What's new

1000w hps αποτυχία

PeaceNlove

New member
Καλησπέρα
Καταρχήν "γνωριζόμαστε" μιας και είμαι περσινό μέλος της κοινότητας με το όνομα cannavopotis.Επειδή έχει χαθεί ο κωδικός πρόσβασης ζητάω απο τους αντμιν να διαγράψουν τον παλιό λογαριασμό.

<b>Στο θέμα:</b>
Πέρυσι ξεκίνησα την πρώτη προσπάθεια να βγάλω δικό μου stuff με "επιτυχια" μιας και είχα 400w hps σε 2 δεντράκια τα οποία πήγαν καλά.Έκανα μόλις ενα grow και τα μάζεψα όλα μιας και έπρεπε να τελειώσω άλλες υποχρεώσεις και δεν είχα χρόνο.Φέτος ξανά έδωσα στον εαυτό μου την υπόσχεση οτι "θα πάρω να πιώ" και έστησα την (1.20χ1.20χ1.80) τέντα μου με 2 hps (400w+600w+2x led 48w) με σκοπό να κάνω το εγχείρημα.Σε μια κουβέντα που είχα με εναν παλιό καλλιεργητή μου είπε οτι αν τα έβαζα 12ωρα απο την αρχή θα είχα "καθε σαραντα μέρες χορτο".Ναι...αποφάσισα οτι αυτό έπρεπε να γίνει και τα έβαλα κατευθείαν 12ωρα.έβαλα 7 γλάστρες με χώμα εμπορίου πήρα και κάτι οργανικά λιπάσματα και ξεκίνησα στις 25/11/15(τότε σκάσαν τα πρώτα φύλλα).2 φυτά γλύτωσαν της εξυπνάδας μου(πεταξα 4 αρσενικούς και το 1 κάηκε).Το ένα απο τα δύο θέλει το πολύ 10 μέρες ακόμα και το άλλο πηγαίνοντας με ποιο αργούς ρυθμούς θέλει αρκετό καιρο ακόμα για να μου δώσει κάτι(*σατιβάκι το 2ο)


<b>το πρόβλημα</b>
Δεν βγάλαν ποσότητα(ζήτημα αν εχουν 50γρ επάνω και τα 2 μαζί...φταίω εγώ που τα έβαλα 12ωρα απο την αρχή ή η κακια μου τύχη;

έβαλα άλλα 5 φυτά πριν καμια 10-15 μέρες δίπλα απο τα άλλα να μεγαλώσουν.τα 2 μπήκαν στην ανθοφορία και δείξανε φύλο 1+1(θυληκό+αρσενικό)
τα άλλα ενώ "σκάσαν μαζί βρίσκοντε πολύ πίσω.Είναι μικρά και καθυστερεί η ανάπτυξη τους.τι να κάνω?να τα χαλάσω όλα και να ξεκινήσω απο την αρχή 18/6 κ.τ.λ.π ή να συνεχίσω να βάλω άλλα 6-7 απο πίσω και να πάει σερί;

Θα ανεβούν και φωτογραφίες(μπορεί και σήμερα)
 

bathory

Member
το ολο σχεδιο ειναι σαν φυτευεις εξω τον αυγουστο!!αν δεν αναπτυχθει να "θεριεψει" μην περιμενεις ποσοτητα.καντα ολα οπος πρεπει για να μην παιδευεσαι για 5-10 γαρα ανα φυτο
 

Papastroumf

Member
Σε περίπτωση που υπάρχει δυνατότητα outdoor,άποψη μου,να τελειώσεις όσα τελειώνουν στον επόμενο μισό μήνα,τα άλλα πέτα τα.Μετά βάζεις 9 φυτά για 1 μήνα ανάπτυξη,αν χωράνε κι'άλλα κάντο. Και μετά τα βγάζεις έξω (αυτά που είχες 1 μήνα ανάπτυξη) και αφήνεις τον ήλιο να κάνει την δουλειά κάνοντας και εσύ την δικιά σου φυσικά.
Παράλληλα μπορείς για μέγιστη απόδοση να γεμίσεις την τέντα σου με 6 αυτόματα τα οποία θα τελειώσουν σχετικά νωρίς ΚΑΙ προτού μπει καλοκαίρι.

