What's new

Pareri lumina new growbox

Vic98

New member
Da, ceva gen placaj ma refeream. Dar o sa leg duliile pe lemn ca si cele a lui Grantz cu coliere până la urma, pare mult mai simplu.
 

SandalE

Member
Da, ceva gen placaj ma refeream. Dar o sa leg duliile pe lemn ca si cele a lui Grantz cu coliere până la urma, pare mult mai simplu.

Alege unul mai subtire, spatiul tau fiind foarte limitat ! Gaura de jos, pentru ventilatie o poti da in lateral, nu neaparat in "podeaua" boxului, iar treaba cu sertaru, nu prea o inteleg !

Uite un exemplu de unde poti invata ceva
https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=244938

Mentionez ca in loc de cutia aia cu capac pt exhaust, poti scapa de capacul gaurit si inlocuiesti cu filtru de carbon :tiphat:

P.S. avand in vedere ca nu prea "iti pasa" ca oricum va arata cevadubios la biroul tau, mai bine iti iei un cort micut. Dar e bine sa iti bati si capu, mai inveti si tu ceva :dance013:
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Filtruletul ala e bun dar nu pt crescut iarbă.

Gaura de jos ramane libera. Pe acolo intra aerul.
Gaura de sus e ceva mai specială. Acolo pui tubulatura necesara si la sfarsitul ei pui ventilatorul sa tragă din cutie si sa împingă prin filtru.

Tu suferi de "da nu se poate asa cum vreau eu in conditiile mele speciale?". Te inteleg. Vrei ieftin si homemade. Prima parte... mai greu. A doua... sigur.

Dar cand vrei un grow care sa recicleze aerul, vei avea nevoie de un filtru mai baban. Ce ai tu acolo arata a filtru de acvariu - si chiar si alea au ceva mai multe placi.

Etans no o sa fie. Are două găuri - cum sa fie etans? Dar ventilatorul e destul de puternic incat sa tragă destul aer. Nu numai asta dar va trage aer si prin toate crăpăturile si asa mirosul nu iese de capul lui. Apoi îl direcționată prin filtru.

Dacă pui ventilatorul in baza, fluxul de aer nu are nici o direcție. Si daca, sa zicem ca reușești sa "etansezi"'restul growului (oricât de improbabil si stupid sună)... unde se duce aerul? Oare intra aerul? Aerul din cutie nu are unde sa se duca si nu poate fi împins in nici o direcție. E ca si cum ai acoperi iesirea ventilatorul cu mana, scoci sau cu o placa solida de lemn.

D'aia nu merge cum vrei tu. Fizică.:tiphat:
 

Vic98

New member
Multumesc mult pt replay băieți! Acel sheet din carbon intentionam sa l iau pentru a taia din el si a pune unde e nevoie, gen dupa ce il tai as putea pune si un strat "dublu" la evacuare. Nu vreau neaparat in conditiile mele speciale, doar ca problema cea mai mare pt mine n ar fii mirosul in casa sau camera, ci asamblarea, gaurile. "Fizica" asta imi cam da batai de cap, la scoala singura materie la care am fost bun era lb. Engleza:)). E primul meu proiect de acest fel, pe cand cred ca am inteles ce era de inteles si mi fac in proect in cap, citesc un replay de al vostru si mi se intorc toate pe dos in cap, poate o i fii eu prea prăjit si greu de cap=)).
La acea gaura pentru intrarea aerului din baza dulapiorului, nu pierd lumina?

