slim-500x500.jpg
    16.9 KB · Views: 48

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Poti sa scoti ceva insa spatiul fiind mic e mai complicat putin, in sensul ca e mai multa munca si mai putin rezultat. Daca au 50W reali, poti lua doar 2 proiectoare, iar daca sunt scumpe iei mai bine niste leduri normale cu fasung si le dai difuzorul de lumina jos. Nu uita de ventilatie, si neaparat da o tura pe la sectiunea de microgrows a forumului inainte sa te apuci de treaba.
 

Vic98

New member
Neata exploziv, multumesc pentru replay! Proiectoarele cu LED le-am gasit undeva intre 70-100-120 bucata. Cele la 70 sunt ceva no-name-uri, dar pentru pretul ala zic ca merita incercate, eu avand un buget low-cost. Doua bucati ar venii la 140, vânzătorul mentioneaza ca nu se incalzesc. La ledurile cu fasung m-am mai gandit pana acum dar nu stiu mai nimic despre ele, nici macar care e acel difuzor de lumina. Ledurile cu fasung am vazut ca trebuie puse pe dulie, cu duliile din nou am o problema, fiind bâtă la electro, avand doar o dulie de lampa deocamdată... Peretii dulapiorului vreau sa-i imbrac in staniol, mi-am luat o banda dublu adeziva (aceea care se lipeste pe doua parti). In legătură cu ventilatia, m-am gandit la un cooler pentru laptop, gen acela pe care asezi laptop-ul, m-am gandit si la un cooler pt pc dar n-am idee cum sa-l montez si cum as putea face sa nu scape lumina. Dulapiorul fiind din lemn masiv, nu prea cred ca as putea "taia" mare lucru din el... Trec acum si pe la secțiunea microgrow. In legatura cu culoarea lumini, exista vreun plus sau minus intre "alb rece" si "alb cald"? Orice fel de sfat, e bine-venit. Bless it!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu pune staniol. Ori vopsesti alb mat ori imbraci cu hartie mata. Proiectoarele acelea se vor incalzi, daca nu se incalzesc inseamna ca nu au nici watti aia reali, ci mai putini. Nu de putine ori proiectoarele astea chinezesti de 50-100W au de fapt 20-30W reali. Temperatura de culoare trebuie sa fie alb cald (warm white, cele ce bat spre portocaliu si nu spre albastru). Cu leguturile electrice se poate invata usor daca nu faci prostii fara cap si studiezi bine inainte. De gaurit pentru ventilatie va trebui gaurit, pentru ca trebuie sa dai aerul cald afara si sa bagi aer proaspat inauntru. Eu zic sa iti faci un plan dupa ce studiezi multe microgrouri, sa il postezi aici si cu planul astepti pareri si apoi te pui pe cumparat. Daca nu te grabesti sunt sigur ca daca pui poze se gaseste cine sa te ajute cu sfaturi, atat timp cat arati si tu interesul pentru a invata. Succes.
 

Vic98

New member
Sa studiez acele microgrow uri le gasesc aici pe forum? Am dat la search "microgrow" dar nu gasesc mare lucru, nu am gasit subiecte gen luate de la 0. De gaurit, pot gauri, dar ma refeream ca nu pot taia din el..
 

Vic98

New member
Mersi pt replay SandalE, la pamant si semine m am gandit, am ceva seminte de prin material bun si am si 2 capsule cu Blueberry de la Nirvana. Cu englez stau bine, nu i nevoie de translate! Pace!
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Draguta cutie.
Vei avea nevoie sa vopsesti alb inauntru. Celelalte optiuni sunt ori scumpe ori de cacat (staniol). Dai bine cu smirghel, pui un strat bun de bait si dai vreo doua straturi de vopsea alba satinata pt mobila.
Inainte de asta ai nevoie sa dai gauri pt intrarea aerului si evacuarea aerului. Faci gaurile de intrare in baza. 2-3 de aceeasi marime ca gaura de evacuare. Evacuarea se face pe sus cel mai bine pt ca aerul cald se ridica. Ai nevoie intotdeauna de mai mult aer care intra decat cand iese. Altfel motorul va trage mai greu, va face mai mult zgomot si risti sa arzi motorul.
Apoi ai sa ai nevoie sa scoti acel aer si fie sa il filtrezi fie sa il evacuezi in afara casei daca nu vrei sa miroasa puternic a iarba in toata casa / blocul. Pt o cutie atat de mica ia-ti un extractor de tip ventilator de baie VK 01 (google vk 01 fan). ceva cu putini decibeli daca poti.
Ca sa eviti sunete de la ventilator e bine sa iti iei tubulatura flexibila cu izolatie sonora. Daca sunetele nu sunt o problema merge si fara izolatie. Dar vei avea nevoie ca sa scoti aerul de acolo.
Si daca sunetele sunt o problema fie dai vreo 50 euro pe o cutie izolata fonic cu ventilator incorporat, fie iti faci singur (15-20euro)
Pt miros ia-ti un filtru de carbon. Merita $$$ si vei dormi linistit. Daca poti evacua aerul undeva unde nu il miroase nimeni atunci evacueaza afara linistit fara filtru.

Dar stai asa! De ce extractor asa de puternic si nu ventilator de PC? Pt ca e mult mai puternic, creezi presiune negativa si nu scapa mirosul in casa. PE langa asta ventilatoarele de PC nu sunt destul de puternice pt a impinge aerul printr-un filtru.

Si... in sfarsit, lumina.

