What's new

Ο τζάμπα ζει (?) Πρώτη καλλιέργεια

vana g vana

New member
Το καλό είναι ότι το δωμάτιο που θα έχω τις κκυρίες , δεν το χτυπάει απευθείας ο ήλιος οπότε δεν έχω εξτριμ θερμοκρασίες (σσυνήθως 22 μέχρι 28 ) από εκεί και πέρα , εχω έναν εξωτερικό ανεμιστήρα 2000 watt που μπορώ να τον ανοίγω κάποιες ώρες για να μην ανεβαίνει η θερμοκρασία

αν εχεις 28 στο δωματι μεσα στην τεντα θα εχεις 32 ,εχω κανει grow καλοκαιρι γι αυτο το λεω
 

Lamogio

Member
Άντε με το καλό! Ξεκίνα grow journal να παίρνουμε κ εμείς λίγο μάτι:biggrin:
Με τις λάμπες που θα πάρεις πρόσεχε την θερμοκρασία χρώματος τους. 5500Κ-6500Κ είναι νομίζω για ανάπτυξη(ψυχρό φως-άσπρο) και γυρω στα 2700Κ (θερμό φως-πορτοκαλί) για ανθοφορία. Πολλοί βάζουνε και τους δυο τύπους χρώματος άλλα μόνο με τον έναν δν θα κάνεις δουλειά.:tiphat:


Κάπου στο international είχα διαβάσει ότι ίσως οι θερμοκρασίες φωτος να μην παίζουν κ πολύ μεγάλο ρόλο .. Εγώ σκέφτηκα να βάλω 2 ψυχρες 6300 και 6 θθερμές 2600 .
 

Lamogio

Member
αν εχεις 28 στο δωματι μεσα στην τεντα θα εχεις 32 ,εχω κανει grow καλοκαιρι γι αυτο το λεω

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία , αλλά μη φανταστεί κκαμιά σούπερ τέντα, ένας χώρος με φελιζολ και χαρτονια είναι :p οπότε παρόλο που δεν μμπαίνει φως , υπάρχει εισροή αέρα !
 

ironagxos

Member
παρε και κανενα υγραντηρα να σου ριχνει τις θερμοκρασιες του καλοκαιριου

;;;;υγραντηρα;;για πτωση θερμοκρασιας;;:comfort:
οχι για αυξηση ΥΓΡΑΣΙΑΣ;;:biggrin:
 

ironagxos

Member
lamogio θα σε προτινα εφοσον εχεις cfl βαλε εναν ανημηστηρα να τις χτυπαει και εισαι πρωτος.......
 

vana g vana

New member
;;;;υγραντηρα;;για πτωση θερμοκρασιας;;:comfort:
οχι για αυξηση ΥΓΡΑΣΙΑΣ;;:biggrin:

στο grow που σου λεγα ,το μονο που μου εριξε πραγματικα τη θερμοκρασια ηταν ο υγραντηρας ,και σκεψου οτι ειχα και διπλο εξαερισμο και 4 ανεμηστηρακια αυτα με το μανταλακι ,με τον υγραντηρα ακομα και τις μερες του καυσωνα δεν ειχα χτυπησει ποτε πανω απο 30 βαθμους ,το κακο ειναι οτι ειχα μονιμα υγρασια γυρω στο 70% ,γι αυτο και οι φουντες βγηκαν πολυ fluffy και με ελαχιστο κρυσταλλο απανω ,δεν προκειται να ξανακανω grow καλοκαιρι...
 

Lamogio

Member
Πήρα τελικά ένα χωμα ολλανδικό με μαύρη τύρφη 14,16,18 npk και μια σακούλα περλιτη γιατί το χώμα δεν είχε .. τα αναμυγνειω 30/70 περλιτη χώμα ?

Επίσης έβαλα χθες 3 Σπόρια αλβανούς σε υγρό χαρτί κουζίνας σε κλειστή σακούλα και περιμένω να σκάσουν ..
Οπότε αύριο μεθαύριο ξεκινάω grow journal !
 

Lamogio

Member
Λεπτομέρειες που ξέχασα !
Το χώμα είναι pokon (ζήτησα για ντομάτες και μου έδωσε αυτό που είναι γενικής χρήσης για φυτά εσωτερικού και εξωτερικού χώρου ) ph 5-6,5 , ec 750mS/m (δεν το κατάλαβα το ec , τι φάση ?) .

