What's new

First Try-70x70x160-Pineapple Express/Bubble Kush/Cheese/

didraro

Active member
Salutare baieti, de ceva timp cercetez forumul asta minunat si intr-un final am hotarat sa-i dau drumul cu 3 marioare din strainurile mentionate in titlu comandate inca de acum un an de la seedsman. De ieri le-am trecut la 18/6 sub un led mars hydro trs1000
Pineapple express este de la G13 iar restul de la Barneys farm, toate sunt feminizate.

In dotare avem asa:

1 Grow tent 70x70x160
3 ghivece de 11L
1 Umidificator pentru controlul umiditiatii, locuiesc intr-o zona foarte uscata pe timpul iernii si trebe sa ridic umiditatea de la 35 la 65-70 cat am inteles ca au nevoie fetele in perioada de veg.
Momentan un ventilator asigura miscarea aerului in cort dar in viitor voi mai adauga unul in partea de sus a cortului
1 Filtru de carbon + extractor pentru cand va fi nevoie, momentan este oprit si lasat o gaura pasiva in partea de sus a cortului sa iasa aerul.
Pamantul folosit este Natura Agro(citisem undeva pe forum ca au avut unii baieti rezultate bune cu el si am zis sa-i dau o sansa)
Mai am un ingrasamant natural tot de la Natura agro insa astept sa-mi ajunga Iguana Grow si Bloom in cateva zile si probabil le voi folosi acelea daca nu cumva imi recomanda cineva diferit

Momenan le hranesc cu apa chioara de la robinet lasata 24 de ore ca sa iasa clorul, din cate citisem nu-i recomandat sa le dau nimic supliment pana in 2-3 sapt de veg sau ma insel?

Sper cu ajutorul celor mai experimentati de aici sa-l duc la capat acest grow fiind si o provocare personala pentru mine sa termin cu un rezultat bun

Las si cateva poze cu fetele, spor in toate!

Image from iOS (19).jpg - Click image for larger version  Name:	Image from iOS (19).jpg Views:	71 Size:	107.5 KB ID:	18032156


Image from iOS (18).jpg - Click image for larger version  Name:	Image from iOS (18).jpg Views:	52 Size:	126.7 KB ID:	18032161

Image from iOS (17).jpg - Click image for larger version  Name:	Image from iOS (17).jpg Views:	52 Size:	91.8 KB ID:	18032162


Image from iOS (15).jpg - Click image for larger version  Name:	Image from iOS (15).jpg Views:	52 Size:	136.3 KB ID:	18032163


Image from iOS (11).jpg - Click image for larger version  Name:	Image from iOS (11).jpg Views:	53 Size:	161.9 KB ID:	18032164
 

Attachments

  • Image from iOS (18).jpg
    Image from iOS (18).jpg
    126.7 KB · Views: 80
  • Image from iOS (17).jpg
    Image from iOS (17).jpg
    91.8 KB · Views: 69
  • Image from iOS (15).jpg
    Image from iOS (15).jpg
    136.3 KB · Views: 77
Last edited:

DcSantos

Active member
Salut si spor la treaba man! Rasadurile mergeau mai bine pt. inceput in niste paharele de unica folosinta (primele 2 sapt). E mai usor de controlat la udat plantutele mici care nu au nevoie de prea multa apa! ;) :joint:
 

didraro

Active member
Salut si spor la treaba man! Rasadurile mergeau mai bine pt. inceput in niste paharele de unica folosinta (primele 2 sapt). E mai usor de controlat la udat plantutele mici care nu au nevoie de prea multa apa! ;) :joint:

Mersi la fel man! Da, ai dreptate doar ca am preferat sa nu incerc cu transplant din prima incercare in ideea sa nu le stresez. Probabil le va lua mai mult la inceput sa-si dea drumul fiind ghiveciul mai mare dar nu ma grabesc cu ele
 

lumion

Active member
Ohoo, fain, bine ai venit in club.Usor a inviat si forumul romanesc.Inca putin si o sa ne fie greu sa urmarim atatea jurnale frumoase:yay: Eu folosesc pahare de hartie si plantele nu au parte de nici un stres. Paharele de hartie le poti pune asa in ghiveciul mare, cand este nevoie. Aceste pahare se dezintegreaza si lasa loc radacinilor sa creasca in voie. Mult succes in continuare. Pace.
 

didraro

Active member
Ohoo, fain, bine ai venit in club.Usor a inviat si forumul romanesc.Inca putin si o sa ne fie greu sa urmarim atatea jurnale frumoase:yay: Eu folosesc pahare de hartie si plantele nu au parte de nici un stres. Paharele de hartie le poti pune asa in ghiveciul mare, cand este nevoie. Aceste pahare se dezintegreaza si lasa loc radacinilor sa creasca in voie. Mult succes in continuare. Pace.