Ce ai tu acolo e relativ slab. Si de produs caldura, va produce. Nu ai cum sa eviti asta. Becurile pe fasung E27 sunt usor de gasit si nu bate la ochi cand le cumperi. Difuzorul de lumina e bula aia de plastic de pe bec. Se scoate relativ usor. As merge pe lumina rece in faza vegetativa si pe calda in faza de inflorire. Pe langa assta le poti combina mai usor. 4 de 9-13W vor cosuma cam la fel cat ala ales de tinedar vor avea mai multi lumeni.

Nu e un hobby ieftin dar te asigur ca dupa primul grow deja amortizezi investitia.
La cat de inalta e, daca pui in jur de 8 becuri de 9-13 si ai bafta sa scoti intre 0.5-0.7gr/w ai putea ajunge sa recoltezi 30 - 50 gr. :D. Faza e ca dupa cateva grow-uri devii din ce in ce mai bun si poate ajungi foarte aproape de 1gr/w si asta inseamna undeva pe la 60+gr la fiecare recolta. Scoate calculatorul si vei vedea ca amortizezi investitia in un grow-doua.

Succes :tiphat:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
9 becuri led cu dulie si cu difuzorul dat jos ar merge perfect acolo. Dar si 2 proiectoare merg.
 

Vic98

New member
Va mulțumesc mult pt replay baieti! Am facut un plan si ma apuc de cumparat. Insa mai am si mici nelsmuriri. Ca lumini, m am gandit la 6 Philips de 13w (undeva la 40 ron 2buc), m am mai uitat pe youtube la tutoriale si am inteles si cum pot lega fasung urile E27 in serie. La lumini, intrebarea mea este, imi poate spune cineva cum se numeste acea placa pe care pot prinde toate fasung urile impreuna dupa ce le am legat in serie?
La aerisire, m am gandit si am acolo deasupra usitei de la dulap, am un sertar, acel sertar ma gandesc sa il desființez si avand deja loc pentru aerisire in locul lasat liber de sertat si fiind siundeva sus, ar fii ok sa fac acolo un filtru de carbon, parerea mea. Atasez mai jos imaginea la care ma refer
attachment.php

In partea de jos, la acel ventilator vk 01, e nevoie sa fac o gaura completa, gen sa tai un "cerc" in baza dulapiorului, nu?
Stau la bloc si afara nu il prea pot elimina, doar eventual deschizand geamul sa "intre o gura de aer".
O sa fac si un plan pe hartie cu dulapiorul pe hartie si o sa il postez aici.
Cu cumpărăturile m am cam decis, trebuie sa ma mai apuc sa caut materialele pe la noi iar apoi sa le pun in practica.
Astept orice fel de sfat, pace tuturor!
 

Vic98

New member
Am facut si proiectul pe foaie. Mai astept sugestii si parereri de la voi, ce si daca ar trebuii modificat ceva!
picture.php
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
O gura de aer? Deci....NU.
Ai nevoie de gaura in baza ca sa intre aerul. Acest aer va ajuta la racirea luminilor. Toate luminile produc ceva căldură și acest aer cald se ridica. Ai nevoie de aerul proaspăt pt răpirea luminilor si ca sa nu coci plantele. Ventilatorul trebuie să fie deasupra sau afara si sa tragă aerul dupa el.

O instalație de lumina se poate face relativ usor.



:tiphat:
 

Vic98

New member
Deci jos ii fac o gaura care o las libera si mai fac o gaura sus in care sa pun acel ventilator VKO1?
Cele din capătul instalatiei de lumini din dreapta cum se numesc?
 

Vic98

New member
Acel ventilator VKO1 trebuie sa scoata aerul?
Eu intelesesem ca acel ventilator trebuie sa bage aer de jos si aerul trebuie sa iasa prin acel filtru de sus.
 

Vic98

New member
N as putea lasa sa intre aerul prin locul lasat liber de sertar unde oricum urmeaza sa pun un filtru de carbune? Desfiintand acel sertar locul aceela oricum ramane liber.. Si sa mai fac o gaura in tavanul dulapului unde sa imi construiesc evacuarea si ea tot cu filtru de carbon? Atasez mai jos o poza cu carbonul care vreau sa il iau.
picture.php

picture.php
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Filtrul ala nu face mare lucru pentru miros, cel putin nu pe termen lung.
Si da, ventilatorul scoate aer si il impinge prin filtru. Eu ti-am zis sa studiezi ceva jurnale inainte, asta e un semn destul de clar ca ai cam sarit peste partea aia.
Cu gaura ta de la sertar si filtrul de carbon o sa ai batai de cap cu scaparile de lumina si miros.
Iar alea din capatul instalatiei de lumini se numesc riglete, le gasesti la orice magazin de materiale electrice, pe marimi. La alea le ziceai tu placi? :) Ca am tot stat sa ma gandesc ce placi se pun la lumini si nimic nu se potrivea..
 

Vic98

New member
Trecand peste tot mai multe mictrogrow uri am incept sa inteleg tot mai multe chestiile. Nu, nu ma refeream la acele chestii cand spuneam placi. Prin "placa" ma referea o "tabla" sau ceva de genul pe care se prind becurile.
 

Vic98

New member
Care mi spune si mie ce modificări sa fac la acel proiect de pe foaie sa fie totul in regula? Apoi o sa mai scriu odata proiectul si o sa il postez aici. Am mai dat o geana si pe alte microgrow uri. Eu m am gandit sa i pun ventilatorul in partea de sus, locul lasat liber de sertar sa il astup cu un carton si sa il fac cat mai etanș. In partea de jos fac o gaura pentru intrarea aerului. Astazi cred ca o sa ma apuc de becuri, o sa ma apuc sa mi leg duliile. Mai astept sfaturi cat mai detaliate de la voi daca se poate. Pace!
 

Latest posts

Latest posts

Top