Γράφει πάνω , ξηρά ύλη 25% , οργανικη ύλη 15% τι φάση κ αυτό ?

Τέλος , (χαζή ερώτηση , για εικόνα έχει λουλούδια βεράντας , λέτε να μ έπαιξε καμιά πουστια κ να μην κάνει για τις κυρίες ?

Είναι στα ολλανδικά και το έκανα μετάφραση από Google
 

Papastroumf

Member
Λεπτομέρειες που ξέχασα !
Το χώμα είναι pokon (ζήτησα για ντομάτες και μου έδωσε αυτό που είναι γενικής χρήσης για φυτά εσωτερικού και εξωτερικού χώρου ) ph 5-6,5 , ec 750mS/m (δεν το κατάλαβα το ec , τι φάση ?) .

Γράφει πάνω , ξηρά ύλη 25% , οργανικη ύλη 15% τι φάση κ αυτό ?

Τέλος , (χαζή ερώτηση , για εικόνα έχει λουλούδια βεράντας , λέτε να μ έπαιξε καμιά πουστια κ να μην κάνει για τις κυρίες ?

Είναι στα ολλανδικά και το έκανα μετάφραση από Google

Το ec δίχνει την οξύτητα του χώματος.Το 750 είναι λίγο υψηλό για μικρά φυτά.Οπότε για 2-3 εβδομάδες το χώμα σου έχει λίπασμα,ίσως και για 4.Λίπασμα θα προσθέσεις μετά.Αν βάλεις στην αρχή θα τα κάψεις." Η οργανική ύλη είναι υπολείμματα των φυτών και των ζώων στο περιβάλλον. Βασικές δομές δημιουργούνται από κυτταρίνη, τανίνη, cutin, και λιγνίνη, μαζί με άλλες διάφορες πρωτεΐνες, λιπίδια, και σάκχαρα. Είναι πολύ σημαντική για την κυκλοφορία των θρεπτικών ουσιών στο περιβάλλον." Όχι δεν παίζει ρόλο η εικόνα.Το ph είναι καλό. Καλή συνέχεια φίλε.Κάνε grow journal να σε βοηθάμε από εκεί! Βίβες :tiphat:
 

Lamogio

Member
plirwse xwmata kai lipasmata gt tha les ti eftexe meta !!

Χεχε ! Σίγουρα ισχύει το value for money αλλά μιας που είναικαι ππρώτη φορά θέλω να το κάνω δοκιμαστικά επενδύοντας λίγα λεφτά.. ααπό Σεπτέμβρη που θα έχωμια εεμπειρία και ίσως κάποιες γνώσεις παραπάνω θα επενδύσω παραπάνω ππαντού .

Τώρα λόγω της απειρίας μου δε θέλω να σκάσω πολλά για να μην τα κλαίω ..

αλλά φυσικά και έχεις δίκιοσε ααυτό που λες !
 

vana g vana

New member
Λεπτομέρειες που ξέχασα !
Το χώμα είναι pokon (ζήτησα για ντομάτες και μου έδωσε αυτό που είναι γενικής χρήσης για φυτά εσωτερικού και εξωτερικού χώρου ) ph 5-6,5 , ec 750mS/m (δεν το κατάλαβα το ec , τι φάση ?) .

Γράφει πάνω , ξηρά ύλη 25% , οργανικη ύλη 15% τι φάση κ αυτό ?

Τέλος , (χαζή ερώτηση , για εικόνα έχει λουλούδια βεράντας , λέτε να μ έπαιξε καμιά πουστια κ να μην κάνει για τις κυρίες ?

Είναι στα ολλανδικά και το έκανα μετάφραση από Google

pokon ??? δεν το εχω ακουστα ,παντως το ph του ειναι το σωστο που θελουμε ,λουλουδια βεραντας εχουν τα περισσοτερα χωματα για το ξεκαρφωμα ,αν ειχαν κανναβη θα απαγορευοντουσαν ,οργανικη υλη εννοουν κοπρια απο γεωσκωληκες που ειναι για προλιπανση του χωματος
 
Top