Σε περίπτωση που δεν υπάρχει δυνατότητα ουtdoor σου προτείνω,να τελειώσεις οτι τελειώνει στον επόμενο μισό μήνα (δηλαδή μέσα Φεβρουαρίου) και να ξεκινήσεις ένα καινούργιο grow το οποίο βέβαια πρέπει να χειριστείς σωστά.4 φυτά (κατά προτίμηση feminised) 18/6 για 1,5 μήνα η 1 μήνα και 1 εβδομάδα ανάπτυξη και το γυρνάς έπειτα σε 12/12!

Σόρρυ για το πολύ μπλα μπλα αλλά φταίει η φουντίτσα :p :laughing:
 

PeaceNlove

New member
outdoor το ξεχναμε...Μα για να κάνω αυτο που λες φιλε μου papastroumf θα πρεπει να περιμένω να περάσουν 15-20 μέρες να τελειώσουν αυτα που τελειώνουν και εν συνεχεία να βάλω άλλα και να περιμένω μεχρι το Μαιο...αν συνεχίσω έτσι θα βγάλω αλλα 50-100γρ απο την επόμενη σοδειά σε 40 μέρες...Είμαι σε τρελό δίλημμα
 

Papastroumf

Member
Κάτσε γιατί με μπέρδεψες τώρα.Σου είπα να τελειώσεις οτι τελειώνει σύντομα (μέσα Φεβρουαρίου) και μετά να τρέξεις ενα σωστό grow.Δηλαδή με σωστή ανάπτυξη και προσοχή και 1000w+ βγάζεις μόνο 50-100γρ? Φίλε αυτό είναι αδύνατον.Γιατί τόσο λίγο? Παλιές λάμπες? Αν ναι άλλαξε τες χωρίς 2η σκέψη.
 

PeaceNlove

New member
έχουν βγάλει πάνω κατω 10 γκρόου η κάθε μια....Δεν ξέρω..μάλλον πρέπει να μαζέψω χρήμα να πάω να αγοράσω λεντ να τελειώνει το παραμυθι...ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παίδες
 

Papastroumf

Member
έχουν βγάλει πάνω κάτω 10 γκρόου η κάθε μια....Δεν ξέρω..μάλλον πρέπει να μαζέψω χρήμα να πάω να αγοράσω λεντ να τελειώνει το παραμύθι...ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παίδες

Τώρα εξηγούνται όλα,φίλε τις λάμπες τις αλλάζουμε ανά 3 grow!Η απόδοση τους ύστερα από το 3ο πέφτει πολύ.

Υ.Γ Σαν συμβουλή πήγαινε άλλαξε αμέσως ή πανε σε led.Μην χάνεις τον χρόνο σου...
 

theia

Member
aderfe xwris anapti3i min perimeneis founta sta fita sou !! oso megaliteri anapti3i kaneis toso megalitero fito kai founta tha exeis sto telos !!!
 

PeaceNlove

New member
Και όμως theia ο φίλος που τα είχε 12/12 είχε καταφέρει πάρα πολλά..Εγώ έκανα και κάνω πολλά συνεχόμενα λάθη και τώρα το πληρώνω..σήμερα κλείνω ακριβώς 90 μέρες από τότε που άρχισα το 12/12..

με πάρα πολλά λάθη όπως είπα από χώμα μέχρι και στο τι τάιζα κατάφερα μέχρι στιγμής να βγάλω 100-150g από 2 δέντρα και τώρα σε 15 μέρες περιμένω να βγει και ενα ακομα και τρέουν αλλα 6 regular που σε 2 μηνες θα τελειωσουν..Η φούντα δεν έχει καθόλου βάρος αλλά η ποιότητα είναι κορυφή.κοίταξε.Πραγματικά είμαι απογοητευμενος με τα yield αλλά πιστεύω αν πρόσεχα λίγο,θα έβγαζα παραπάνω πιστεύω.


Γιατί τα φύλλα κιτρινιζουν και το φυτό χαλάει πριν την ώρα του;ΦΆΕΙ ΤΌΣΟ ΠΟΛΎ ΤΟ 12ΩΡΟ;
 

NLfanatic

Member
Το κιτρίνισμα οφείλεται σε υπερβολικές δόσεις λιπάσματος.