Eu nu vreau sa fac acel grow neaparat cum vreau eu, vreau sa l fac sa fie ok, sa functioneze, sa ma apuc odata sa cresc ca n am saturat sa tot dau 50 pe un cacat de 0 6. 0 7..
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Să vedem.... Avem o gaura in baza sau in partea de jos in oricare perete si ție îți e frică ca pierzi lumina.
Mi ar fi fost frică ca ar intra insecte, ca vede careva lumina si atrag atentie nedorită sau ca intra lumina de afara in ciclul de întuneric si ma trezesc cu coaie pe plante.
Dar sa pierd lumina? Oare se scurge ca un lichid si nu are planta destulă lumina sa "bea"? Nu, asta e stupid. Oare plantele vor creste deasupra găuri? Tu ce crezi?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Zici ca te descurci cu engleza.. pai omule ai mai multa informatie pe forum cat sa nu te plictisesti ani de zile. Eu cred ca ti-ai putea raspunde singur la multe nelamuriri.
Pentru pierdut lumina termenul cheie e "lighttrap".
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Nu as zice pt "pierdut" pt ca nu o pierzi. Mai degrabă scapă si atrage curioși. Prin aceleasi găuri intra si lumina nedorită si atunci vorbim de light-pollution.
 

Vic98

New member
Am cumparat 4 becuri cu LED Lexman, doua de 23w 3000l lumeni si alte doua de 20w de 2450 lumeni. Imi puteti spune cum as putea da difuzorul de lumina jos?
M am gandit si la următoarele achizitii, un grow tent de 60x60x120 la 250 de lei plus un ventilator VKO1 100mm si un filtru de carbon de la MaxCarbon 163m3/h, undeva tot la 250 ambele cu tot cu tubulatura si coliere. Cum vi se pare?
Orice sfat e bine venit! Pace!
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Pai părerea mea e că ledurile sunt mai ușor de folosit și cat de cat satisfăcătoare! Difuzorul il poți da jos cu lama de la cuțit sau o panza de bomfaier!!
 

SandalE

Member
Nu trebuia sa te arunci la a cumpara becuri prima data ( parerea mea ) dar nu e rau :dance013:

Cortul cred ca va fii o investitie OK, atata timp cat :
1. NU locuiesti cu parintii ( sau ei stiu de tot shmenu ),
2. NU primesti oaspeti curiosi in camera ta,
iar 3 e cu un extra sfat : cu cat stie mai putina lume, cu atat mai bine, ideal si perfect ar fi, sa sti doar TU de existenta growului!!!

Pretul cortului e destul de bun, am aruncat un ochi de curios pe siteuri romanesti de grow iar ce-l mai ietin era undeva la 400+, iar amazonul a fost si mai piperat, drept e ca nu am dedicat prea mult timp cautarilor. Cat despre filtru si vent, las expertii sa vorbeasca :laughing:
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
eu am facut o gaura in difuzor si am tras cu un patent bucati pana l-am scos tot.

suna bine ce faci tu acolo. succes
 

Vic98

New member
Am rezolvat cu difuzoarele de lumina, am reusit cu lama de la cutit relativ usor.. o sa revin dupa ce termin investitia! Peeeeace!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Fiind putin mai treaz am incercat sa ma uit in urma sa vad daca am ratat ceva.. si intamplator am vazut ca planuiai sa iei becuri philips dar ai ajuns sa iei niste chinezisme. Apoi am vazut in schema ta ca scria in dreptul becurilor ca ar avea 100W reali. Sper ca ai inteles ca watti reali sunt cei pe care ii consuma becul (ma rog, in realitate sunt chiar mai putini W decat consumul becului, deoarece se mai scade si consumul partii electronice din bec si eventualele pierderi, caldura disipata etc.) si nu watti aia multi pe care producatorii ii calculeaza ca echivalent al unui bec clasic, cu filament. Asta ca sa nu ai asteptari de zeci ori sute de grame de la un bec de 10-20W reali..
Succes!
 

Vic98

New member
Multumesc pentru replay exploziv. Dupa primele grow uri, dupa ce iau putin in experienta, iti dai seama ca o sa urmeze upgrade uri.. nu am nici prea multi bani, aia e problema..
Primul upgrade dupa ce o sa reusesc sa dau drumul, cel ma probabil o sa fie lumina.
 

Latest posts

Latest posts

Top