What's new

First Grow Bagseed ( Αλβανός ) Diy Tent

Lamogio

Member
Θα πάρω εφόδια και γνώσεις για τον χειμώνα !!
Σκέφτομαι κατά την ανθοφορια να κλείσω το δωμάτιο τελείως να μην μπαίνει φως και να ανοίξω το grow tent να βγάλω δηλαδή τους τοίχους για να παίρνουν αέρα και να έχω 4 Ανεμηστιρακια να βαράνε και ένα αεροθερμο να βγάζει κρύο αέρα .. λέτε να βελτιωθεί η κατάσταση ? .

να μετατρέψω δηλαδή το grow tent σε grow room σε μέγεθος ενός δωματίου 15 τετραγωνικών
 

Papastroumf

Member
Θα πάρω εφόδια και γνώσεις για τον χειμώνα !!
Σκέφτομαι κατά την ανθοφορια να κλείσω το δωμάτιο τελείως να μην μπαίνει φως και να ανοίξω το grow tent να βγάλω δηλαδή τους τοίχους για να παίρνουν αέρα και να έχω 4 Ανεμηστιρακια να βαράνε και ένα αεροθερμο να βγάζει κρύο αέρα .. λέτε να βελτιωθεί η κατάσταση ? .

να μετατρέψω δηλαδή το grow tent σε grow room σε μέγεθος ενός δωματίου 15 τετραγωνικών

Αν κρατήσεις τον ίδιο φωτισμό θα έχεις πρόβλημα,διότι το φως θα αντανακλάει πολύ λιγότερο λόγω του μεγέθους του δωματίου.
 
G

Guest

Γειά σου φίλε!

Πρώτα απ' όλα οι cfl πρέπει να είναι πολύ κοντά στα φυτά,πλησίασέ τα στο φως(αν δε μπορείς να πλησιάσεις το φως σ'αυτά,γιου νόου,Μουχάμεντ φάση :biggrin: ).Γύρω στα 10-15 εκατοστά πρέπει να ναι καλά,βάλε χέρι να δεις,αν αντέχεις εσύ τη ζέστη,την αντέχει και το φυτό.

Συμπλήρωσε και χώμα σ'αυτό που τέντωσε.

Για αυτό που σκέφτεσαι με το δωμάτιο δεν έχει νόημα όπως σου είπε ο Στρουμφ ,καλύτερα να απομονώσεις μια γωνία με τις διαστάσεις που θες(άμεσα εξαρτώμενο με πόσο/α φως/φυτά θα πας).
 

theia

Member
Θα πάρω εφόδια και γνώσεις για τον χειμώνα !!
Σκέφτομαι κατά την ανθοφορια να κλείσω το δωμάτιο τελείως να μην μπαίνει φως και να ανοίξω το grow tent να βγάλω δηλαδή τους τοίχους για να παίρνουν αέρα και να έχω 4 Ανεμηστιρακια να βαράνε και ένα αεροθερμο να βγάζει κρύο αέρα .. λέτε να βελτιωθεί η κατάσταση ? .

να μετατρέψω δηλαδή το grow tent σε grow room σε μέγεθος ενός δωματίου 15 τετραγωνικών

bgale ta tixakia na pernei aera to box pou m to ekanes kai grow tent kai bale ena kalo anemistira na fusaei elafria sto ipsos anamesa stis lampes kai ta futa !! ta mikra anemistirakia balta na fusane lampes !! xwris na xtipame meta ta futa omws !!
 

Lamogio

Member
Το λοιπόν !! Καλημερες ! :)

Έβγαλα τα τυχαία και έχωσα και τα 4 Ανεμηστιρακια να βαράνε τις λάμπες και λίγο τα φυτά .

κατέβασα τις λάμπες 10 πόντους από τα φυτά αλλά τώρα έχω 30 βαθμούς ...λολ ..
Ωστόσο κάτω από τις λάμπες δεν νιώθεις ζέστη .. Ούτε καν στους 5 πόντους .. κωλο εποχή!

Συμπλήρωσα κ χώμα και στα δύο κ όλα κουλ !

Το πρώτο μου , βγάζει τώρα 4 φυλλαράκια , όχι 2 όπως πριν (σύνολο 8 ) ..φαντάζομαι σε κάνα 2 μέρες θα είμαστε πολύ καλά !!
 

