What's new

Αρχάριος τα. Φώτα σας!!

Mafiozos3

New member
Αρχάριος τα. Φώτα σας!!

Καλησπερίζω το φόρουμ, θέλω μεταφορικά και κυριολεκτικά τα φώτα σας, δεν έχω αγορασμένα σπόρια από διαδίκτυο είμαι από Κρήτη και εδώ κυκλοφορούν τα λεγόμενα "Καλα" σε εισαγωγικά σπόρια από χωριά και χωριανούς. Ναι αυτά που δεν είναι στάνταρ θηλυκά, που κάνουν 5 μήνες να βγουν κλπ ... Έχω ανοιγμένους μερικούς κάτω από λάμπες cfl 40wat μέχρι πετάξουν τα πρώτα φυλλαράκια έξω από το χώμα. Θα ήθελα τις γνώσεις σας και την πείρα σας, από όσο γνωρίζω από φυτείες που έχουν γίνει εδώ "Εξωτερικές" βέβαια υπολογίζουν μέσο όρο 1000γρ/φυτό. Και μου φάνηκε πολύ περίεργο μιας και έχω διαβάσει ότι κάποιοι σε indoor βγάζουν 70γρ και χαίρονται. Φταίει η ποικιλία; το ότι βγαίνει σε 2 μήνες; το ότι είναι indoor; τι γίνετε;;

Για να μπω στο θέμα που με καίει χώρο έχω αρκετό, δεν έχουμε θέμα εκεί .
Με ενδιαφέρει πολύ η ποσότητα, και φυσικά να μην είναι άχυρο.
Και δεν έχω αποφασίσει τι φως να τους δώσω.
Led ? HPS ?
Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να αγοράσω λάμπες με 200-300 ευρώ, ούτε να καίω 5kwh την μέρα.. Γενικά ψάχνω την καλύτερη δυνατή επιλογή ...

Δεν ψάχνω μασημένο φαγητό , έψαξα διάβασα, άλλα με ενδιαφέρει η γνώμη της πείρας...

Τι ποσότητα θα βγάλουν τα καλούδια που έχω και σε τι λάμπες.
Πόσο χώρο να τους δώσω ;
Πόσο μεγάλες γλάστρες
κλπ ..

Σας ευχαριστώ !
 

bazz

Member
Γεια σου φιλε,

Στην εξωτερική καλλιέργεια ως έπη το πλείστον εχεις να κανεις με δέντρα στην εσωτερική εχεις να κανεις με φυτά.
Φυσικά και χαίρονται με 70γ για ένα φυτό.
Η εσωτερική καλλιέργεια ειναι ένα ακριβό χόμπι. Εξοπλισμός ειναι ακριβός και το ρεύμα.

Ποσότητα , λάμπες χώρο για μερικά σπόρια δεν μπορεί να σου απαντήσει κανεις, προσδιόρισε τα σπόρια.
 

Mafiozos3

New member
Δεν γνωρίζω φίλε μου τι σπόρια είναι "ποικιλία" . Ξέρω μόνο ότι δεν είναι αλβανός.
Δηλαδή θες να μου πεις ότι όλες οι εσωτερικές καλλιέργιες βγάζουν ΜΑΧ 70γρ?
 

bazz

Member
Σωστα ο αλβανος ειναι του διαβολου...φτου φτου μακρια απο εμας!!!χεχεχε....

Καταφερε να βγαλεις τα 70 και μετα θα δεις για τα περισσοτερα.
 

Mafiozos3

New member
Λέω να βάλω 4 κοριτσάρες, πόσο περίπου θα βγάλω με 4 λάμπες των 40-50w ? περιλιπτικά για να ξερω
 

420brother

Member
prwta ap ola den yparxoun '5mina' sporia h opws ta apokalute ekei katw. To poso kairo tha kanei enas sporos na anthisei eksartate apo auton pou ton kaliergei.

