What's new

O! o! Am comis-o din nou!

vasile

Well-known member
Veteran
Chestia asta poate sa fie si de la pamantul rece (daca e cu 5 grade sau mai mult mai rece decat in box..), cumulat cu niste udari mai haotice si nutrienti dati dupa ureche (sau deloc) se ajunge usor la probleme de-astea.

Posibil sa fie pamantul rece ca stau pe ciment, calmag le-am dat o udare cu, una fara. NPK nu prea le-am dat insa tot mi se pare ca are overfert, tips-urile frunzelor sunt arse si indoite in jos.

Apa inca nu au primit deloc, cred ca urmatoarea udare o sa fie calmag si PK

In continuare temperatura este intre 20 si 25, umiditatea intre 40 si 60

Ph sol 6.5, ph runoff 6.5. PPM o sa masor la runoff, da chiar voi treceti runoff-ul printr-un filtru de cafea inainte sa masurati?

Am facut niste poze cu blitz

ambele.JPG
runtz.JPG
tb.JPG
tb2.JPG
tb3.JPG
tb4.JPG
tb5.JPG
tb6.JPG
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca stau pe ciment clar e mare sansa sa fie de acolo. Runofful depinde cu ce il citesti, daca e cu sonda electronica ar fi bine sa fie filtrat. Daca e cu reactivi, e ok atat timp cat se poate observa culoarea reactiei.
 

vasile

Well-known member
Veteran
Daca stau pe ciment clar e mare sansa sa fie de acolo. Runofful depinde cu ce il citesti, daca e cu sonda electronica ar fi bine sa fie filtrat. Daca e cu reactivi, e ok atat timp cat se poate observa culoarea reactiei.

De la cimentul rece combinat cu umiditate crescuta este 100%, altceva nu are ce sa fie. Pai daca cu geamu inchis s-a ajuns la 20 grade in cort, cu el deschis lea dat dauna 4 zile ca au fost temp de 8 grade afara dimineata.

Azi era destul de uscat pamantul si eram foarte curios sa testez ph si ppm asa ca le-am dat vreo 2 litri de apa la fiecare cu o doza de calmag si pk 0-1-3, in total vreo 370 ppm/ph 7, o doza destul de mica, la runoff am testat 1000 ppm deci mancare au bine, nici mult nici putin.

Ph am testat pe la 6.2 runoff deci posibil sa fi fost vorba si de un mic nutrient lockout, o sa se redreseze zilele astea si de sapt viitoare o bag in flower.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
problema cu EC-ul mult mai mare in sol e ca stii doar ca ai nutrienti multi, nu si ce ai acolo.. si daca nu cumva e vorba si de lockout. dar Ca e foarte afectat de miscarea apei in planta (sau lipsa ei de fapt) si atunci umiditatea si frigul sunt o problema majora.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Eu as incerca sa schimb ghiveciul, mult perlit la baza cu putin pamant si vii cu astea mici peste. Nu e greu sa le muti (in 2 e mult mai usor) astepti sa se usuce solul si ce e drept se streseaza putin (am mutat ocazional din 11l in 20,25l fara probleme, chiar si in prima parte de flower) si a 2-a varianta ar fi ramele.
Daca umiditatea sare de 60-65% aerul devine foarte rece si poate influenta bunastarea plantelor dar, poti rezolva camera respectiva, poti pune un dezumidificator, dat drumul la caldura (ajuta foarte mult sa nu apara condens) si asta-i!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Un strat de 5 cm de polistiren sau chiar si o patura veche in mai multe straturi ajuta enorm la podea.. sub ghivece.
 

vasile

Well-known member
Veteran
Eu as incerca sa schimb ghiveciul, mult perlit la baza cu putin pamant si vii cu astea mici peste. Nu e greu sa le muti (in 2 e mult mai usor) astepti sa se usuce solul si ce e drept se streseaza putin (am mutat ocazional din 11l in 20,25l fara probleme, chiar si in prima parte de flower) si a 2-a varianta ar fi ramele.
Daca umiditatea sare de 60-65% aerul devine foarte rece si poate influenta bunastarea plantelor dar, poti rezolva camera respectiva, poti pune un dezumidificator, dat drumul la caldura (ajuta foarte mult sa nu apara condens) si asta-i!

O sa vad cum progreseaza treaba si o sa iau in considerare ramele, de mutat nu mai imi bat capu acum ca risc sa le belesc.