Μετρίασε λίγο τα λιπάσματα και θα στρώσει..
Πολλοί κάνουν το λάθος και πιστεύουν οτι αν δώσουν παραπάνω λίπασμα απο τις αναγραφόμενες δοσολογίες, το φυτό θα βγάλει πιο πολύ "ψωμί" ή θα τελειώσει πιο γρήγορα..

Τίποτα απο τα 2 δεν θα γίνει γιατί όταν τα genetics έχουν ταβάνι, τα λιπάσματα απλά το καίνε.
Για πιο μεγάλους και σφιχτούς παπάδες, να αγοράσετε Big Bug..

Με τα απλά λιπάσματα τύπου NPK τους δίνετε την βασική τροφή και τίποτα παραπάνω, οπότε όταν ρίχνετε παραπάνω λίπασμα μόνο καλό δεν κάνετε!

Και πάντα να θυμάστε οτι όπως το αλάτι στο φαγητό, πιο εύκολο είναι να προσθέσεις παρά να αφαιρέσεις λίπασμα απο το χώμα.
 

bazz

Member
Και αν ειναι κιτρινισμα απ την λάμπα; Απο ελλείψεις;; Και αν και αν και αν!;;!;!;!;;;

Τι εννοεις ταβάνι στο γενετικς;;; Και τα λιπάσματα τα καίνε;;; Το μπικ μπατ κανει όλα αυτα εεε;;;

Νλφανταστικ θα πρέπει να βρωμισεις τα χεράκια σου με χωμα πολλά χρονια για να ξεκινήσεις να δίνεις συμβουλές στα φόρουμ....
 

Papastroumf

Member
Το κιτρίνισμα οφείλεται σε υπερβολικές δόσεις λιπάσματος.

Μετρίασε λίγο τα λιπάσματα και θα στρώσει..
Πολλοί κάνουν το λάθος και πιστεύουν οτι αν δώσουν παραπάνω λίπασμα απο τις αναγραφόμενες δοσολογίες, το φυτό θα βγάλει πιο πολύ "ψωμί" ή θα τελειώσει πιο γρήγορα..

Τίποτα απο τα 2 δεν θα γίνει γιατί όταν τα genetics έχουν ταβάνι, τα λιπάσματα απλά το καίνε.
Για πιο μεγάλους και σφιχτούς παπάδες, να αγοράσετε Big Bug..

Με τα απλά λιπάσματα τύπου NPK τους δίνετε την βασική τροφή και τίποτα παραπάνω, οπότε όταν ρίχνετε παραπάνω λίπασμα μόνο καλό δεν κάνετε!

Και πάντα να θυμάστε οτι όπως το αλάτι στο φαγητό, πιο εύκολο είναι να προσθέσεις παρά να αφαιρέσεις λίπασμα απο το χώμα.

Θα συμφωνήσω με τον bazz φίλε μου.Είσαι πολύ λάθος σε πολλά πράγματα.Αρχικά το κιτρίνισμα μπορεί να οφείλετε σε πολλά και όχι απαραίτητα στην κακή χρήση των λιπασμάτων.Επιπρόσθετα γιατί του προτείνεις χημεία για να αυξήσει την ποσότητα του και όχι κάποια τεχνική ή συμβουλή πάνω στα λάθη του?Τέλος τα λιπάσματα τύπου Ν-P-K δεν περιέχουν μόνο κάλιο,φώσφορο και άζωτο.Πλήθος αυτών περιλαμβάνει και ιχνοστοιχεία και μέταλλα.Άρα αρκούν.Γιατί να προσθέσεις καρκίνο και ψεύτικο yield με όλα αυτά τα πρόσθετα?
 

orfeas

Active member
Veteran
έχουν βγάλει πάνω κατω 10 γκρόου η κάθε μια....Δεν ξέρω..

Δέκα γκρόου είναι πάρα πολλά για να μην έχεις καταλάβει τι κάνεις...αρκετά μπερδεμένο μου ακούγεται, εκτός κι αν θες να μπερδέψεις εμάς...

:tiphat:Ορφέας
 

glalizas

Member
Και 12/12 από σπόρο να ξεκινήσεις δύσκολο σε 40 μέρες να θέλει κόψιμο
 

Latest posts

Latest posts

Top