Lamogio

Member
Καλησπέρα καλησπέρα !!
Θα μου κάνετε ?!
Σήμερα είναι η 14η μέρα ανάπτυξης και πάμε πολύ καλά .. .
φώτα 18/6
νερό περίπου 100 ml μέρα παρά μέρα (αναλογα το αν ειναι υγρο το χωμα).
4 Ανεμηστιρακια είναι κολλητά σχεδόν στις λάμπες (2 από κάθε πλευρά ) και βαράνε για να είναι πιο κρύα ή περιοχή κοντά στις λάμπες .
Μπήκε Χρόνο διακόπτης στο αεροθερμο το οποίο είναι δίπλα στα κορίτσια και βαράει τις θερμές ώρες .
Το πιο μικρό από τα 2 (10ημερων) έχει ένα μικρό φάγωμα - σπάσιμο στην άκρη ενός από τα φύλλα του .. να ανησυχώ .?
Κατά τα άλλα , όλα καλά !
Αύριο θα ανέβουν φώτο !!
Τα σχόλια και οι συμβουλές ευπροσδεκτα/ες.
 

Lamogio

Member
Στο προηγουμενο ποστ ήθελα να γράψω *Τι μου κάνετε ? :p
Στο θέμα μας !
Βγάλαμε φωτογραφίες τα μωράκια και είμαι έτοιμος για ανατροφοδότηση .. Παρακαλώ,Τα φώτα σας !:woohoo:

 

Papastroumf

Member
Θερμοκρασία αρκετά καλά για την εποχή.Αν μπορείς κράτα την εκεί όταν έχεις αναμμένες λάμπες πάντα.Αρκετά υγιεί φαίνονται.Όσο για το φάγωμα ψάξε καλού κακού για τίποτα αν και νομίζω οτι δεν είναι τίποτα ανησυχητικό. Βίβες :tiphat:
 

Lamogio

Member
Καλησπέρα και πάλι !! Έψαξα το μέρος, το καθάρισα , όλα καλά , αύριο θα ψεκασω κ με κανένα αροξολ για ζωύφια ..
ανέβασα τα φυτά στους 5 ππόντους από το φως . Σταθερή θερμοκρασία 27 υγρασια 60% . Όλα αυτά μετά τις 6 το απόγευμα που άναψαν τα φώτα , τώρα το παίζει το πρωί κατά τις 12 , πριν σβήσουν , άλλη ιστορία , θα το δω αύριο μεθαύριο .
Αύριο θα πάω να πάρω 10λιτρες γλάστρες/ζαρντινιερες !!
Κάτι άλλο με προβληματιζει όμως .. Εγώ θέλω να κόψω τα κορίτσια μέχρι το πολύ 1,2 Αυγούστου . Προλαβαίνω ? Μπορώ να κάνω κάτι για να ωριμάσουν πιο γρήγορα ??
Με δεδομένο ότι σήμερα βρίσκονται στην 15η μέρα της ανάπτυξης , 18/6 φως/σκοτάδι...
 

orfeas

Active member
Veteran
Άστα καμιά 10ριά μέρες ακόμα και σκάτζα 12/12...

:tiphat:Ορφεύς
 
G

Guest

Λαμόγιο,ό,τι είπε και ο Ορφέας...Αν και ωριμο για κόψιμο τότε που λες ,γνώμη μου είναι ότι δεν παιζει με τίποτα,σκέψου 5 βδομάδες άνθιση μαξ θα έχει τότε.
 

Lamogio

Member
Αν δεν τα κόψω τότε , η άλλη λύση είναι τα να αφήσω άλλες 3 βδομάδες κ να τα κόψω τέλος Αυγούστου ..

Ωστόσο 5 με 25 Αυγούστου θα λείπω διακοπές κ δε θα μπορώ να ποτιζω ..

υπάρχει λύση λέτε ?
 

Papastroumf

Member
Αν δεν τα κόψω τότε , η άλλη λύση είναι τα να αφήσω άλλες 3 βδομάδες κ να τα κόψω τέλος Αυγούστου ..

Ωστόσο 5 με 25 Αυγούστου θα λείπω διακοπές κ δε θα μπορώ να ποτιζω ..

