What's new

Nimic nou

didraro

Active member
@piramidon, comentariul tau m-a atins la inima, multumesc!
Este adevarat ca tehnicile scrog, sog fac planta foarte productiva pe langa conditii, lumina led si nutrienti. Tot timpul inveti lucruri noi.

Green Gelato auto rqs - 365g (4plante)
Royal ak auto - 265g (3plante)
Pineapple express auto - 112g (planta gheboasa din fata)

Pana acum sunt 742g din 8 plante.
Productia este putin mai voluminoasa de exemplu in borcanele mari intra pana la 160g muguri compacti.
View attachment 18994464 View attachment 18994465 View attachment 18994466 View attachment 18994467 View attachment 18994468 View attachment 18994469

Plantele nu sunt perfect curatate, sunt pentru mine si nu ma deranjeaza :joint:
Puteti aproxima voi care ar fi greutatea reala.

In cort mai este o planta care are nevoie de inca o saptamana.
De ce nu incercati solul de la plagron batmix amestecat 100l cu 25l worm valori testate 15ani+.

@didraro, multumesc frumos!
Nu mai bine mergi pe burta si nu te mai incurci cu vecinii ca si pana acum?
Indoor. Poti sa le ai in casa si daca investesti intr-o pompa de apa poti pleca linistit in concedii.
Nu stiu daca mai tin minte baietii @piramidon , @exploziv si @DcSantos cand vorbeam pe un thread de ce fain ar fi sa ai un loc la munte unde sa cresti. Asta o fost cam acum 2 ani si uite ca insf am oportunitatea sa cresc la munte dar am vecini :)) . De aia intrebam cam cat de tare miros astea autoflower in comparatie cu feminizatele ca sa stiu daca ma risc putin sau nu.

Ideea ii ca fac si indoor dar la ce spatiu am nu produc pe cat fumez. M-am gandit sa fac un update cam cum ai tu dar mi frica de astia de la curent sa nu aibe suspiciuni cu factura
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
@didraro, 600kW la 4 luni vin 150kW pe luna deci clar nu bate la ochi.
Eu am avut cateva plante foarte imputite la aceasta gradina. Stii mirosul de peste noapte cand bagi cateva beri si ceva haleala cu usturoi? Cam asa miroase la mine si da miros tare cand se incing sau sunt miscate, atinse.

Cati kW consumi cu configuratia ta?
Cati kW arzi pe luna pe langa cort?
Totul este electric? Sau ai caldura si/sau apa calda pe gaz? Folosesti clima vara?
Daca nu vrei sa consumi mult pe ventilatie poti face 2 gradini pe an, incepand cu luna septembrie pana prin aprilie sau cel tarziu mai poti face linistit ca arzi numai pe lumina mult.
Nu este obligatoriu sa folosesti sculele la maxim pentru ca poti obtine rezultate mai bune cu 400W decat cu 700W. Da, este o diferenta cand arzi mai mult, mugurii sunt mai compactia, lumina penetreaza mai bine (sanlight fara defoliere mare patrunde cca 50-70cm) :joint:

Diferenta dintre auto si feminizate nu este foarte (in cazul meu pentru ca am ars cu 20-50kW mai mult decat la fem)
Rezultatul este cu 10-15% mai mic la auto in aceeasi kW iar ca timp ai nevoie de 2-3 saptamani dar trebuie sa tii cont ca panourile merg 16h+ iar la reg/fem merg 16 in primele saptamani pana schimbi in floare.
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca vecinii sunt la 50-100 m distanta si ai ceva vegetatie pana la ei.. merge. O sa puta la recolta dar in rest nimic care sa atraga atentia. Insa privirile sunt mai periculoase decat mirosul, mai bine te gandesti ce vad vecinii, decat ce miros.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
...Cum obtii un rezultat corect daca sunt lucruri care influenteaza asa de mult? Cum ar fi dimming?
Pe cand s-au stabilit masuratorile astea, dimming-ul era de neconceput dar ca la orice consum faci o medie intre minim si maxim.

@didraro : Autoflower miroase la fel de tare ca restul, deci la out e mai bine sa ascunzi de ochi decat de nas.
 