I kannavis einai ena dioiko futo, to opoio shmainei oti vgenei se arseniko alla kai thiliko, to vasiko einai oti einai epoxiako futo kai an to rikseis eksw tote tha to theriseis stin "epoxi" tou, pou sinithos einai konta kai ligo argotera ap to kalampoki (analogos ap ta genetika tou, oi satives argoun pio poly)

otan kaliergeis mesa, mporeis na elenkseis esi pote tha anthisei kai gia poso tha vlastisei poly apla allazontas tis wres fwtos pou tou parexeis.

gia na sto kanw liana, oso pernaei to kalokairi - i hmera krataei olo kai ligotero kai oso ligosteutei to fws to futo katalavenei oti i epoxi allazei opote arxizei na anthizei. Se mia eswteriki kaliergeia apo ekei pou tha edines 18 wres fws to koveis se 12 wres kai to futo mpainei amesa stin anthoforia epidi nomizei oti allakse i epoxi.

yparxoun kai oi eksereseis pou einai ta automata gnwsta kai ws Autoflowering, ta opoia anthizoun apo spori xwris na paizei kanena apolutos rolo to poses wres fws pernoun.

ama den exeis tin oikonomiki dinatotita gia 200-300 euro tote to mesa ksexase to aderfe.

200-300 de kanei oute to fws, kai milame gia kati fthino panta etsi. Dld mia 600ra HPS + ballast tha sou vgoune ena 350-400ri mesa sto nero.

de sou vazw kan mesa tentes, eksaerismous, filtra anthraka, xwmata, glastres kai kai kai

egw otan arxisa grow indoors to prwto badget htan 1000 euro kai ta pira oso pio oikonomika mporousa, kai pali den katafera na parw kapia ta opoia ta pira ton epomeno mina.

opote mallwn rikse ligo akomi diavasma gt mas les oti exeis psaxtei alla mallwn oxi oso tha'prepe.

kai btw o bazz htan poly geneodoros, me toso ligo fws an pareis 15g sto dentro thauma tha einai.
 

bathory

Member
με 4 κοριτσαρες θες μια 400αρα στα ανετα.και εκτος το φιλτρο ανθρακα αν χρειαζεσαι την τεντα την φτιαχνεις και μονος.εγω στην θεση σου θα εφτιαχνα μια ντουλαπα απο ξυλο!ασταρι και βαψιμο ασπρο μεσα με ενα καλο ακρυλικο χρωμα και ξεχνα τα μυλαρ κτλ.2 τρυπες μια ψηλα μια χαμηλα και 2 ανεμιστηρακια και εισαι για αρχη κομπλε.γιατι να αγοραζεις χωματα?παρε ενα τσουβαλι τυρφη και εμπλουτισε το με περλιτη και καλη κοπρια,δεν εχεις περλιτη...βαλε αμμο απο ρεμα(ΟΧΙ ΘΑΛΛΑΣΙΝΗ ΑΜΜΟ)!!! αν το ψαξεις εδω μεσα θα βρεις πολλες πατεντες με εξαιρετικα αποτελεσματα!!
 

bazz

Member
Ένταξη υπάρχουν κάποιες ποικιλίες (landrace)που κρατάνε πάνω απο 5 μήνες ... Αυτές συνήθως βρισκονται κοντά στον ισημερινό και αργούν να ωριμάσουν.
Σωστά τα λένε τα παιδιά....
 

NLfanatic

Member
Φίλε αν αποφασίσεις να πας στην οδό των LED, θα καταναλώνεις πολύ λιγότερο ρεύμα και δεν θα αντιμετωπίσεις προβλήματα θερμοκρασιών..

Εαν βάλεις 100 LED Full Spectrum απο 3W έκαστο (πραγματικά 2-2.1W), μιλάνε για 200W καθαρά, που αποδίδουν περισότερο απο μια 450W HPS/MH.

Εαν πιάνουν τα χέρια σου, όλη η ιστορία θα σου κοστίσει 200€ (συμπεριλαμβανομένων των σπόρων, fans, φίλτρα carbon, ξύλινη κατασκευή για να βάλεις μέσα το φυτό κλπ).

Μπορώ να βοηθήσω σε ότι χρειαστείς!
 
Top