υπάρχει λύση λέτε ?

Κοίτα η αλήθεια είναι οτι 20 μέρες είναι πολλές και αρκετά σημαντικές.Τσέκαρε μία το ημερολόγιο με μία πατέντα που έκανα και εγώ για 20 μέρες.
 

Lamogio

Member
Καλησπέρα !!
Update :
Είμστε στην 17η μέρα ανάπτυξης και μόλις έγινε η μετεμφυτευση .. λίγο δύσκολα γιατί δεν έβγαιναν από τα μπουκάλια νερού που τα ειχα πρωτοφυτέψει αλλα τελικα όλα καλά ..
Μπήκαν σε 10λιτρες ζαρντινιερες/γλάστρες .

έφαγαν ένα καλό ποτισμα κάπο στα 800 ml το καθένα ( καλά είναι ή ήθελε κ άλλο?)

Απόσταση από τα φώτα 5,10 εκατοστά .. Σταθερή θερμοκρασία με ανοιχτά φώτα 27 βαθμούς( με ανοιχτό αεροθερμο να βγάζει κρύο αέρα , κάπου στους 25,26 . ) με κλειστά φώτα 24,25 , υγρασία κάπου στο 60 .



σε καμία βδομάδα πάω για 12,12 φώτα . Biobizz bloom να ξεκινήσω μόλις αλλάξω τα φώτα ή μετά από καμιά βδομάδα ??.



Edit : 50 posts !! Woohooo
 
Last edited:

Papastroumf

Member
Ένα flush στην αλλαγή θα ήταν οτι πρέπει και μετά ξεκινάς bloom.Αν θες να κόψεις 1,2 Αυγούστου θα πρέπει να τα γυρίσεις τώρα,αλλά δεν θα σου αποφέρει και πολλά.Οπότε άστα καμία εβδομάδα ακόμα και γύρνα. Βίβες :tiphat:
 

orfeas

Active member
Veteran
Ένα flush στην αλλαγή θα ήταν οτι πρέπει και μετά ξεκινάς bloom. ..

Έχετε φλιπάρει μ' αυτό το φλας μου φαίνεται...
ΠΟΤΕ δεν ξέπλυνα φυτά και ποτέ ΔΕΝ είχα πρόβλημα!

Άντε μπρουμ με μια μπουρούχα :smoker:

:tiphat: Ορφεύς
 

Lamogio

Member
Ξέπλυμα πριν την αλλαγή όμως γιατί ?? Δεν έχω δώσει κανένα nut μέχρι τώρα.. ΜΜόνο εμφιαλωμένο νερό .
βιβες !!
 

Papastroumf

Member
Ξέπλυμα πριν την αλλαγή όμως γιατί ?? Δεν έχω δώσει κανένα nut μέχρι τώρα.. ΜΜόνο εμφιαλωμένο νερό .
βιβες !!

Το είχα ξεχάσει οτι δεν έχεις δώσει nut φίλε μου,συγνώμη λάθος μου.Αλλά στην greenhouse από όσα έχω δει προτείνουν flush στην αλλαγή ώστε να καθαρίσει το χώμα σου από υπολείμματα.Το οτι δεν είναι αναγκαστικό το ξέρω γιατί ούτε και εγώ έχω κάνει.Αλλά με την πρώτη ευκαιρία (στο επόμενο grow) θα το δοκιμάσω μαζί με το bud washing σε 1-2 παπαδάκια για να δω άμα όντως υπάρχει διαφορά.Όπως καταλαβαίνεις σ'αυτό το hobby οι απόψεις διήσθαντε συνέχεια. :tiphat: Βίβες!!
 

Lamogio

Member
Cool @papastroumf :bump:

Παίδες , μπορει να φανεί καφρίλα και χαζό αλλά σκέφτομαι να βάλω τα μωρακια μου να ακουνε κλασσική μουσική για λίγες ώρες τη μέρα ..

Δεν ξέρω κατα πόσο στέκει αυτό επιστημονικά αλλά σε κανα 2 site και στο dvd του Jorge Cervantes λένε ότι τα φυτά γουστάρουν κλασσική μουσική ..
 

Latest posts

Latest posts

Top