Nu cred ca a murit niciodata sa fiu sincer dar ma bucur sa vad ca legendele inca sunt pe aici ;) si ii ajuta si pe cei mai la inceput. Urmatorul grow sigur voi face cu transplant insa sper sa mearga de data asta si fara, vad ca deja au prins radacina cat de cat si incep sa dezvolte frunzele. O intrebare, cam de cand ar trebui sa le dau ingrasamant avand in vedere ca le tin sub leduri si pamantul din ce stiu nu prea are in el mare lucru? Ma gandeam sa incep din sapt 3 de veg dar poate ar trebui mai repede
 

lumion

Active member
Tine foarte mult de pamantul in care cresti, si cat de fertilizat este. Sfatul meu este sa astepti pana cand vezi ca apar mici semne si atunci sa incepi cu nutrientii. De ce asa? Pai daca faci asa data viitoare o sa fii mai precaut si o sa stii sigur cand au nevoie din timp. Alt sfat este sa nu schimbi o perioada lunga de timp tipul pamantului, nutrientii si astfel o sa ai o reteta proprie si stabila. Ai rabdare si timpul le rezolva pe toate. Pace.
 

lumion

Active member
Spre binele tau sterge poza cu mana ta si sticla de nutrienti pentru ca se vede tatuajul.
 

didraro

Active member
Mersi de sfaturi, o sa mai astept atunci pana arata ceva semne planta si abia atunci 1ml de nutrient la 1l apa. Poza nu cred ca o pot sterge sau cel putin nu vad optiunea...daca exista vreun moderator care sa vada postare il rog frumos sa o stearga( poza cu nutrientul). Spor in toate!
 

didraro

Active member
Update. Fetele au 18 zile de cand le-am pus in pamant, am inceput sa le dau de sapt asta 1ml iguana grow+ 1 mil voodoo juice pt radacini si pare sa le placa de minune. Din pacate bubble kush a ramas putin handicapata( n-am nicio idee de ce) probabil este geneticul de kkt dar in rest totul merge bine...Pineapple express mi-a facut o surpriza acum o sapt si si-a facut singura top 😂Acum incepe sa dezvolte frunze noi din ambele parti si pare sa-i mearga bine, mai mult...are deja prima frunza cu 5 puncte ceea ce este o surpriza pentru varsa ei. Planuiesc sa le dau un top la px si cheese insa bubble il voi lasa probabil sa-si revina ca sa le ajunga din urma pe cele doua. De la inceputul grow-ului am observat ca am musculite mici ca si cele de vin prin cort, am pus acum ceva capcane cu lipici insa nu par sa functioneze cum as fi vrut, aveti idee ce as putea face pentru a elimina problema? Am citit undeva ca se poate adauga 1cm de nisip la baza radacinii si astfel ele nu isi pot depunde larvele si vor muri..oare functioneaza? Ramane de vazut...Am uitat sa mentionez, sunt foarte mancacioase, au inceput sa inghita cam 1l pe zi insa incerc sa le ud mai rar pentru a promova cresterea radacinilor. Temp constant cu becul aprins este intre 24-26 si stins 21-24, umiditate intre 60-80 cu ajutorul umidificatorului. Cum vi se par fetele?
Image from iOS (22).jpg
 

Attachments

  • Image from iOS (22).jpg
    Image from iOS (22).jpg
    111.8 KB · Views: 71
  • Image from iOS (21).jpg
    Image from iOS (21).jpg
    110.3 KB · Views: 69
  • Image from iOS (20).jpg
    Image from iOS (20).jpg
    115.9 KB · Views: 75
  • Image from iOS (19).jpg
    Image from iOS (19).jpg
    119.9 KB · Views: 73
  • Image from iOS (18).jpg
    Image from iOS (18).jpg
    105.5 KB · Views: 68
  • Image from iOS (17).jpg
    Image from iOS (17).jpg
    125 KB · Views: 68