Un strat de 5 cm de polistiren sau chiar si o patura veche in mai multe straturi ajuta enorm la podea.. sub ghivece.

Asa am procedat. :smoke::smoke:
 

vasile

Well-known member
Veteran
Arata blana @gumzgi

Cand l-am cumparat nu stiam nimic despre strainu asta, m-am dus la barneys cu o lista si cand ajung acolo nu aveau nimic de pe lista mea. :biggrin::biggrin:

Asa ca am luat ce am gasit seminte am gasit, mai am niste blueberry si libery haze de la ei

Tare curios sunt cum sparge
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Liberty Haze este bun, mediu ca high dar foarte bogat in cristale si compact! Daca nu ma insel este un soi premiat. In urma cu 10-12 ani il faceam pentru prima data :joint:

Pe net sunt mult mai multe sortimente decat gasesti in shop!
 

vasile

Well-known member
Veteran
Numa sa nu fii in ro, ca e la pachet cu garda shop-ul.. :))

Vazusem o postare cu unu pe reddit care se mandrea ca a dat comanda de pe un site din ro si nu ia venit garda la usa impreuna cu semintele si incuraja mai multa lume sa dea comanda ca nu patesc nimic :)))

De parca aia sunt prosti sa vina imediat...te lasa sa pui alea si iti fac surpriza fix cand iti e lumea mai draga. :biggrin:
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Nu stiu daca sunt in floare :joint: dar par ca cer de ceva timp alt ciclu. Poti avea deficiente mai mari daca te lungesti in vegetatie cu ele pentru ca sug absolut tot din sol si dupa o sa fie greu sa le tii intr-o stare decenta.
Multi mergem ca vegetez cat ne propunem dar nu se observa rapid anumite detalii care iti indica ca este cazul, tine de cat de mare este ghiveciul. Am incercat multe variante de imbunatatire al solului si totusi nu am reusit sa vegetez mai mult de 8 saptamani in 20-25l si sa nu apara anumite deficiente si rezolvate rapid ca sa nu se usuce planta.

Ma refeream la cei care locuiesc in tari unde legislatia permite asta :biggrin:
 

vasile

Well-known member
Veteran
Nu stiu daca sunt in floare :joint: dar par ca cer de ceva timp alt ciclu. Poti avea deficiente mai mari daca te lungesti in vegetatie cu ele pentru ca sug absolut tot din sol si dupa o sa fie greu sa le tii intr-o stare decenta.
Multi mergem ca vegetez cat ne propunem dar nu se observa rapid anumite detalii care iti indica ca este cazul, tine de cat de mare este ghiveciul. Am incercat multe variante de imbunatatire al solului si totusi nu am reusit sa vegetez mai mult de 8 saptamani in 20-25l si sa nu apara anumite deficiente si rezolvate rapid ca sa nu se usuce planta.

Ma refeream la cei care locuiesc in tari unde legislatia permite asta :biggrin:

In vreo 3 zile fac 5 saptamani, vreo 4 saptamani le-am dat 24/0, saptamana asta le-am dat vreo 18/6.

De luni o sa dau 12/12.

Ba frate una dintre ele pute grav rau, cred ca Runtz, nici macar nu e in floare si candeste mai tare decat alte strainuri pe care le-am crescut in flower, are miros d-ala de iarba sanatoasa, patrunzator, skunk.

Si am mai observat ceva la ea, deja are tricomi pe frunze! Cum de a inceput de pe acum nu stiu, sau poate sunt eu prea spart si vad aiurea! :chin::chin::rasta:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Plantele au tricomi pe frunze din vegetatie.. dar nu la toate sunt vizibili. E un semn foarte bun de obicei daca ii vezi cu ochiul liber!
 

vasile

Well-known member
Veteran
A treia zi de flower

Le dau undeva pe la 1100 ppm hrana, iguana bloom 4-3-6 si calmag. O udare cu nutrients, una fara.

Ph e undeva pe la 6.2

S-a cam aglomerat putin, am crescut distanta fata de lumina astfel incat sa mai creasca si pe verticala unde e loc mai mult.

Sub topurile alea se afla o adevarata jungla, e plin de frunzulite mici, au crescut destul de compacte in mare parte ca am tinut lumina destul de jos.

Mie cam frica putin de mucegai, om trai si om vedea.


ambele1.JPG


runtz:

runtz1.JPG
r2.JPG


tropicanna banana:

tb.JPG
tb2.JPG
 
Last edited:
Top