What's new

fail

DcSantos

Active member
Daca site-ul e din Romania ai mare grija ca sunt multe mana in mana cu politia, cel mai bine da comanda din afara, sau daca vrei neaparat din ro da comanda la un prieten acasa, nu pe datele tale.

Also ce sa faci cu ghiveci de 15 l? e foarte mare pt ce ai tu nevoie.
Nu stiu daca mai tineti voi minte cand aveam planta aia in stil scrog in ditamai ghiveciul :))))Trecpeverde ,al tau nu e chiar asa mare ,eu aveam planta in ghiveci de vreo 48 de litri! Si acum ma amuz cand imi aduc aminte :)))Am reusit doar sa prelungesc perioada de flower dar nu am reusit sa maresc si cantitatea. Ghiveciul(marimea) il alegi in functie de cat vegetezi planta. Daca vegetezi 1 luna mergi pe vreo 8-10 l ghiveciul final . Daca vegetezi 2 sapt pt sog as alege 5-6l in ,fara vegetatie 4-5 l ar trebui sa fie de ajuns dar poti folosi si 5-6 l cu udari mai rare.:joint:
 

DcSantos

Active member
In legatura cu lumina ma gandesc sa fac un cadru din lemn si sa pun duliile pe acel cadru cum am vazut si pe acest forum sau are cineva o idee cum sa imi confectionez lumina?
Poti folosi si o tava de aluminiu din aia patratoasa pe post de cadru daca nu ai altceva la indemana.S-ar putea sa nu mai ai in ce sa faci chec dar macar ai rezolvat lumina !:joint:
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Dupa parerea mea e bun , dar mai trebuia sa tii cont de un aspect foarte important.... si l-ai ratat!
becurile alea au sa zicem 10-12 cm +dulie inca 8-10cm + scandurile alea tot vre-un 6cm are ,
sa ghicesc asa cam un 25 de centimetri din inaltime iti haleste asa e??
becurile eu le-asi fixa fix intre acele lemne sau chiar as lasa afara doar 2-3 cm din buza becului si fundurile duliilor le- as ridica sus!
asta e una ,
a doua : Ce e cu legatura aia acolo ???
de ce nu ai legat din bec in bec ??
nu ai loc sa bagi doua fire la un singur contact??
eu cred ca ai !
vii in primul bec cu alimentarea pe cele doua borne , tot din acele borne pleci cu alte doua in urmatorul bec , si in urmatorul mai adaugi pana la urmatorul inca doua si tot asa legatura in paralel!
si nu nodul ala de l-ai facut tu acolo !
si mai scutesti si spatiu putin acolo un 4-6cm ~~ . in rest e bine ,dar daca mai ai forta si vointa de munca mai poti lipi si niste foi albe A4 pe pereti sa ai o reflexie mai buna
culorile inchise absorb lumina !
In rest succes! Multa bafta!
:bis::smoke:
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Dupa parerea mea e bun , dar mai trebuia sa tii cont de un aspect foarte important.... si l-ai ratat!
becurile alea au sa zicem 10-12 cm +dulie inca 8-10cm + scandurile alea tot vre-un 6cm are ,
sa ghicesc asa cam un 25 de centimetri din inaltime iti haleste asa e??
becurile eu le-asi fixa fix intre acele lemne sau chiar as lasa afara doar 2-3 cm din buza becului si fundurile duliilor le- as ridica sus!
asta e una ,
a doua : Ce e cu legatura aia acolo ???
de ce nu ai legat din bec in bec ??
nu ai loc sa bagi doua fire la un singur contact??
eu cred ca ai !
vii in primul bec cu alimentarea pe cele doua borne , tot din acele borne pleci cu alte doua in urmatorul bec , si in urmatorul mai adaugi pana la urmatorul inca doua si tot asa legatura in paralel!
si nu nodul ala de l-ai facut tu acolo !
si mai scutesti si spatiu putin acolo un 4-6cm ~~ . in rest e bine ,dar daca mai ai forta si vointa de munca mai poti lipi si niste foi albe A4 pe pereti sa ai o reflexie mai buna
culorile inchise absorb lumina !
In rest succes! Multa bafta!
:bis::smoke:

L.E.: Scuze nu stiu de ce s-a postat de doua ori !
 

vasile

Well-known member
Veteran
Desi sunt prea spart acu si e posibil sa manac cacat

1. Ai legat cu niste cabluri invelite in cauciuc care au risc de incediu
2. Ai lipit cu banda de izolier care la fel are risc de incediu

Poate ca iti iese poate ca nu , cu 12-15 lei iti luai un splitter care avea 5 dulii e27 si care duce 120 w lejer, fara sa te mai chinui cu lemne, cabluri etc.

Cu 2 dulii d-alea faceai lejer 240 w fara prea mare chin

 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu nu as avea incredere in fire electrice sa tina agatate greutati!
Si na.. firele electrice daca is cumparate recent nu ar trebui sa aiba risc de incendiu, la fel si banda izolatoare. Conform UE nu au voie sa intretina focul.
 

babygrower1

Well-known member
decat sa te complici cu reglaje prinde direct in tavan ca oricu e înalt ghiveciu ala :) eu așa am făcut și n am avut nici problema
(prea multe idei te fac mai confuz decat un haze)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Doar ca modelul de dulie nu pare sa permita prinderea nici de tavan.. Acum am vazut ca si becurile par sa stea agatate in fire. Aia e total gresit. Exista dulii ce se prind cu suruburi in lemn sau ce vrei tu, alea de le-ai luat tu nu par sa aiba sistem de prindere, cred ca sunt pentru veioze si iti trebuie teava filetata ca sa le prinzi (ar trebui sa aiba un filet pe unde ai scos tu firul). Firul electrificat nu e sistemul de prindere potrivit, asta clar.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
1000002193.jpg

Asta e ce iti trebuia tie, si se poate folosi ori lamela aia de metal ori o scoti si bagi din interior catre exterior suruburi si prinzi in lemn.
 

DcSantos

Active member
Asta e ce iti trebuia tie, si se poate folosi ori lamela aia de metal ori o scoti si bagi din interior catre exterior suruburi si prinzi in lemn.
Duliile mele preferate.In Romania is destul de usor de gasit astea. In anglia m.am uitat dupa din astea si doar pe ebay sau amazon gasesc . N-am vazut la nici un magazin.Si is mai scumpe ca in ro..:joint:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pai na, si eu ma miram cat de ieftine sunt in ro, si mai ales ca sunt mai ieftine ca cele de plastic.. (chiar si decat cele mai ieftine din plastic, uneori)
Cred ca vin din turcia, sau ceva de genul! Sau poate sunt facute chiar in ro, nu am idee.
Ele sunt dulii pentru aplica sau plafoniera, deci nu ar avea mare cautare pentru utilizatorii casnici in mod normal. Romania e mai speciala, se pare.
 
Top