DcSantos

Active member
Salut ! Arata bine fetele man ,spor la treaba ! Bubble kush-ul mi se pare putin over watered totusi ,probabil de asta a si ramas putin in urma. As mai fi asteptat pana sa le dau nutrienti ,probabil acum ele au inceput sa folosesca ce e deja in sol deci nu prea vad rostul sa dai nutrienti acum. Salut ! :joint:
 

didraro

Active member
Am observat si eu overwater la bubble de aia am zis sa nu ii mai dau apa zilele astea sa vedem cum isi revine. Am avut probleme cu ea de la inceput daca te uiti si la primele frunze sunt foarte ciudate si dezvoltate inegal deci banuiesc ca a fost o combinatie intre genetic+overwater. Oricum, apreciez vorbele de incurajare! Cat despre nutrienti, am hotarat sa le dau fiindca pamanul este destul de slab nutritiv si incepeau sa arate mici semne de deficiente pe frunze, si crescand sub led am zis sa aibe macar putin ajutor. Fumuri usoare!
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Pentru Bubble cred că a fost prea fertilizat pământul de s-a strâmbat așa! Poate sa nu mănânce atâta nutrient deci grija cu dozarea la ea! Deci apa chioară! Deocamdată!
La celelalte le poți da o mica doză de calciu magneziu! Asta le va ajuta sa asimileze mai bine nutrienți pe care i-ai dat până acum , dar de obicei in vegetație nici nu prea mănâncă nutrienți, asta depinde și de solul pe care îl folosești și de genetică, unele sunt mai flămânde altele nu!
Hai succes cu grow-ul!
 

didraro

Active member
Mersi Vasy, mult spor iti doresc si tie cu growul! La cele doua le-am facut ieri un top si par ca isi revin incet incet, am ridicat ghivecele si spre surprinerea mea deja au iesit radacini prin toate gaurile de scurgere..radacini frumoase albe fara nicio urma de maro, inclusinv la Bubble!
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Arata bine! Ce is chestiile alea rosu cu alb de la suprafata solului? Capcane pt insecte? Sunt de alea cu feromoni cumva?
 

didraro

Active member
Salut explo! Da, sunt capcane lipicioase pt musculite dar nu cred ca le atrage in vreun fel cu atat mai mult prin feromoni din moment ce abia 1-2 musculite s-au lipit pe ele in schimb la baza solului inca sunt multe. Astazi cand ma uitam la bubble am observat ca marginea laterala a frunzelor incepe sa se ridice in sus(curl), dupa un pic de research am inteles ca ar putea fi tot de la overwatered in combinatie cu caldura...sa o tin tot asa fara apa inca 2-3 zile sau ce ar fi mai indicat?
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Poti folosi o solutie pe baza de usturoi cu care stropesti plantele. Am folosit benzi cu lipici si s-au prins in ele peste 30 de musculite, deci sunt bune daca le asezi la nivelul varfurilor.
Am vazut ceva interesant de la biogreen, garlic, bun pentru daunatori si eficient (zice lumea pe forum). Am avut neplaceri create de musculite negre si tripsi, iti pot afecta rezultatul final, mai ales la calitate.
Spor!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ideea e ca aceste capcane cu feromoni sunt pe specii, si nu atrag neaparat specia dorita, daca nu sunt "modelul" potrivit. Cele galbene ori albastre macar atrag vizual. Ai sanse mai mari sa prinzi ceva cu acelea.
 

didraro

Active member
Am mai adaugat o banda galbena aproape de bubble si deja a prins cateva, sper sa faca fata totusi pe mai tarziu cand le bag in flower dar oricum daca problema persista le voi trata cu produsul de la biogreen. Si un mic update... Ieri le-am aplicat un LST la PX si Chesse iar astazi pare ca si-au revenit deja din stresul provocat, la pineapple i am aplicat inca un toping sa acopar cat mai mult din suprafata pe care o am la dispozitie insa bubble kush ul l-am lasat asa..poate reuseste cumva sa le ajunga din urma pe cele doua 🤞.

Cred ca le mai tin in vegetatie vreo 2-3 sapt si le bag la 12/12, nutrienti le dau doar la 2 udari foarte putin cate 1ml/l si pare sa le placa...bubble kush primeste doar apa chioara lasata 24h sa iasa clorul. Cam atat pentru moment las cateva poze marioarele :plant grow:
Image from iOS (11).jpg
 

Attachments

  • Image from iOS (11).jpg
    Image from iOS (11).jpg
    92.7 KB · Views: 75
  • Image from iOS (17).jpg
    Image from iOS (17).jpg
    111.3 KB · Views: 68
  • Image from iOS (18).jpg
    Image from iOS (18).jpg
    76.6 KB · Views: 66
  • Image from iOS (19).jpg
    Image from iOS (19).jpg
    95.2 KB · Views: 68
Top