Last edited:

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Dubioasa treaba!
Trebuie facut ceva ca pe urma o sa functionam ca americanii: masoara in mile distanta dar la calcule si pe gps tot pe km merg! Cam asa functioneaza metodele vechi in ziua de astazi: g/W, l/m², g/qm etc
Cea mai corecta varianta este g/kW urmata de g/planta.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
D-apoi 'mericanii-s cei mai 'napoiatzi cand vine vb de masuratori, se tin cu dintii de sistemu' imperial da' limbaju' stiintei se exprima in metric.
Culmea e ca insasi imperiul britanic (de unde vine si numele) a renuntat la vechiul sistem si au trecut la metric.
Si la noi, la romani se mai foloseste un sistem stravechi: ocaua mica.
Il vedem pe rafturi in fiecare zi, anuntat si la stiri, scaderea gramajului si alte practici de kakao.
Eu unu' nu m-ating de produse ambalate cu harneala exprimata-n uncii lichide, am eu neshte uncii lichide pt ei... :biggrin:
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Am citit despre ocaua mica, ocaua lui Cuza, pogon, falcea etc.
De la 15 septembrie 1864 s-a trecut la sistemul metric fata de tarile mult mai dezvoltate, nu se vad beneficiile :joint:
 

didraro

Active member
@didraro, 600kW la 4 luni vin 150kW pe luna deci clar nu bate la ochi.
Eu am avut cateva plante foarte imputite la aceasta gradina. Stii mirosul de peste noapte cand bagi cateva beri si ceva haleala cu usturoi? Cam asa miroase la mine si da miros tare cand se incing sau sunt miscate, atinse.

Cati kW consumi cu configuratia ta?
Cati kW arzi pe luna pe langa cort?
Totul este electric? Sau ai caldura si/sau apa calda pe gaz? Folosesti clima vara?
Daca nu vrei sa consumi mult pe ventilatie poti face 2 gradini pe an, incepand cu luna septembrie pana prin aprilie sau cel tarziu mai poti face linistit ca arzi numai pe lumina mult.
Nu este obligatoriu sa folosesti sculele la maxim pentru ca poti obtine rezultate mai bune cu 400W decat cu 700W. Da, este o diferenta cand arzi mai mult, mugurii sunt mai compactia, lumina penetreaza mai bine (sanlight fara defoliere mare patrunde cca 50-70cm) :joint:

Diferenta dintre auto si feminizate nu este foarte (in cazul meu pentru ca am ars cu 20-50kW mai mult decat la fem)
Rezultatul este cu 10-15% mai mic la auto in aceeasi kW iar ca timp ai nevoie de 2-3 saptamani dar trebuie sa tii cont ca panourile merg 16h+ iar la reg/fem merg 16 in primele saptamani pana schimbi in floare.
Mi-ar iesi consumul cam de X3-4 ori mai mult decat la un consumator obisnuit pentru aceasi suprafata locuita ceea ce zic eu cam bate la ochi. Chiar daca consum si vara cu aerul conditionat si altele tot e greu sa justifici facturi de 400-600 lei la o suprafata relativ mica.

Voi deschide oricum un jurnal indiferent pe ce varianta o apuc si mai vedem acolo ce si cum. Hai ca deja fac prea mult off topic :D

Mersi de sugestii baieti!

Fumuri usoare
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Acasa este usor sa justifici curentu'!
Sunt furnizori cum este eonu, citirea se face din 3 in 3 luni, hidroelectrica am impresia ca face citirea la 6 luni? Daca nu ma insel. La eon dupa ce ti se face citirea urmatoarele 2 luni umflii consumul pe foaie cu inca 50-100kW/luna cand si dai drumul 16-18-24h dupa care se face citirea si tu o sa te incadrezi bine, daca stii cand sa umflii (matematic).
La hidroelectrica daca citirea se face la aprox 5-6 luni este usor sa te joci cu consumul si sa scoti un consum casnic. La eon bate la ochi un consum mai mare de 250-300kW iar, la hidroelectrica bate la ochi dupa un consum de cca 500kW.

Nu stiu daca acasa s-a marit/introdus taxa pe CO2 pentru cei ce detin incalzire pe gaz, ulei, pacura, gpl etc dar un consum putin mai mare este usor de justificat: plita, cuptor electric, boiler, calorifere electrice etc.
 
Last edited:

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
@exploziv, ai punctat foarte bine!
Idea ta ar trebui discutata in parlament!
Sigur captam mai mult decat producem deci ar trebui sa primim curent gratis si cateva compensatii in functie de tonele captate :joint:
 

Latest posts

Latest posts

Top